REKLAMA

Kraska: 40 proc. wzrost zakażeń COVID-19 tdt. W szpitalach przebywa niecałe 900 osób

2022-07-18 07:49, akt.2022-07-18 08:16
publikacja
2022-07-18 07:49
aktualizacja
2022-07-18 08:16
Kraska: 40 proc. wzrost zakażeń COVID-19 tdt. W szpitalach przebywa niecałe 900 osób
Kraska: 40 proc. wzrost zakażeń COVID-19 tdt. W szpitalach przebywa niecałe 900 osób
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Mamy 319 nowych przypadków - to o 40 proc. więcej niż to było tydzień do tygodnia. Nikt nie zmarł. W szpitalach przebywa niecałe 900 osób z COVID-19 - poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

"Dane, które mamy w tej chwili to dane weekendowe, one zawsze są trochę niższe niż te w ciągu tygodnia. To jest 319 nowych przypadków - to o 40 proc. więcej niż to było tydzień do tygodnia. Czyli widzimy, że trend wzrostowy w dalszym ciągu się utrzymuje" - powiedział Kraska w "Sygnałach dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Nie odnotowano żadnych zgonów wśród chorych na COVID-19.

"To są bardzo niskie poziomy, wydaje nam się, że one troszeczkę na pewno wzrosną, bo prognozy, które mamy na to wskazują; aczkolwiek to jest okres wakacyjny, kiedy przebywamy głównie na świeżym powietrzu. (...) Mimo wakacji ciągle apeluję, byśmy mieli w tyle głowy, że koronawirus został z nami" - zauważył wiceminister.

Dodał, że krajach Europy Zachodniej np. w Portugalii "jest już po fali wzrostu zachorowań, a w tej chwili duży wzrost jest w Niemczech czy we Włoszech". "Tak jak zawsze w kolejnych falach, to się (w Polsce) pojawia z jakimś opóźnieniem, więc u nas też wrośnie. Jednak pracownie, które przygotowują dla nas badania, nie wskazują, by czekał nas lawinowy wzrost nowych zachorowań" - stwierdził Kraska.

Wiceminister poinformował, że hospitalizowanych z COVID-19 jest mnie niż 900 osób. "Lekarze, którzy opiekują się tymi pacjentami podkreślają, że proces chorobowy jest zdecydowanie łagodniejszy niż to było w poprzednich falach. Procent zajętego miąższu płucnego jest zdecydowanie mniejszy niż to było w przypadku V fali, więc to jest optymistyczny prognostyk" - podsumował Kraska.

Kraska: Prawdopodobnie w tym tygodniu decyzja w sprawie IV dawki dla osób 60+

W tym tygodniu zbierze się Rada ds. COVID-19 i Rada ds. szczepień. Temat IV dawki dla osób 60+ będzie jednym z głównych i od decyzji tych dwóch rad zależy, jaka będzie decyzja ministra zdrowia. Myślę, że w tym tygodniu się tego dowiemy - poinformował wiceszef MZ Waldemar Kraska.

Kraska był pytany w poniedziałek w "Sygnałach dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia o to, jaką decyzję podjął minister zdrowia w sprawie IV dawki dla grupy osób w wieku 60-79 lat.

"W tym tygodniu zbierze się Rada ds. COVID-19, ale też Rada ds. szczepień. Myślę, że ten temat będzie tam na pewno jednym z głównych tematów i od tego, od decyzji tych dwóch rad, zależy to, jaka będzie decyzja ministra zdrowia. Myślę, że w tym tygodniu się dowiemy" - powiedział Kraska.

Dopytywany o to, ku jakiej decyzji on sam by się skłaniał, odpowiedział: "Tak samo jak zarekomendowała to Europejska Agencja Leków, żeby jednak wprowadzić dodatkowe szczepienie drugą dawką (przypominającą) powyżej 60. roku życia".

8 lipca minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że prawdopodobnie będą zalecenia stosowania jej dla całej populacji.

Aktualnie IV dawka szczepień po upływie 150 dni od trzeciej dawki (tzw. boostera) jest w naszym kraju zalecana u osób w wieku co najmniej 80 lat. Zaleca się ją także osobom z osłabioną odpornością. 

(PAP)

autorka: Agata Zbieg

agz/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (27)

dodaj komentarz
madarot
"Mimo wakacji ciągle apeluję, byśmy mieli w tyle głowy, że koronawirus został z nami" - Dosłownie mam to w tyle!
bgiem
Ależ im się marzy nękanie biednego ciemnogrogu
inwestor.pl
Czy będziesz grzecznie stosował się do zaleceń Wizjonerów Zdrowia jak odpalą lockdowny, zabronią pracować, nakażą nosić maseczki czy zamkną siłownie i lasy jesienią?

Zielony - TAK
Czerwony - NIE

(SONDA BEZOBJAOWA)
jas2
Tak samo jak do ograniczeń prędkości na drogach.
pikawka
kolejna manipulacja bo co to jest za informacja, ze zakazen przybywa. kazdego dnia przybywa zakazen na wszystko bo taka jest kolej rzeczy, a ludzi na swiecie sa miliardy. to tak samo jak z tepymi spotami propagandy covidowej w telewizji gdzie strasza Polakow pokazujac materialy zrodlowe z Afryki na zupelnie innego wirusa :D ja rozumiem kolejna manipulacja bo co to jest za informacja, ze zakazen przybywa. kazdego dnia przybywa zakazen na wszystko bo taka jest kolej rzeczy, a ludzi na swiecie sa miliardy. to tak samo jak z tepymi spotami propagandy covidowej w telewizji gdzie strasza Polakow pokazujac materialy zrodlowe z Afryki na zupelnie innego wirusa :D ja rozumiem ze statystyczny swiniak nie wychwyci nawet zupelnie innego sposobu aplikacji szczepionki czy koloru skory no ale bez przesady.
trollmaster
to ten pajac jeszcze w rządzie?

ludzi wam zrobią na jesieni z pupy jesien średniowiecza.

pusta micha i ziąb w mieszkaniu zawsze działały trzeźwiąco.
binokl
2020 rok - pamiętny rok, od tego momentu powoli, sukcesywnie, staczamy się w paranoidalnej rzeczywistości opartej na ogłupianiu i sterowaniu masą (bo o społeczeństwie można dawno zapomnieć). Zaczyna się na zastraszaniu, następnie ograniczaniu swobód, wyjaławianiu z poglądów na rzecz jedynej, słusznej linii, utrudnianiu dostępu do 2020 rok - pamiętny rok, od tego momentu powoli, sukcesywnie, staczamy się w paranoidalnej rzeczywistości opartej na ogłupianiu i sterowaniu masą (bo o społeczeństwie można dawno zapomnieć). Zaczyna się na zastraszaniu, następnie ograniczaniu swobód, wyjaławianiu z poglądów na rzecz jedynej, słusznej linii, utrudnianiu dostępu do edukacji (pokolenie online), umiejętnemu tworzeniu nowych prawd w oparciu o "ekspertów" (gdzie wiedza powszechna na temat wirusów urasta do odkryć na miarę "jobla" - przypomnę wirusy były, są, i będą się mutować) Na koniec pozbawieni wiedzy, nie mający własnych przekonań, łatwiej będą podatni na poglądy narzucone z góry.
bgiem
Ile oni jeszcze zamierzają się bujać na koszt podatnika na C-19, CO2 i LGBT?
endes
Temat wojny Rosji z NATO na terytorium Ukrainy się wyczerpuje i zaczyna biedniejących, okradanych inflacją i rozdawnictwem ludzi drażnić wiec jedziemy z następnym punktem planu!… ani śłowa o szkodliwych efektach eksperynentalnych preparatów genetycznych!… wstyd i hańba!
karbinadel
Te 900 osób w szpitalach trafiło tam z powodu covid, czy też raczej wykryto im wirusa przy okazji badania podczas przyjęcia do szpitala z całkiem innego powodu?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki