REKLAMA

Kukiz po rozmowie z prezydentem Dudą zapowiada projekt ustawy ws. sędziów pokoju

2021-10-01 06:31
publikacja
2021-10-01 06:31

W październiku projekt ustawy ws. powołania instytucji sędziów pokoju powinien się pojawić w Sejmie - powiedział PAP lider Kukiz'15 Paweł Kukiz, który w tej sprawie spotkał się w czwartek wieczorem z prezydentem Andrzejem Dudą.

Kukiz po rozmowie z prezydentem Dudą zapowiada projekt ustawy ws. sędziów pokoju
Kukiz po rozmowie z prezydentem Dudą zapowiada projekt ustawy ws. sędziów pokoju
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Głównym tematem rozmów między prezydentem a liderem Kukiz'15, które odbyło się w czwartek wieczorem, była kwestia wprowadzenia do porządku prawnego instytucji sędziów pokoju, nad czym pracował zespół powołany przy prezydencie pod przewodnictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, współautora białej księgi dla Kukiz'15 ws. sędziów pokoju. "Zmieścimy się we wcześniej ustalony terminie, czy w październiku ta ustawa powinna się pojawić w Sejmie" - powiedział PAP Kukiz.

Zgodnie z założeniami projektu, sędziowie pokoju mogliby orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia m.in. o przestępstwa do 10 tys. zł, w sprawach przeciwko mieniu, ale pod warunkiem, że sprawa nie wymaga powołania biegłych i jest prosta dowodowo. Mieliby być wybierani jednorazowo na 6-letnią kadencję w wyborach powszechnych, a po jej zakończeniu mogliby przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji.

Na spotkaniu był także zaproszony przez Kukiza Rafał Górski z inicjatywy "Obywatele decydują". "Przedstawiliśmy projekt ustawy o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej" - powiedział lider Kukiz'15. "W naszej propozycji chodzi o digitalizację zbierania podpisów pod obywatelską inicjatywą" - powiedział. "Prezydent wykazał zainteresowanie tymi propozycjami" - dodał.

Prezydentowi w rozmowach towarzyszył szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ tgo/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
langdon25
- Halo, Adrian? Spotkaj się z kukizem, wypij kawę - chociaż on woli wódkę , pogadaj 15 minut o sędziach w pokoju czy jakoś tak, niech mu się wydaje że go traktujemy poważnie
- Tak jest Panie Prezesie, jutro się z nim spotkam
- Spocznijcie Adrian, spocznijcie.
300_pala
Teraz hydraulik będzie sędzią …
Kraj rad

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki