Kontrowersje wokół wycieczek po Neapolu śladami kamorry

“Mafia tour”- to hasło oferty dla turystów w Neapolu, która wywołała tam polemikę i protesty. W jej ramach za 25 euro od osoby proponuje się zwiedzanie miejsc związanych z działalnością kamorry. Inicjatywę tę potępił burmistrz miasta Luigi de Magistris.

(fot. Fabio Sasso / ZUMA Press)

Wycieczka, która jest w ofercie internetowej jednej z miejscowych agencji, obejmuje zwiedzanie dzielnic Forcella, Quartieri Spagnoli, Montecalvario i innych zakątków historycznego centrum po to, by – jak wyjaśniono w reklamie - dowiedzieć się, "jak działa kamorra".

Cytowany przez włoskie media przewodnik, który opracował trasę zwiedzania, podkreślił: "Niektórzy członkowie mojej rodziny byli zamieszani w mafię. Neapol to miasto, które można zrozumieć tylko wtedy, jeśli ktoś się tu urodził i wychował; wtedy wie się, jak tu to wszystko działa".

Jak zaznaczył, to pierwsze zwiedzanie śladami tamtejszej mafii.

Przewodnik zapewnił: "Będę szczęśliwy, gdy będę mógł wyjaśnić turystom, jak sprawy mają się w Neapolu". Powiedział także, że turyści dowiedzą się o tym od kogoś, kto "dorastał w systemie". Tak właśnie określa się tam kamorrę.

"Przejdziemy się po zaułkach historycznego centrum, gdzie dalej kwitnie przestępcza aktywność, choć jej nie widać" gołym okiem - dodał.

Natychmiast na prezentację tej oferty turystycznej zareagował burmistrz Luigi de Magistris, który napisał na Twitterze: "Organizacje przestępcze nie mogą się stawać atrakcją turystyczną". Zażądał natychmiastowego wycofania tej inicjatywy.

"Mafia przynosi tylko śmierć" - dodał burmistrz, uprzednio - prokurator.

Protestują też działacze miejscowych stowarzyszeń obywatelskich. "Promowanie turystyki śladami świata przestępczego jest nie na miejscu" - oświadczył Antonio Lucidi z organizacji Inny Neapol.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mars/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne