Zabraknie miliardów euro na "Czyste powietrze"? Resort środowiska dementuje

Komisja Europejska nie planuje już spotykać się z polskim rządem w celu prac nad zmianą programu "Czyste powietrze" - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Bez tego nie będzie unijnego wsparcia finansowego dla programu. Resort środowiska stanowczo zdementował te doniesienia.

(fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

W czerwcu Komisja alarmowała w liście do polskiego rządu, że obecnie program nie kwalifikuje się do uzyskania unijnych funduszy i „stanowi ryzyko utraty reputacji dla Komisji, Banku Światowego i polskiego rządu”. Dostaliśmy też ultimatum: albo strona polska zreformuje program i dysponowanie pieniędzmi na wymianę pieców na węgiel odda w ręce samorządów i banków komercyjnych (dziś zarządza nimi tylko NFOŚ podległy ministrowi środowiska), albo Unia na program pieniędzy nie da - czytamy w dzienniku. Zdaniem gazety, odpowiedź ministra Kwiecińskiego jest bardzo lakoniczna, co dodatkowo zdenerwowało unijnych urzędników. 

W poniedziałkowe popołudnie głos w tej sprawie zabrał minister środowiska Henryk Kowalczyk, który zadeklarował, że sieć dystrybucji zostanie poszerzona o gminy i dementując doniesienia "Gazety Wyborczej".

Komisja miała stracić cierpliwość, bo od pół roku strona polska nie podejmowała żadnych decyzji niezbędnych dla reformy programu. Najbliższe spotkanie, zaplanowane na 4 lipca, nie odbędzie się.

Informacja z Komisji o tym, że nie spotka się z polską stroną i odwołuje Komitet Sterujący (został powołany przez polski rząd i Komisję Europejską do podejmowania strategicznych decyzji dotyczących „Czystego powietrza”), miała trafić do przedstawicieli polskiego rządu, Banku Światowego, samorządowców, niezależnych ekspertów oraz urzędników Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. 

W oparciu o program „Czyste powietrze” Polska miała wymienić ok. 4 mln pieców, tzw. kopciuchów. Szacuje się, że na dotychczasową pomoc przy flagowym programie PiS KE wydała ok. 1 miliona euro. I więcej najprawdopodobniej nie będzie.

UE zamierzała przeznaczyć na walkę ze smogiem w Polsce miliardy euro z najnowszego budżetu, gotowa była też przekazać niewykorzystane środki z obecnej perspektywy. Bez tych pieniędzy programu nie uda się zrealizować. Obecnie bowiem NFOŚ dysponuje jedynie miliardem złotych.

Jakie błędy w programie KE zarzuca Polsce?

Program wskazuje, że przestarzałe kopciuchy mogą być wymieniane na inne kotły na węgiel, tyle że nowoczesne, oraz że dopuszczalne jest montowanie pieców węglowych w nowo budowanych domach. To mocno kłóci się z polityką Unii niefinansowania inwestycji opartych na paliwach kopalnych.

Zdaniem ekspertów Banku Światowego, by osiągnąć cel programu, w ciągu roku musi być likwidowane ok. 400 tys. kopciuchów, dlatego też realizacją jego powinny zająć się samorządy i banki komercyjne, bo gwarantują one usprawnienie procesu i brak zastojów, z jakim mamy do czynienia teraz. Po dziesięciu miesiącach trwania programu udzielono niewiele ponad 20 tys. dotacji, a kolejne prawie 60 tys. czeka w długiej kolejce.

Dla Kowalskiego oznacza to, że bez unijnych funduszy programu nie uda się zrealizować. Dotychczas złożone 60 tys. wniosków o dotację ma szanse na realizację, bo NFOŚ ma miliard złotych na ten rok. Ale kolejne wnioski mogą być już zagrożone.

KWS

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
18 25 yougurt

Dlaczego Państwo ma dokładać ? Czy Państwo ma pieniądze , a może łupi jednych by dać drugim?

Ludzie nie mają na piec? Jednak stać ich na : smartfon, LCD, auto, wakacje , etc , etc . Maja poprostu inne priorytety ! Dla Wielu z nich zbędne są zimowe opony, kanalizacja , itd , itd ... ! Państwo powinno uregulować podstawowe kwestie, a nie liczyć na ciemnogród ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 2 gwisniew

Tak, państwo łupi trucicieli w formie opłaty za emisję CO2 i z tego są pieniądze na wymianę pieców, które będą mniej truły (akurat niekonicznie mnie CO2 będą emitowały).

! Odpowiedz
40 28 nostsherlock

Oczywiście nikt się nie przyczepi do zanieczyszczeń spowodowanych przez samochody, może dlatego że głównie trują marki niemieckie?

! Odpowiedz
22 15 wektorwg

Które zostały wycofane w Niemczech ale pazerny polak w Passacie B5......

! Odpowiedz
73 71 aleks__

Dobrze, że jest internet to człowiek się jest w stanie czegokolwiek dowiedzieć.

Bo z publicznej TV to człowiek za PZPR się więcej dowiedział niż teraz.

W koło macieju tylko to 500 plus.

! Odpowiedz
62 80 janusz1960

Ciekaw jestem czy jeżeli jednak program ten dostanie finansowanie UE to Wybiórcza odszczeka czy też wygodnie zapomni o temacie ?

! Odpowiedz
49 25 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
34 57 and00 odpowiada (usunięty)

Jaja sobie robisz?
Agora jest kontrolowana przez organizacje Sorosa, ma nawet udziały bezpośrednio przez fundusz, zresztą są akcje uprzywilejowane, umożliwiające podejmowanie decyzji mniejszości
A nazywanie GW i innych Agorowych mediów obiektywnymi to skrajny brak obiektywizmu

! Odpowiedz
38 44 karolbe odpowiada and00

Ale jak Soros dawal kase wlascicielom Wpoltyce i Dorzeczy to wtedy kasa nie smierdziala?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne