REKLAMA

Kukiz'15: urzędy skarbowe powinny oddać Polakom po 3 tysiące złotych

2016-11-17 14:36
publikacja
2016-11-17 14:36

Posłowie Kukiz'15 chcą, żeby urzędy skarbowe oddały Polakom po 3 tys. złotych z powodu - ich zdaniem - nadpłaconego przez obywateli podatku. Według Kukiz'15, te pieniądze zostały zabrane podatnikom, niezgodnie z orzeczeniem TK o kwocie wolnej od podatku.

Kukiz'15: urzędy skarbowe powinny oddać Polakom po 3 tysiące złotych / YAY Foto

We wtorek Sejm uchwalił ustawę wydłużającą do 1 stycznia 2018 roku dotychczasową kwotę wolna od podatku; oznacza to utrzymanie w tym i przyszłym roku kwoty wolnej od podatku w obecnej wysokości - 3 tys. zł. Ustawa jest odpowiedzią na ubiegłoroczny wyrok TK, który orzekł, że brak waloryzacji kwoty wolnej od podatku jest niezgodny z konstytucją. TK dał czas na zmianę prawa do 1 grudnia 2016 roku.

Według Kukiz'15, niewykonanie przez Sejm wyroku TK o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku, prowadzi do utrwalenia stanu niegodnego z konstytucją, a obywatele mają prawo domagać się zwrotu nadpłaconego przez siebie podatku.

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że na stronie internetowej Kukiz'15 został udostępniony wzór wniosku do urzędu skarbowego o zwrot nadpłaconego podatku. "Polacy powinni domagać się zwrotu 3 tysięcy złotych, powinni wziąć razem z nami udział w wojnie z niesprawiedliwością systemu, powinni domagać się zwrotu ich własnych pieniędzy, które zostały im bezprawnie, niezgodnie orzeczeniem TK, zabrane przez ostatnie pięć lat" - podkreślił.

"Apelujemy do wszystkich podatników, aby razem z nami wytoczyli wojnę systemowi podatkowemu, który oszukuje Polaków, przez złe decyzje parlamentarzystów, którzy przez osiem lat nie podnosili kwoty wolnej od podatku, łamiąc obietnice wyborcze i utrzymując - niezgodnie z orzeczeniem TK - skandalicznie niską kwotę wolną od podatku" - mówił Kulesza.

Rafał Wójcikowski (Kukiz'15) przekonywał, że zgodnie z orzeczeniem TK kwota wolna od podatku jest obecnie rażąco niska. "Mamy nadzieję, że urzędy skarbowe zwrócą się o interpretację przepisów i o wydanie decyzji (o zwrot nadpłaconego podatku) do sądów" - zaznaczył. Poseł Kukiz'15 wyliczył, że urzędy skarbowe powinny oddać Polakom po ok. 3 tysiące złotych za ostatnie 5 lat. Jego zdaniem, kwota, jaką powinni otrzymać podatnicy, to 75 miliardów złotych.

"75 miliardów złotych pobrane nienależnie przez państwo polskie od podatników w postaci podatku PIT, to są nasze, ciężko zarobione pieniądze, które zgodnie z konstytucją powinny zostać w naszych portfelach" - podkreślił Wójcikowski.

Według posła Kukiz'15 Norberta Kaczmarczyka, państwo polskie okrada obywateli. "Urzędy skarbowe muszą zwrócić 3 tysiące złotych obywatelom, bo mamy najniższą kwotę wolną od podatku w Unii Europejskiej. To są śmieszne pieniądze" - ocenił.(PAP)

mrr/ as/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (64)

dodaj komentarz
~Chipek
Te miernoty zgromadzone w Kukiz'0 może by wreszcie przestały bredzić i bełkotać a zajęły się lecącą na pysk polską gospodarką. Wyskakują z ideami które potem wraz z PiSuarami odrzucają w pierwszym czytaniu. Czy tow. Kukiz zapomniał z jakimi okrzykami i z jakim elementem do sejmu wlazł???
~ala
Mają po 30 tyś wolne od podatku, mają w d...e szaraka-robola, który ma tylko 3 tyś zł.
~bandit
tylko frajerzy przestrzegają prawa w naszym kraju. Tu nie da się żyć jak nie "walisz" jeden drugiego, jak nie zakombinujesz itd, itp. Uczciwi poszerzaja tylko szeregi społeczeństwa ubogiego. Taka specyfika naszego kraju. Prym wiodą oczywiście urzędasy i politykierzy wszelkiej maści i każdego szczebla.
~Grzechu_comeback
No pięknie pięknie, ALE Skarbówka nie zostawiła tej kwoty w swojej kieszeni tylko dołożyła m. in do koryta, z którego ŻRE KAŻDY POLITYK. Funkcją parlamentarzysty jest działanie poprzez parlament. I to nie zostało wyczerpane przez Kukiza. Paweł! Chcesz organizować bojówki u boku mgr Stępnia? Ochu....eś? By zwrócić No pięknie pięknie, ALE Skarbówka nie zostawiła tej kwoty w swojej kieszeni tylko dołożyła m. in do koryta, z którego ŻRE KAŻDY POLITYK. Funkcją parlamentarzysty jest działanie poprzez parlament. I to nie zostało wyczerpane przez Kukiza. Paweł! Chcesz organizować bojówki u boku mgr Stępnia? Ochu....eś? By zwrócić w trymiga taką kwotę trzeba będzie sprzedać kolejne obligacje i kto będzie za nie płacił odsetki KUKIZ PAWEŁ?! Właśnie po to zostało to uruchomione by JUŻ wkładać nogę w drzwi budżetu. JUŻ, choć podwyższenie kwoty wolnej nie zostało wykluczone!!! Paweł zawiodłem się na tobie. Nie brałem pod uwagę tego, że WŁASNE POLITYCZNE INTERESIKI będziesz załatwiał kosztem społeczeństwa!!!!!!!
~antyidiot
nie rozumiem was - domagacie się przestrzegania prawa w pastwie w kórym prawo obowiązuje incydentalnie i to tylko jeślijest korzystne dla rządzących - czy wy jesteście normalni ? :)
~bieda
pis dał ciała nie podniósł kwoty wolnej od podatku ,a rozdał 500+,sprzeczność co do biednych .
zwolnic 50% administracji tak jak komornik ciągnik .może się boi .
~onn
czy nie było by uczciwszym zlikwidować program 500+ i podnieść kwotę wolną od podatku np. do 50 tys. zł, każdy by na tym skorzystał, każdemu opłacałoby się pracować i młodzi zdecydowali by się na dziecko, same korzyści
~Ron2000
Brawo Kukiz15!! Jedyna partia w tym parlamencie mająca jakieś normalne podejście do relacji obywatel - aparat przymusu.
~Grzechu_comeback
normalne działanie parlamentarzysty ma miejsce w parlamencie a nie u boku mgr Stępnia i jego "gołej siły". To TY zapłacisz ze swojej kieszeni za pomysły Pawła. Na pewno nie Paweł. Bo Paweł u koryta i martwić się nie musi. Nie udało się panu Pawłowi do tej pory przepchnąć przez Parlament. Trudno. Trzeba normalne działanie parlamentarzysty ma miejsce w parlamencie a nie u boku mgr Stępnia i jego "gołej siły". To TY zapłacisz ze swojej kieszeni za pomysły Pawła. Na pewno nie Paweł. Bo Paweł u koryta i martwić się nie musi. Nie udało się panu Pawłowi do tej pory przepchnąć przez Parlament. Trudno. Trzeba próbować dalej, ale metodami CYWILIZOWANYMI. Przyjdzie czas podsumowania. A dziś pan Paweł walczy WYŁĄCZNIE o to by było go więcej widać. Jest więcej tematów do załatwienia. Nie tylko kwota wolna!
~Chipek
Ile płaci Kukiz za taki komentarz?

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki