Kwestia tworzenia rezerw przez PKO BP na kredyty frankowe może wyjaśnić się wynikach za IV kwartał 2019 roku, a podejście banków do tych rezerw najprawdopodobniej będzie portfelowe – wynika z wypowiedzi przedstawicieli PKO BP.

„W momencie, gdy będziemy prezentowali wyniki za cały rok, chyba, że z punktu widzenia istotności tej kwestii będziemy zobowiązani do wcześniejszej informacji” – powiedział prezes banku, Zbigniew Jagiełło, pytany o to, kiedy może się ujawnić wpływ wyroku TSUE, dotyczący kredytów frankowych.
„Pewnie większość banków będzie do tego wyroku - jeśli chodzi o sposób rezerwowania i metodykę - gotowa z końcem kalendarzowym roku, żeby odzwierciedlać tę sytuację w IV kwartale roku 2019 roku. Nie spodziewam się, żeby to była sprawa albo bardzo mała albo bardzo duża” – dodał.
Wiceprezes banku Rafał Kozłowski ocenił, że w sektorze może przeważać podejście portfelowe do tworzenia rezerw przez banki.
„Z rozmów z audytorami wynika, że podejście banków do rezerw będzie z dużym prawdopodobieństwem portfelowe, a rezerwy będą się zmieniać stopniowo w miarę kształtowania się orzeczeń sądów” – powiedział Rafał Kozłowski.
seb/ asa/