REKLAMA

Kraska: Wynagrodzenie pielęgniarki ze specjalizacją wzrosło o 2 700 zł od 2015 r.

2021-06-07 19:39
publikacja
2021-06-07 19:39
Kraska: Wynagrodzenie pielęgniarki ze specjalizacją wzrosło o 2 700 zł od 2015 r.
Kraska: Wynagrodzenie pielęgniarki ze specjalizacją wzrosło o 2 700 zł od 2015 r.
fot. Piotr Guzik / / FORUM

Od 2015 r. wzrosła liczba uczelni kształcących pielęgniarki na pierwszym stopniu z 74 do 107; w 2015 kształciliśmy 6 tys. pielęgniarek, a w 2020 roku już ponad 8 tys. Od 2015 r. wzrosły także zarobki - zwrócił uwagę w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Zaznaczył, że "w Polskim Ładzie mamy zagwarantowane do 2023 roku 6 proc. PKB, do 2027 mamy zagwarantowane 7 proc. PKB. Tam też są zagwarantowane pieniądze na podwyżki dla wszystkich grup służby zdrowia - w tym także dla pielęgniarek" - powiedział na antenie radia Zet w poniedziałek po południu wiceszef resortu zdrowia.

W poniedziałek rozpoczęły się strajki ostrzegawcze pielęgniarek w szpitalach na terenie całej Polski. W pierwszej fali dwugodzinnych strajków ostrzegawczych wzięło udział ok. 40 szpitali, które osiągnęły etap sporu zbiorowego.

"My od początku rozmawiamy z grupą pielęgniarek, ale także z pozostałymi grupami zawodowymi" - zaznaczył Kraska.

Powiedział, że protest, który przetoczył się przez kraj, związany był z ustawą o najniższym wynagrodzeniu.

"Okres pandemii pokazał, że wszyscy są ważni - nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale także panie salowe, czy osoby, które współpracują z oddziałami szpitalnymi. To jest ustawa o tym, żeby tym osobom, które zarabiają najmniej w ochronie zdrowia zwiększyć wynagrodzenie. Na to przeznaczymy w następnym półroczu ponad 4 miliardy zł" - powiedział Kraska. Zaznaczył, że "to są dodatkowe pieniądze".

Zwrócił uwagę, że były dwa główne postulaty protestu pielęgniarek i położnych. Wskazał, że jednym była zmniejszająca się liczba personelu medycznego. W najbliższym czasie wiele pielęgniarek przejdzie bowiem na emeryturę.

Mówiąc o procesie uzupełniania kadr, minister Kraska przypomniał, że od 2015 roku została zwiększona ilość uczelni kształcącym pielęgniarki na pierwszym stopniu o 33, a więc z 74 do 107. "Jeżeli w 2015 roku kształciliśmy 6 tys. pielęgniarek, to w 2020 roku już ponad 8 tys." - powiedział wiceszef resortu zdrowia. Jak dodał - "podobnie proporcjonalnie jest na innych stopniach specjalizacji".

Odnosząc się do kwestii wynagrodzeń wiceminister Kraska powiedział, że "średnia płaca pielęgniarki ze specjalizacją w 2015 wynosiła 3800 zł, to w roku 2020 - to jest 6500 zł, czyli wzrost o 2700 zł. To jest ewidentny wzrost wynagrodzenia w grupie pielęgniarek i położnych" - oświadczył.

Powiedział, że ministerstwo cały czas toczy rozmowy ze środowiskiem pielęgniarek w kwestii płac. W Polskim Ładzie mamy zagwarantowane do 2023 roku 6 proc. PKB, do 2027 mamy zagwarantowane 7 proc. PKB. Tam też są zagwarantowane pieniądze na podwyżki dla wszystkich grup służby zdrowia w tym także dla pielęgniarek" - powiedział Kraska.

Poinformował, że w Komisji Trójstronnej następne spotkanie zostało zaplanowane na 17 czerwca. "To jest najlepsze miejsce do dyskusji - nie tylko ze Związkiem Pielęgniarek i Położnych. Także inne związki uczestniczą w tych spotkaniach" - powiedział Kraska.

20 maja do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji ustawy o najniższym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. Przewiduje on, że od 1 lipca 2021 r. żaden pracownik medyczny oraz działalności podstawowej podmiotu leczniczego nie będzie mógł mieć ustalonego wynagrodzenia zasadniczego na poziomie niższym niż wynikający z ustawy. 20 maja zajęły się nim na wspólnym posiedzeniu komisja zdrowia oraz finansów.

Autor: Magdalena Gronek

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jpelerj
Skoro tak świetnie zarabiają, to pewnie jest kolejka do pracy w tym zawodzie. Więc strajki nie będą miały siły przebicia. To dlaczego rząd się tak tłumaczy? Pielęgniarek jest za dużo, czy za mało?
samsza
"Wszyscy są ważni", ale członkowie rządu najważniejsi, trzeba im stawiać pomniki w każdej gminie.
Bez nich oczywiście nie byłoby nic, pielęgniarka nie miałaby pracy i nie wiedziałaby co robić.
pl80
"Odnosząc się do kwestii wynagrodzeń wiceminister Kraska powiedział, że "średnia płaca pielęgniarki ze specjalizacją w 2015 wynosiła 3800 zł, to w roku 2020 - to jest 6500 zł, czyli wzrost o 2700 zł. To jest ewidentny wzrost wynagrodzenia w grupie pielęgniarek i położnych" - oświadczył." Gdzie "Odnosząc się do kwestii wynagrodzeń wiceminister Kraska powiedział, że "średnia płaca pielęgniarki ze specjalizacją w 2015 wynosiła 3800 zł, to w roku 2020 - to jest 6500 zł, czyli wzrost o 2700 zł. To jest ewidentny wzrost wynagrodzenia w grupie pielęgniarek i położnych" - oświadczył." Gdzie ona znalazł takie dane?
3456
pielęgniarka z Anglii i z Polski , zakres obowiązków umiejętności , a wtedy rozmawiajcie o płacy . tam lekarz przyjmuje tylko w poważnych przypadkach , recepty i reszta pierdoł takie jak stare babki siedzące co drugi dzień w poczekalniach ,bo ją coś zakuło w boku ,załatwia pielęgniarka a nie lekarz. wymagana jest pielęgniarka z Anglii i z Polski , zakres obowiązków umiejętności , a wtedy rozmawiajcie o płacy . tam lekarz przyjmuje tylko w poważnych przypadkach , recepty i reszta pierdoł takie jak stare babki siedzące co drugi dzień w poczekalniach ,bo ją coś zakuło w boku ,załatwia pielęgniarka a nie lekarz. wymagana jest całkowita reforma , same pieniądze nic nie dadzą , wymagania płacowe rosną , a co w zamian za to - reforma i jeszcze raz całkowita reforma służby zdrowia . dlaczego Niedzielski nic nie robi ,oprócz szczepień , drukowanie,pożyczanie i rozdawanie pieniędzy , i jeszcze się tym chwalić ,taka reforma
itso_argumentum_ad_ignorantiam
a ja w TV gadali ze wypłaty różnią się od wykształcenia pielęgniarek błahahaha 0 patologi, ale jest wzrost ! wieku pielęgniarek ! wiec można spać spokojnie
bha
Dziwne i nienormalne by było jakby nie wzrastały lub stały w miejscu niestety tak jest od wielu lat u większości % pracujących, ceny i wszelakie opłaty rosną co roku więc niestety wielu, wielu, wielu, etc. z każdym rokiem cofa się coraz bardziej do tyłu że swoimi zarobkami i na coraz mniej ich stać nie mówiąc już Dziwne i nienormalne by było jakby nie wzrastały lub stały w miejscu niestety tak jest od wielu lat u większości % pracujących, ceny i wszelakie opłaty rosną co roku więc niestety wielu, wielu, wielu, etc. z każdym rokiem cofa się coraz bardziej do tyłu że swoimi zarobkami i na coraz mniej ich stać nie mówiąc już o jakimś konkretnym oszczędzaniu.
neuelukas
A Ile wystrzeliła inflacja w ciągu ostatniego roku ?

Powiązane: Zarobki personelu medycznego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki