Kto chce likwidacji Karty Nauczyciela?

Młodzi nauczyciele nie chcą Karty Nauczyciela. Nie dziwi nikogo, bo ten akt prawny z jednej strony chroni, a z drugiej ogranicza – równa, ale w dół. Pensja musi zależeć od wyników, a dyrektor musi mieć większy wpływ na kadry i ich wynagrodzenia. Nie ma zaskoczenia, to postulat zgłaszany od dawna. Czy jest to recepta na problemy oświaty?

Nauczyciel stażysta nie zarobi więcej niż 1,4 tys. netto Mianowany zarabia już lepiej – ok. 2 tys. zł na rękę. Najlepiej opłacani nauczyciele dyplomowani otrzymują od 2,5 do 3,5 tys. zł. Ciężko jest określić dokładnie ile, bo wszystko zależy od miejsca zamieszkania i otrzymywanego dodatku motywacyjnego.

»Nauczyciele na zieloną trawkę

Polski nauczyciel pracuje średnio 22,5 godziny w tygodniu. Składa się na to 18-godzinny etat, dwie godziny dodatkowych nieodpłatnych zajęć wyrównawczych i średnio 2,5 godziny nadliczbowe. Ich pensje zależą od stażu pracy. Jednak niezależnie od zaangażowania nauczyciela, państwo gwarantuje mu wynagrodzenie na poziomie określonym przez resort edukacji.

Nauczyciele pracujący na wsi otrzymują dodatkowy dodatek wiejski. Z kolei dodatek motywacyjny w jednej szkole może wynieść 150 zł miesięcznie, a w innej 700 zł. Co więcej, z uwagi na zróżnicowanie wynagrodzeń i różne wymiaru etatu (jeden nauczyciel ma 1,5, drugi 0,5, trzeci 3/4) sprawiają, że określenie średniego wynagrodzenia wyjątkowo nawet w przybliżeniu nie oddaje prawdy o zarobkach w szkole.

Karta chroni leniwych


Karta nie chroni nauczycieli stażystów i kontraktowych. Oznacza to, że podczas redukcji etatów pracę tracą młodzi, często ambitni pracownicy, a na stanowiskach pozostają ci nauczyciele, którzy niekoniecznie sprawdzają się w swojej roli. Jest to jeden z głównych argumentów przeciw dalszemu obowiązywaniu Karty Nauczyciela.

»Lekarze, prawnicy i nauczyciele dostaną lepsze warunki kredytowe

Część ekspertów twierdzi, że jest ona potrzebna jak świni siodło. Doprowadziła do podziału na lepszych i gorszych, przy czym utrudnienia w zwolnieniu nieefektywnych nauczycieli prowadzi do obniżenia poziomu nauczania. Co więcej, dyrektor szkoły nie może zatrudnić specjalisty np. do nauczania informatyki, bo ten nie ma przygotowania pedagogicznego. Ten sam informatyk bez kursu pedagogicznego, paradoksalnie może założyć szkołę wyższą.

Karta Nauczyciela tylko do zmiany


Z drugiej strony, KN ma też swoje dobre strony. Podział na godziny lekcyjne i pensum to był pomysł, który miał chronić nauczycieli przed „wypaleniem” przy tablicy. To, że nikt ich nie rozliczał z tego, jak pracują poza godzinami lekcyjnymi, to problem władzy. Nauczyciele mają dziesiątki obowiązków administracyjnych, nie płaci się im za wycieczki szkolne, na których obciążeni są olbrzymią odpowiedzialnością za podopiecznych, często w pracy muszą korzystać z prywatnego sprzętu.

To wszystko sprawia, że jednoznaczna ocena KN jest bardzo trudna. Z pewnością, podobnie jak w przypadku ustawy emerytalnej, nie uciekniemy od zmian w oświacie. Merytoryczna dyskusja musi się rozpocząć już teraz, bo inaczej rządzący zafundują nam prawo, które za kilka lat znów trzeba będzie zmienić.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@bankier.pl

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~cj

Kłamliwy bełkot, napisany w celu przekonania czytelników, że karta jest zbędna. Tymczasem karta to także szereg praw, które są niewygodne władzy.

! Odpowiedz
0 0 ~Taki sobie jeden

Moja żona mogłaby wiele powiedzieć co wyprawia się w takiej placówce. Dyrektorka, przyspawana do stołka i otoczona wianuszkiem wiernych pretorianek, napuszcza na siebie te, które nie robią jej wazeliny. I ona miałaby decydować o wysokości premii????? Już widzę, ile by tej premii moja połowica do domu przynosiła...

! Odpowiedz
0 0 ~cj

dokładnie tak jest - prywatne poletka dyrektorów,

! Odpowiedz
0 0 ~klakier

Artykuł sponsorowany, autor do d...

! Odpowiedz
0 0 ~arek

Nietykalni, przyspawani do etatów, wiecznie na zwolnieniu i beznadziejni pedagodzy. W szkołach prywatnych lub samorządowych nie ma takiego pojęcia. Kogo jeszcze stać nie posyła dzieci do szkół z Kartą Nauczyciela.

! Odpowiedz
0 0 ~cj

Jakich szkołach samorzdowych ??? A szkoły prywatne to wyzysk do kwadratu, jak chcesz pchaj tam swoje dzieci, ale nie wiem , czy je przyjmą , bo prywaciarze przyjmują tylko uczniów wybitnych - na innych ich nie stać, popsuliby statystyki "dobrej" szkoły.

! Odpowiedz
0 1 ~nauczyciel

"Dyrektor musi mieć większy wpływ na wynagrodzenia..." Jako nauczyciel powiem jedno, gdyby dyrektor w mojej szkole miał wpływ na wynagrozenia to ci najgorsi - głównie klakierzy i impotentni nauczyciele zarabialiby całkiem nieźle, ale ci naprawdę aktywni i dobrzy, którym nie po drodze z impotentną dyrekcja zarabialiby grosze. Największą przeszkodą w szkole jest przeważnie dyrekcja i jej poplecznicy... Artykuł jak sądzę "sponsorowny" przez cwaniaków i nieudaczników - dyrektorów...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ki

wydaje mi się że artykuł sponsorowany, znam młodych nauczycieli i nikt nie chce likwidacji Karty Nauczyciela, dyrektor tez jest nauczycielem i ma grupę nauczycieli których bez względu na wyniki może odpowiednio wynagrodzić motywacyjnym, i tak młody nauczyciel który pracuje jak wół, jest wykorzystywany i może nie dostać albo znikome motywacyjne natomiast nauczyciel ktory się nie wysila moze dostać bardzo wysokie.

Więc co zmieni likwidacja karty nauczyciela?? Jeżeli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze a nasz mądry rząd łapie się wszystkiego aby zmniejszyć dziurę budżetową a społeczeństwu wmówić rożne bzdury

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Filip

Byłem (kilka lat) do niedawna nauczycielem. Zrobiłem oczy gdy gdy okazało się, że moje zarobki są niższe od minimalnej płacy krajowej a zatrudniona w tym samym czasie dziewczyna jako sprzątaczka dostała więcej bo musiała otrzymać przynajmniej minimum krajowe. Inna sprawa to powszechne kumoterstwo. Dostałem tą pracę tylko dlatego, że był potrzebny fachowiec z wykształceniem technicznym a nie było nikogo takiego wśród znajomych p. dyrektora, starosty .... Po kilku latach walki z wiatrakami podziękowałem i nie żałuję.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~www

Ten zjadliwy i pełen kłamstw artykuł przekazałem do wiadomości Pani Rzecznik ZNP z żądaniem wszczęcia procesu sadowego przeciwko autorowi.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne