Kuczyński: Standard & Poor's wystawiło się do bicia

- Było zaskoczenie, rzeczywiście. Ja twierdzę nadal, że agencja S&P źle sformułowała komunikat i chyba niepotrzebnie dała obniżenie ratingu już teraz - komentuje Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion.

- Ja bym się nie zdziwił, gdyby komunikat wyrażał obawy o to, co wydarzy się w 2017 roku w Polsce i w związku z tym zmieniono perspektywę na negatywną. Zaczynamy komunikat od spraw ekonomicznych i kończymy na polityce. A oni zaczęli od polityki i w ten sposób wystawili się na bicie. Wszyscy ich skrytykowali. Włącznie ze mną – dodał Kuczyński.

Piotr Kuczyński wyraził opinię, że Standard & Poor’s pośpieszył się z obniżeniem ratingu. Jednocześnie podkreślił, że ratingi są potrzebne – służą ocenie wiarygodności i chociaż często dochodziło do spektakularnych pomyłek - kompromitacja totalna w sprawie kryzysu 2008 roku - to nie powinno się deprecjonować ich roli. Ponadto ratingi mają znaczenie techniczne – wiele funduszy (w tym zagraniczne fundusze emerytalne) mogą kupować papiery tylko o określonym ratingu. Jeśli w ich portfelu znajdują się obligacje z kraju o obniżonym ratingu, to muszą się ich pozbyć.

Czy to nie jest trochę hipokryzja władzy (nie tylko naszej), że gdy rating jest po naszej myśli to wszystko jest dobrze, ale gdy dochodzi do jego obniżenia, to mamy prywatne firmy zajmujące się spekulacją?

- Tak, tak było gdy S&P obniżył rating USA czy Francji. Wtedy był ten sam krzyk – odpowiedział Kuczyński.

Piotr Kuczyński odniósł się także do ustawy o frankach, której projekt Kancelaria Prezydenta zaprezentowała w piątek. Koszty wprowadzenia tej ustawy mogłyby sięgnąć ponad 30 mld zł. Kancelaria Prezydenta zapowiedziała, że nie widzi powodu do złagodzenia swojego projektu, ale równocześnie stwierdzono, że gdy projekt trafi do Sejmu, to „de facto” będzie jego własnością. Tam projekt ten może zostać mocno zmodyfikowany – wicepremier Mateusz Morawiecki i minister finansów Paweł Szałamacha wydają się nie być zwolennikami tak ostrych rozwiązań, które obecnie zawarte są w projekcie. Wiele wskazuje na to, że mogą zostać one złagodzone lub - co najmniej – mocno odwleczone w czasie.

– Prezydent zrobił to, co obiecał. Przedstawił projekt. O to chodziło. A co się z nim stanie, to już inna sprawa – komentował Piotr Kuczyński.

Ropa jest ważna

Analitycy twierdzą, że mamy gigantyczną nadpodaż na rynku ropy. Doszło do silnej przeceny tego surowca – cena baryłki ropy spadła poniżej 30 dolarów. To nie jest na rękę krajom-producentom ropy. Gra toczy się o osłabienie łupków, ale być może sprawy wymknęły się już spod kontroli. Niższe ceny ropy mają swoje dobre i złe strony. Dobra strona to naturalnie niższe ceny paliw, mniejsze koszty transportu, czyli obniżenie cen wielu produktów (lub zahamowanie wzrostu cen). Jednak tania ropa szkodzi krajom-producentom, może być przyczyną ich bankructwa, a wówczas istnieje zagrożenie wystąpienia ekonomicznego efektu domina – bankructwo jednego kraju pociąga za sobą niewypłacalność kolejnego (lub bankructwo korporacji). Niebezpieczeństwo wystąpienia destabilizacji finansowej może być przyczyną konfliktów zbrojnych w regionie.

- Gospodarki rozwijające się, żyjące z eksportu surowców i potężnie zadłużone mogą mieć duże problemy – komentował Piotr Kuczyński.

Z Piotrem Kuczyńskim rozmawiał Łukasz Piechowiak.

Rating - słuchać czy nie słuchać

Rating - słuchać czy nie słuchać

Erich Fromm rozważał ‘Mieć czy być?’, Hamlet ‘Być albo nie być’, a Krystyna Pawłowicz… cóż, nie rozważa zbyt wiele i do zaskakujących wniosków dochodzi. W Polsce zastanawiamy się zaś, czy przejmować się obniżeniem naszego ratingu przez S&P czy uznać to za spisek, zagranie polityczne i generalnie głów faktem tym sobie nie zaprzątać.

Więcej wpisów Piotra Kuczyńskiego znajdą Państwo w portalu Dyskusja.biz.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~sfinks149

Panie Matrix
ktos kto dał zlecenie kup i tak to trzymal a wzrosty byłyby powolniejsze owszem zarobiona kase w krotszym czasie mozna juz zainwestwac bo te wzrosty sie nie utrzymaja

! Odpowiedz
0 0 ~p23

Bardzo fajna ksywa.
Matrix pasuje do niego idealnie.prawdziwy leslie Nielsen przewraca się w grobie.
Wreszcie ktoś z poczuciem humoru.

! Odpowiedz
7 2 ~SONDA

Czy powierzyłbyś pieniądze do zainwestowania Piotrowi Kuczyńskiemu?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie

! Odpowiedz
0 0 ~p23

On prognozowal złoto po 5000$ za uncje.

! Odpowiedz
4 4 ~PaS

Cenię komentarze pana Kuczyńskiego, ale niech powie, czy zgodziłby się zostać wicepremierem rządu, który obiecał takie rozdawnictwo pieniędzy publicznych jakie proponuje PIS? Po tej odpowiedzi niech oceni S&P.

! Odpowiedz
0 0 ~PiotrKuczynski

No dobrze zgadzam się, skoro mnie prosicie.
To żart.

! Odpowiedz
0 1 ~Inwestorek

Analitycy są komentatorami a jeśli ktoś chce znać przyszłość zapraszam do Macieja wróżbity Macieja

! Odpowiedz
0 0 ~Kogi

Do Autora:
Trochę więcej pozytywnego pisania, jeśli chodzi o ropę, bo ta sytuacja jest nam na rękę.

Czy pan przepisuje artykuły z gazet amerykańskich lub brytyjskich że tak pesymistycznie o tej obniżce? Prognozy dotyczące cen ropy są jakie są, te firmy które mogły, już dawno ograniczyły lub są w trakcie ograniczania wydobycia, nowych inwestycji itp. Na co człowiek jest przygotowany to mu nie zaszkodzi, prawda?
Tym bardziej, że to są kraje o ratingu AAA itp., takie coś nie powinno nimi zachwiać, prawda?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~Matrix

Na tym" później " panie Sfinks można zarobić grubą kasę i komuś się raczej udało

! Odpowiedz
2 2 ~sfinks149

Panie Kuczynski
Nie ma zwiazku pomiedzy osłabieniem złotego a ogłoszeniem tego raitingu tak samo jak nie ma zwiazku pomiedzy wzrostem cen ropy a jej nadpodaza na rynku.
Nie szukajcie takich wytłumaczen one wszystkie prowadzą w slepa ulice.
złoty i tak by osłabł tylko pózniej
Z pow

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 0,35% 58 607,31
2020-01-24 17:15:01
SP500 -0,90% 3 295,47
2020-01-24 22:08:00
ROPA -2,30% 60,62
2020-01-24 22:59:00
WIG20 0,27% 2 154,28
2020-01-24 17:15:00
WIG30 0,29% 2 478,59
2020-01-24 17:15:01
MWIG40 0,54% 4 065,70
2020-01-24 17:15:01
DAX 1,41% 13 576,68
2020-01-24 17:37:00
NASDAQ -0,93% 9 314,91
2020-01-24 22:03:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.