REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl

Krótki zryw funduszy akcyjnych

2019-11-20 15:04
publikacja
2019-11-20 15:04
Krótki zryw funduszy akcyjnych
Krótki zryw funduszy akcyjnych
fot. Malwina Wrotniak / / Bankier.pl

Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych nie cieszyły się długo z powrotu zainteresowania ich klientów polskimi akcjami. Październikowe dane sugerują, że wrześniowy optymizm był tylko wyjątkiem od reguły.

- Wygląda na to, że ubiegłomiesięczne napływy do polskich funduszy akcyjnych nie oznaczały zmiany trendu odpływów trwającego już prawie dwa lata. Odpływy w październiku wyniosły -86 mln PLN i dotyczyły zarówno funduszy szerokiego rynku (-73 mln PLN), jak i małych i średnich spółek (-13 mln PLN). Na wysokim poziomie utrzymują się również odpływy z funduszy akcji zagranicznych. Pozostałe kategorie pośrednio związane z rynkiem akcji (absolutnej stopy zwrotu, zrównoważone i stabilnego wzrostu) również niezmiennie kontynuują odpływy już od ponad roku - zauważają w swoim comiesięcznym raporcie analitycy Trigon DM.

fot. / / Trigon

Na podstawie przepływów netto do poszczególnych kategorii funduszy inwestycyjnych szacujemy, że instytucje te sprzedały w październiku akcje na GPW za ok. 146 mln PLN - dodają. Mimo to indeks WIG w październiku zanotował wzrost o 0,8 proc.

Polskie akcje wciąż nie mogą odzyskać zainteresowania klientów funduszy. Jeszcze w 2007 roku udział akcji w funduszach stanowił nawet ponad 50 proc., później jednak nastąpił giełdowy krach i wielu Polaków straciło zaufanie do funduszy. W efekcie obecnie odsetek akcji w portfelach funduszy wynosi ledwie ok. 20 proc. Wpływ na słabnące zainteresowanie funduszami akcyjnymi mogą mieć także opłaty za zarządzanie, które mogą bądź to zniechęcać do inwestycji, bądź wypychać potencjalnych klientów funduszy do indywidualnego inwestowania na giełdzie.

Warto jednak dodać, że same fundusze wciąż notują napływy. W październiku 2019 roku zdaniem Trigona fundusze zostały zasilone kwotą blisko 1 mld zł. - Bardzo duże napływy do funduszy obligacyjnych i pieniężnych (łącznie +1,3 mld PLN) z nawiązką nadrobiły odpływy z pozostałych kategorii i cała branża zakończyła miesiąc na dużym plusie. Łączne napływy do funduszy rynku kapitałowego wyniosły 972 mln PLN i były najwyższe od maja 2018 - komentują analitycy.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
momotaro
W końcu Polacy są mądrzejsi. GPW czytaj dziki zachód i kasyno gdzie KNF jest tylko fasadą prawa i przepisów regulacyjnych. Tutaj drobnica zawsze traci wcześniej czy później. Tutaj prezesi mogą latami opowiadać bajki czytać kłamać i nie ponosić za to żadnych konsekwencji prawnych .
bentley66
LYNX Broker ktoś słyszał o tym brokerze? Można u nich zarobić?
zygi44
Nikt nigdy nie będzie umiał lepiej zarządzić twoimi pieniędzmi niż Ty sam. Prędzej czy później każdy to w końcu zrozumie, jedni przy stracie -20% a inni dopiero przy -80%. Jedni za rok, a inni za 10 lat nierzadko zadając sobie pytanie "jak to się stało, przecież przez poprzednie 9 lat było tak dobrze?"
tomm33
sprzedawcy funduszy zlowili 'kowalskich', nikt z olejem w glowie nie pakuje sie w polskie fundusze akcji, gdzie jedynym wygranym jest zarzadzajacy na grubej pensji. Poczytajcie sobie jak Ryba nakazywal zarzadzac funduszami Altusa to zrozumiecie ze klient jest jeleniem, a celem jest success fee i nic wiecej.
nhl
Fundusze drepczą w miejscu od wielu lat , jedynie zarządzający widzą zysk w postaci opłaty za zarządzanie no i oczywiście opłata za wejście rzędu nawet 4 procent ! Najciekawiej wygląda to w statystyce , fundusz wykazuje zysk w trzech latach inwestycji rzędu paru procent ale jak policzyć dłużej ( 6 , 8, 10 lat ) Fundusze drepczą w miejscu od wielu lat , jedynie zarządzający widzą zysk w postaci opłaty za zarządzanie no i oczywiście opłata za wejście rzędu nawet 4 procent ! Najciekawiej wygląda to w statystyce , fundusz wykazuje zysk w trzech latach inwestycji rzędu paru procent ale jak policzyć dłużej ( 6 , 8, 10 lat ) to wygląda to fatalnie , albo strata lub co najwyżej zero . Ludzie zaczynają rozumieć że to zwykła ściema . Pytanie do Bankiera , dlaczego w zestawieniach notowań na portalu nie ma dłuższych okresów notowań ?
pc1974
Uciekać z tej giełdy bo stracicie wszystko. Usa sie tylko zachwiały i u nas oc razu -1,5% na w20.

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki