Kwieciński: Spodziewaliśmy się takiej decyzji Agencji Fitch

Agencja Fitch dosyć dobrze zna to, co się dzieje w polskiej gospodarce, dlatego spodziewaliśmy się takiej decyzji – powiedział PAP w sobotę w Arłamowie (Podkarpackie) minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

(fot. Piotr Guzik / FORUM)

Agencja Fitch utrzymała w piątek rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną. Agencja napisała w komunikacie m.in., że rating Polski odzwierciedla jej zróżnicowaną gospodarkę, członkostwo w UE, silne podstawy makroekonomiczne i solidne ramy polityki wspierane przez stabilny sektor bankowy.

Kwieciński podkreślił, że eksperci Fitch oceniają bazę dla gospodarki polskiej jako na bardzo stabilną. „Mówią w swoim uzasadnieniu również o bardzo rozsądnej polityce gospodarczej w naszym kraju, co daje podstawy do takich pozytywnych i stabilnych ocen naszej gospodarki” – dodał w rozmowie z PAP.

Minister zaznaczył, że Agencja zwraca uwagę również na to, żeby dbać o zmniejszanie polskiego długu. „I ten dług wyraźnie w Polsce zmniejsza się w stosunku do PKB. Agencja pisze również, że istotne jest uniezależnienie tego długu od zagranicy. I to też realizujemy, bo udział tego polskiego długu w walutach zagranicznych stale się zmniejsza” – stwierdził Kwieciński.

W ocenie ministra to, co dzieje się w naszym kraju w bardzo dużym stopniu zależy od tego, „co się dzieje w naszej gospodarce”.

„A to, co się dzieje w naszej gospodarce jest bardzo pozytywne. To, co może mieć dla nas jakieś bardziej negatywne implikacje, to jest to, co może przyjść z zagranicy. To ryzyko, które istnieje dla naszej gospodarki bardziej powiązane jest z gospodarką światową, a nie z tym, co się dzieje w naszym kraju” – ocenił Kwieciński. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ mmu/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil