Kowalczyk: Środki UE na "Czyste powietrze" nie zostały utracone

Żadne środki europejskie na program antysmogowy "Czyste powietrze" nie zostały i nie zostaną utracone - podkreślił na wtorkowej konferencji minister środowiska Henryk Kowalczyk.

(fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM)

Minister podkreślił, że nieprawdziwe są informacje medialne jakoby Polska utraciła pieniądze unijne na realizację programu Czyste powietrze.

"Żadne środki europejskie zagrożone nie są. Żadne środki nie zostały i nie zostaną utracone" - powiedział.

Szef resortu środowiska przypomniał, że na razie program jest realizowany ze środków własnych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Dodatkowe pieniądze - dodał - będą pochodziły z termomodernizacyjnej ulgi podatkowej, która obowiązuje od początku br. Według Kowalczyka środki z tego tytułu są szacowane na ok. 20 mld zł.

Przyznał, że w przyszłej perspektywie, Polska chce, by w program włączone zostały również pieniądze unijne. Zdaniem ministra może się tak stać od 2022 roku. "Jesteśmy w stałym kontakcie z KE (...) to wstępna faza rozmów" - dodał.

Kowalczyk dodał, że za negocjowanie środków unijnych odpowiada szef resortu inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Poinformował, że w przyszłym tygodniu ma się spotkać w tej sprawie z przedstawicielami Komisji Europejskiej.

Minister wyjaśnił, że do tej pory chcący skorzystać z dotacji i pożyczek na termomodernizację domów i wymianę źródeł ciepła złożyli ponad 63 tys. wniosków na 4,4 mld zł. "Z tego wydano 26 tys. decyzji pozytywnych, podpisano umowy na ponad 300 mln zł" - wskazał.

Dodał, że w regulaminie programu Czyste Powietrze jest 90 dni na rozpatrzenie wniosków. "Nie stwierdziłem, aby którykolwiek wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej przekroczył ten 90-dniowy okres rozpatrywania wniosków" - zaznaczył.

Minister Kowalczyk podkreślił, że rząd poszerza "kanały dystrybucji tego programu". Kolejnym mają być samorządy. "Te działania już zostały podjęte. W lipcu w sposób pilotażowy włączymy w to samorządy. Na zasadzie dobrowolności zgłosiło się ponad 600 samorządów" - zaznaczył. Jak mówił, z tymi samorządami będą podpisane porozumienia, a ich przedstawiciele będą "przyjmować wnioski, pomagać je wypełniać, wstępnie weryfikować i będą w roboczym kontakcie z beneficjentami" programu.

Zdaniem Kowalczyka, gminy w realizację programu miałyby się zacząć włączać od połowy lipca.

Szef MŚ poinformował ponadto, że trwają prace nad włączeniem banków komercyjnych w program. "Tutaj sprawa jest trudniejsza, bo musimy mieć podstawy prawne do tego, by zlecić to bankom, aby przebiegało to sprawnie i z troską o pieniądze publiczne. Nie są one tak szybkie jak w przypadku samorządów (p[race - PAP), ale na pewno dojdą do skutku" - powiedział.

Włączenie banków i samorządów w sieć dystrybucji programu Czyste powietrze to jedne z rekomendacji Banku Światowego oraz KE, by usprawnić realizację programu.

Kowalczyk pytany przez dziennikarzy, czy jest zadowolony z tempa realizacji programu przyznał, że niezadowolona jest z tego KE, natomiast on sam się z tym nie zgadza. Zaznaczył, że program zaczął działać od września ub.r. i na początku tempo jego realizacji zawsze jest mniejsze. Ocenił, że po włączeniu samorządów, program przyspieszy i ponad 100 tys. wniosków na koniec 2019 roku jest możliwe, co będzie - według niego - "dość przyzwoitym wynikiem".

Dodał, że w kolejnych latach liczba obsługiwanych beneficjentów na pewno będzie się zwiększać.

Minister na konferencji potwierdził, że ws. programu doszło we wtorek do spotkania jego oraz ministra rozwoju i inwestycji Jerzego Kwiecińskiego z wicepremierem Jackiem Sasinem. Wyjaśnił, że przedstawił przedstawicielowi KPRM informacje, jakie później przekazał dziennikarzom na konferencji. Minister Kwieciński informował natomiast o kolejnych spotkaniach z KE - relacjonował.

Kowalczyk dodał, że planowane na 4 lipca spotkanie z przedstawicielami Komisji zostało na razie odwołane, a negocjacje będą się toczyły na "wyższym szczeblu". (PAP)

autor: Michał Boroń

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 dyktator_kaczka

Przez lenistwo i arogancję polityków PIS Polska już straciła około 8 mld Euro na program czyste powietrze, a może stracić kolejne miliardy gdy PIS nie weźmie się do pracy na rzecz własnego narodu.

! Odpowiedz
0 1 grab

Minister Kowalczyk za często kłamie, chcieliśmy uruchomienia tych środków poprzez wypełnienie aplikacji w internecie, lecz niestety jest to niemożliwe na poziomie centralnym. Również nie ma możliwości dodzwonienia się do operatora projektu, zresztą jak zwykle!

! Odpowiedz
0 3 anna_domagalczyk

Czyli rząd został odcięty od kasy i pojechał się prosić do Brukseli, żeby pozwoliła mu wrócić na jej warunkach. Klasyka gatunku.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil