REKLAMA

Oblicz swój "kurs sprawiedliwy"

Łukasz Piechowiak2016-01-18 10:31główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2016-01-18 10:31

W piątek Kancelaria Prezydenta opublikowała Projekt ustawy o przywróceniu równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki. Zgodnie z nią, frankowcy mogliby przewalutować swoje zobowiązania na podstawie „kursu sprawiedliwego”, który oblicza się według specjalnego wzoru. 

„Kurs sprawiedliwy” wzbudza wiele kontrowersji. Zgodnie z oceną analityków, przewalutowanie kredytów według koncepcji zawartych w prezydenckim projekcie może kosztować sektor bankowy (i polską gospodarkę) ponad 40 mld zł. Prawdopodobnie treść projektu była jednym z czynników przeważających za obniżeniem Polsce ratingu z A- do BBB+ przez agencję Standards&Poor.

Kalkulator kursu sprawiedliwego

Co to jest kurs sprawiedliwy?

To obliczony na podstawie specjalnego wzoru kurs franka, według którego kredytobiorcy mieliby spłacać swoje zobowiązania. Ma on różną wartość w zależności od terminu zaciągnięcia kredytu. Kurs sprawiedliwy to wartość według jakiej kapitał do spłaty wyrażony w helweckiej walucie powinien zostać zmieniony na złote. Naturalnie kurs sprawiedliwy znacznie odbiega od rynkowego.

Niektórzy przewalutują kredyty po kursie 1,88 zł za franka

Przykładowo osoba, która zaciągnęła kredyt w lipcu 2007 roku na kwotę 300 tys. zł wyrażoną we frankach na okres 30 lat, miała wówczas do spłaty 131 tys. franków (bo kurs CHF wynosił 2,27 zł). Dzisiaj, na skutek osłabienia złotego taki kredytobiorca ma do spłaty 103 tys. franków. Kapitał wyrażony we frankach zmalał, ale w złotych jest to ponad 416 tys. zł, bo od czasu zaciągnięcia zobowiązania helwecka waluta podrożała prawie dwukrotnie. Kalkulator obliczył wartość "kursu sprawiedliwego" dla tego kredytu na poziomie 2,8 zł. Oznacza to, że kredytobiorca, gdyby ustawa weszła w życie bez zmian, miałby do spłaty nie ponad 400 tys. zł, ale 290 tys. zł. 

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Kolejny przykład: kredyt na 150 tys. zł na 20 lat zaciągnięty w lipcu 2008 roku. Wówczas było to 74 tys. franków. Dzisiaj kredytobiorca ma do spłaty 50 tys. franków, które w złotych mają wartość 201 tys. Kalkulator wskazuje, że „kurs sprawiedliwy” dla tego zobowiązania wynosiłby 1,88 zł, czyli mniej niż w momencie zaciągnięcia tego kredytu, kiedy za jednego franka płacono 2,01 zł. Po przewalutowaniu kredytobiorca miałby do spłaty 94 tys. zł. Różnica wynika z odmiennych stóp procentowych obowiązujących w Polsce i Szwajcarii w danych okresach.

Standard & Poor’s ma rację…

Standard & Poor’s ma rację…

…ale podjął bardzo złą decyzję. Karcąc polityków za osłabianie niezależności instytucji państwa, podkopuje wiarę w pełni zdrowe fundamenty gospodarki.

Kalkulator kursu sprawiedliwego znajduje się na stronie Dyskusja.biz.

Źródło:
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (207)

dodaj komentarz
marcinn89
Dziwne rzeczy się dzieją w tej Polszy i na świecie. Parę dni temu czytałem na blogu Kejti jak młoda kobieta w jeden dzień zarobiła w przybliżeniu ok 4000 złotych w internecie, więc już mnie naprawdę nic nie zdziwi, gdzie normalnie człowiek musi calutki miesiąc na to harować (najlepiej wpisać sobie w wyszukiwarce google blog kejti Dziwne rzeczy się dzieją w tej Polszy i na świecie. Parę dni temu czytałem na blogu Kejti jak młoda kobieta w jeden dzień zarobiła w przybliżeniu ok 4000 złotych w internecie, więc już mnie naprawdę nic nie zdziwi, gdzie normalnie człowiek musi calutki miesiąc na to harować (najlepiej wpisać sobie w wyszukiwarce google blog kejti i poczytać). Bardzo dziwne rzeczy się dzieją po tej pandemii i według mnie będzie jeszcze gorzej dla niektórych.
patrykowski978
Kilka dni temu na stronie Gazeta Polwiad czytałem jak młody koleś zrobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie raczej wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się o wiele biedniejszy, smutne ale tak prawda. Najlepiej poczytać w google, wpiszcie sobie Kilka dni temu na stronie Gazeta Polwiad czytałem jak młody koleś zrobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie raczej wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się o wiele biedniejszy, smutne ale tak prawda. Najlepiej poczytać w google, wpiszcie sobie gazeta polwiad.
patrykowski978
Niedawno na portalu Gazeta Polwiad czytałem jak młody gościu zarobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie raczej wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się o wiele biedniejszy, smutne ale tak prawda. Polecam poczytać w google, wpiszcie sobie gazeta polwiad.
patrykowski978
Ostatnio na portalu Gazeta Polwiad czytałem jak młody gościu zrobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się o wiele biedniejszy, smutne ale taka rzeczywistość. Polecam poczytać w wyszukiwarce google, wpiszcie Ostatnio na portalu Gazeta Polwiad czytałem jak młody gościu zrobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się o wiele biedniejszy, smutne ale taka rzeczywistość. Polecam poczytać w wyszukiwarce google, wpiszcie sobie gazeta polwiad.
marcinn89
Przedziwne rzeczy się wyprawiają w tej Polsce i na całym świecie. Parę dni temu czytałem na blogu Kejti jak laska w ciągu jednego dnia zarobiła w przybliżeniu ok 4000 złotych siedząc na tyłku w domu, więc już mnie nic nie zdziwi, gdzie normalny człowiek musi cały miesiąc na to harować (najlepiej wpisać sobie w Google blog kejti i Przedziwne rzeczy się wyprawiają w tej Polsce i na całym świecie. Parę dni temu czytałem na blogu Kejti jak laska w ciągu jednego dnia zarobiła w przybliżeniu ok 4000 złotych siedząc na tyłku w domu, więc już mnie nic nie zdziwi, gdzie normalny człowiek musi cały miesiąc na to harować (najlepiej wpisać sobie w Google blog kejti i zobaczyć). Bardzo dziwne rzeczy się dzieją po tej całej pandemii i moim zdaniem będzie jeszcze gorzej dla niektórych.
marcinn89
Przedziwne sytuacje się dzieją w tej Polsce i na świecie. Jakoś kilka dni temu czytałem na blogu Kejti jak dziewczyna tylko w jeden dzień zarobiła w przybliżeniu ok 4000 zł przez Internet, więc już mnie absolutnie nic nie zdziwi, gdzie normalnie człowiek musi calutki miesiąc na to harować (najlepiej wpisać sobie w google blog kejti Przedziwne sytuacje się dzieją w tej Polsce i na świecie. Jakoś kilka dni temu czytałem na blogu Kejti jak dziewczyna tylko w jeden dzień zarobiła w przybliżeniu ok 4000 zł przez Internet, więc już mnie absolutnie nic nie zdziwi, gdzie normalnie człowiek musi calutki miesiąc na to harować (najlepiej wpisać sobie w google blog kejti i zobaczyć). Dziwaczne rzeczy się dzieją po tej całej pandemii i według mnie będzie jeszcze gorzej dla niektórych.
~insekolog
ktoś pisze brednie obiecuje gruszki na wierzbie - a ciżba wierzy i roztacza wizje - zdejmijcie te klapki z oczu
~karo
kurcze też troche wtopiłem na giełdzie...będe musiał napisać do biura maklerskiego o wyliczenie kursu sprawiedliwego i zwrócenie moich źle zainwestowanych pieniędzy
~seozgred
Kalkulator nie uwzględnia nadpłat, źle liczy kurs końcowy (powyżej obecnego)...

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki