Zabraknie miliardów euro na "Czyste powietrze"? Resort środowiska dementuje

2019-07-01 12:20, akt.2019-07-02 07:39
publikacja
2019-07-01 12:20
aktualizacja
2019-07-02 07:39

Komisja Europejska nie planuje już spotykać się z polskim rządem w celu prac nad zmianą programu "Czyste powietrze" - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Bez tego nie będzie unijnego wsparcia finansowego dla programu. Resort środowiska stanowczo zdementował te doniesienia.

/ fot. Daniel Dmitriew / FORUM

W czerwcu Komisja alarmowała w liście do polskiego rządu, że obecnie program nie kwalifikuje się do uzyskania unijnych funduszy i „stanowi ryzyko utraty reputacji dla Komisji, Banku Światowego i polskiego rządu”. Dostaliśmy też ultimatum: albo strona polska zreformuje program i dysponowanie pieniędzmi na wymianę pieców na węgiel odda w ręce samorządów i banków komercyjnych (dziś zarządza nimi tylko NFOŚ podległy ministrowi środowiska), albo Unia na program pieniędzy nie da - czytamy w dzienniku. Zdaniem gazety, odpowiedź ministra Kwiecińskiego jest bardzo lakoniczna, co dodatkowo zdenerwowało unijnych urzędników. 

W poniedziałkowe popołudnie głos w tej sprawie zabrał minister środowiska Henryk Kowalczyk, który zadeklarował, że sieć dystrybucji zostanie poszerzona o gminy i dementując doniesienia "Gazety Wyborczej".

Komisja miała stracić cierpliwość, bo od pół roku strona polska nie podejmowała żadnych decyzji niezbędnych dla reformy programu. Najbliższe spotkanie, zaplanowane na 4 lipca, nie odbędzie się.

Informacja z Komisji o tym, że nie spotka się z polską stroną i odwołuje Komitet Sterujący (został powołany przez polski rząd i Komisję Europejską do podejmowania strategicznych decyzji dotyczących „Czystego powietrza”), miała trafić do przedstawicieli polskiego rządu, Banku Światowego, samorządowców, niezależnych ekspertów oraz urzędników Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. 

W oparciu o program „Czyste powietrze” Polska miała wymienić ok. 4 mln pieców, tzw. kopciuchów. Szacuje się, że na dotychczasową pomoc przy flagowym programie PiS KE wydała ok. 1 miliona euro. I więcej najprawdopodobniej nie będzie.

UE zamierzała przeznaczyć na walkę ze smogiem w Polsce miliardy euro z najnowszego budżetu, gotowa była też przekazać niewykorzystane środki z obecnej perspektywy. Bez tych pieniędzy programu nie uda się zrealizować. Obecnie bowiem NFOŚ dysponuje jedynie miliardem złotych.

Jakie błędy w programie KE zarzuca Polsce?

Program wskazuje, że przestarzałe kopciuchy mogą być wymieniane na inne kotły na węgiel, tyle że nowoczesne, oraz że dopuszczalne jest montowanie pieców węglowych w nowo budowanych domach. To mocno kłóci się z polityką Unii niefinansowania inwestycji opartych na paliwach kopalnych.

Zdaniem ekspertów Banku Światowego, by osiągnąć cel programu, w ciągu roku musi być likwidowane ok. 400 tys. kopciuchów, dlatego też realizacją jego powinny zająć się samorządy i banki komercyjne, bo gwarantują one usprawnienie procesu i brak zastojów, z jakim mamy do czynienia teraz. Po dziesięciu miesiącach trwania programu udzielono niewiele ponad 20 tys. dotacji, a kolejne prawie 60 tys. czeka w długiej kolejce.

Dla Kowalskiego oznacza to, że bez unijnych funduszy programu nie uda się zrealizować. Dotychczas złożone 60 tys. wniosków o dotację ma szanse na realizację, bo NFOŚ ma miliard złotych na ten rok. Ale kolejne wnioski mogą być już zagrożone.

KWS

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (49)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
yougurt
Dlaczego Państwo ma dokładać ? Czy Państwo ma pieniądze , a może łupi jednych by dać drugim?

Ludzie nie mają na piec? Jednak stać ich na : smartfon, LCD, auto, wakacje , etc , etc . Maja poprostu inne priorytety ! Dla Wielu z nich zbędne są zimowe opony, kanalizacja , itd , itd ... ! Państwo powinno uregulować
Dlaczego Państwo ma dokładać ? Czy Państwo ma pieniądze , a może łupi jednych by dać drugim?

Ludzie nie mają na piec? Jednak stać ich na : smartfon, LCD, auto, wakacje , etc , etc . Maja poprostu inne priorytety ! Dla Wielu z nich zbędne są zimowe opony, kanalizacja , itd , itd ... ! Państwo powinno uregulować podstawowe kwestie, a nie liczyć na ciemnogród ...
gwisniew
Tak, państwo łupi trucicieli w formie opłaty za emisję CO2 i z tego są pieniądze na wymianę pieców, które będą mniej truły (akurat niekonicznie mnie CO2 będą emitowały).
nostsherlock
Oczywiście nikt się nie przyczepi do zanieczyszczeń spowodowanych przez samochody, może dlatego że głównie trują marki niemieckie?
wektorwg
Które zostały wycofane w Niemczech ale pazerny polak w Passacie B5......
aleks__
Dobrze, że jest internet to człowiek się jest w stanie czegokolwiek dowiedzieć.

Bo z publicznej TV to człowiek za PZPR się więcej dowiedział niż teraz.

W koło macieju tylko to 500 plus.
janusz1960
Ciekaw jestem czy jeżeli jednak program ten dostanie finansowanie UE to Wybiórcza odszczeka czy też wygodnie zapomni o temacie ?
and00 odpowiada (usunięty)
Jaja sobie robisz?
Agora jest kontrolowana przez organizacje Sorosa, ma nawet udziały bezpośrednio przez fundusz, zresztą są akcje uprzywilejowane, umożliwiające podejmowanie decyzji mniejszości
A nazywanie GW i innych Agorowych mediów obiektywnymi to skrajny brak obiektywizmu
karolbe odpowiada and00
Ale jak Soros dawal kase wlascicielom Wpoltyce i Dorzeczy to wtedy kasa nie smierdziala?

Powiązane: Smog

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki