REKLAMA

Konkurs Agroliga 2010 rozstrzygnięty

2011-05-17 16:32
publikacja
2011-05-17 16:32

17.05. Warszawa (PAP) - Maria i Szczepan Będzikowscy z Zakrzewka oraz spółka Pronar z Narwi zostali mistrzami krajowymi w 18. edycji konkursu Agroliga 2010. Dyplomy i puchary wręczył laureatom we wtorek prezydent RP Bronisław Komorowski oraz prezesi agencji rolnych.

Mistrzami krajowymi w kategorii "rolnicy" są Maria i Szczepan Będzikowscy z Zakrzewka (woj. mazowieckie), prowadzący wraz z rodziną gospodarstwo specjalizujące się w chowie bydła mlecznego i produkcji drobiu. W kategorii "firmy" mistrzem krajowym została spółka Pronar z Narwi (woj. podlaskie) - największy w kraju producent ciągników i maszyn rolniczych.

Wicemistrzami krajowymi w kategorii "rolnicy" zostało 6 gospodarstw rolnych; tyle samo tytułów wicemistrzów krajowych przyznano w kategorii "firmy". 9 gospodarstw rolnych oraz i 8 firm rolno-spożywczych zostało laureatami krajowymi. Uczestników konkursu typują Ośrodki Doradztwa Rolniczego.

"Chcę wyrazić ogromną satysfakcję, że mogę gościć galę Agroligi w Pałacu Prezydenckim jako swoisty dowód na to, że wszyscy przywiązujemy wielkie znaczenie do tego, co jest istotne z punktu widzenia wsi polskiej (...), rolnictwa, a więc do tego, co jest ważne z punktu widzenia Polski jako całości" - powiedział Komorowski.

Ważne jest, by promować osiągnięcia rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego poprzez pokazanie sukcesów i ludzi, którzy są ich autorami, bo nic tak nie zachęca do dalszego wysiłku jak smak sukcesu - dodał prezydent.

"To dzięki temu konkursowi możemy poznawać siłę polskiego przetwórstwa i polskiego rolnictwa (...) życzę, żeby kolejne edycje konkursu przybliżały nas do tych celów, ideałów, o których wszyscy marzymy, a więc by polskie rolnictwo i polscy producenci, i wytwórcy żywności byli znani nie tylko na rynku europejskim, ale także na rynkach trzecich. Ze strony resortu dołożymy wszelkich starań, żeby wasze marzenia się spełniały" - mówił wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.

Konkurs Agroliga jest organizowany w dwóch etapach. Laureatów krajowych wybierają wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Nominowani do tytułu mistrza wojewódzkiego muszą wykazać się wynikami powyżej średniej krajowej i posiadać dobrą kondycję finansową. Pod uwagę są brane także inwestycje w gospodarstwa z uwzględnieniem umiejętności korzystania z unijnych pieniędzy. Podobne kryteria obowiązują w kategorii "firmy". W konkursie mogą uczestniczyć tylko gospodarstwa funkcjonujące na rynku regionalnym.

Spośród zwycięzców wojewódzkich wybierani są mistrzowie krajowi. Wskazuje ich Redakcja Audycji Rolnych TVP1 we współpracy ze Stowarzyszeniem Agrobiznes Klub. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych polskich rolników i agrofirm. (PAP)

awy/ mki/ gma/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki