REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Kryzys w Korei Północnej. Kupony zamiast pieniędzy, braki żywności i czarne łabędzie hodowane na mięso

2021-10-30 06:00
publikacja
2021-10-30 06:00
Dodaj Bankier.pl w Google

Z powodu niedoboru żywności władze Korei Północnej promują hodowlę ozdobnych czarnych łabędzi na mięso, a brak papieru używanego do drukowania pieniędzy zmusza je do wydawania zastępczej waluty tymczasowej – wynika z ustaleń wywiadu Korei Płd. i mediów.

Kryzys w Korei Północnej. Kupony zamiast pieniędzy, braki żywności i czarne łabędzie hodowane na mięso
Kryzys w Korei Północnej. Kupony zamiast pieniędzy, braki żywności i czarne łabędzie hodowane na mięso
fot. Reinhard Krause / / Reuters

Pandemia COVID-19 i ubiegłoroczne klęski żywiołowe dodatkowo pogłębiły zapaść gospodarczą i chroniczne niedobory żywności w Korei Północnej. Przywódca kraju Kim Dzong Un nakazał zabezpieczenie każdego ziarna ryżu i całkowite poświęcenie rolnictwu – przekazali południowokoreańscy posłowie zapoznani z ustaleniami agencji wywiadowczej NIS.

Państwowe północnokoreańskie media informowały w tym tygodniu o uruchomieniu przemysłowej hodowli czarnych łabędzi jako źródła pożywienia, promując przy tym spożycie ich „pysznego” mięsa – informował portal NK News, który opisuje sytuację w trudno dostępnym kraju.

Tegoroczne zbiory mogą jednak być lepsze niż w ubiegłym roku, ponieważ było więcej słonecznych dni. Pojawiły się też sygnały ożywienia handlu, wpuszczania do kraju dostaw pomocy humanitarnej docierających przez Chiny, a także przygotowań do otwarcia granic z Chinami i Rosją – ocenił południowokoreański wywiad.

NIS przekazała również, że władze w Pjongjangu starają się opanować rosnące ceny towarów, a niedobory lekarstw przyspieszyły szerzenie się tyfusu i innych chorób. Do Korei Płn. przestały też docierać dostawy papieru i atramentu używanego do drukowania krajowej waluty, wona, co zmusza urzędników do wydawania kuponów jako waluty tymczasowej – powiedział zapoznany z ustaleniami wywiadu poseł Ha Te Kung, cytowany przez agencję AP.

Wakacje na giełdzie

Ograniczenie handlu zmniejszyło dostawy materiałów używanych w przemyśle, ale urzędnicy naciskają na robotników, by zwiększali produkcję. Przeciążenie doprowadziło w sierpniu do wybuchu w jednej z głównych fabryk nawozów – przekazał Ha, powołując się na informacje NIS.

Władze w Pjongjangu nie zgłosiły ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem. Wielu ekspertów wyrażało wątpliwości co do oficjalnych danych z Korei Północnej, ale NIS nie odnotowała jak dotąd żadnych oznak poważnej epidemii w tym kraju. Pjongjang odrzucił również szczepionki oferowane mu przez Pekin, Moskwę i globalny mechanizm COVAX; nie wykazuje też zainteresowania szczepionkami amerykańskimi – oceniła NIS.

Agencja wywiadowcza oceniła również, że Kim Dzong Un stracił 20 ze 140 kilogramów wagi, ale nie ma poważnych problemów zdrowotnych. Spekulacje, że w ostatnich wystąpieniach publicznych brał udział jego sobowtór, są bezpodstawne – uznała NIS.

Zwróciła przy tym uwagę na usunięcie portretów byłych przywódców kraju, dziadka i ojca Kim Dzong Una, które wcześniej widoczne były w tle podczas oficjalnych spotkań w siedzibie Partii Pracy Korei. Władze zaczęły przy tym używać określenia „kimdzongunizm” na określenie doktryny obecnego przywódcy, odrębnej od ideologii jego poprzedników – powiedział Ha.

Andrzej Borowiak

Źródło:PAP
Przeczytaj w Pulsie Biznesu
Porwania, tortury i groźby. Bogacze okradani z milionów w kryptowalucie
Tematy

Komentarze (18)

dodaj komentarz
tysiak35
Media tracą rozum gdy biorą się za politykę albo auto piloty w ciężarówkach
bankster-kreator
a to my nie mamy kuponów zamiast pieniędzy ? Coś mnie w takim razie ominęło. Idę sprawdzić do bankomatu czy wypłaci mi złotą sztabkę jak automat na batoniki i napoje.
kaczdzonjar
bardzo duzo podobieństw, my tez mamy umiłowanego przywódcę (nawet sa do siebbie podobni - mali i tłuści) pani Cholecka z TVPis obrała sobie za wzór panią z TV Korei - jak przekazuje sukcesy rządu to podskakuje czasami ąz wydaje sie ze wstanie aby manifesty głosić, dookoła brak przyjaciół - ale w sumie jest ok, wstalismy z kolan lecz bardzo duzo podobieństw, my tez mamy umiłowanego przywódcę (nawet sa do siebbie podobni - mali i tłuści) pani Cholecka z TVPis obrała sobie za wzór panią z TV Korei - jak przekazuje sukcesy rządu to podskakuje czasami ąz wydaje sie ze wstanie aby manifesty głosić, dookoła brak przyjaciół - ale w sumie jest ok, wstalismy z kolan lecz nadal klęczymy przed zboczeńcami w sukienkach i jesteśmy potęgą. - smutne ale prawdziwe
lorelie
w USA talony ba jedzenie są od wielu lat..a ponad 10% afropiteków mieszka w przyczepach kempingowych bez WC
300_pala
Już widzę jak Amerykanie szturmują granice Korei północnej w poszukiwaniu dobrobytu.
langdon25 odpowiada 300_pala
W pislandzie 2 mln ludzi mieszka w skrajnym ubóstwie - dane z 2021r.

Może zainteresuje się pisuar tym co u nas się dzieje , a nie co za oceanem ?
samsza
https://innpoland.pl/172587,wiecej-kradziezy-sklepowych-zlodzieje-czuja-sie-anonimowi-przez-maseczki
Kryzys we Wrocławiu, W-wie i Katowicach... na wsi spokój.
jpelerj
Tak, tam też jeden wódz i jedna partia. Taki model zawsze kończy tak samo.
loool
Amerykanska propaganda, jest wiele filmow na YT niezaleznych podroznikow i jest nam wzglednie normalnie. Ludzie zyja i nie ma zadnego glodu.

Powiązane: Korea Północna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki