Kongres USA w końcu zgodził się na reformę MFW z 2010 roku

W przyjętej w piątek przez Kongres USA i podpisanej już przez prezydenta Baracka Obamę ustawię budżetowej, kongresmeni zgodzili się na reformę Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) z 2010 r., która wzmocni reprezentację w funduszu gospodarek wschodzących.

(YAY Foto)

"Witamy z zadowoleniem przyjęcie tej reformy przez Kongres; to kluczowy krok, który przyczyni się do wzmocnienia roli MFW we wspieraniu globalnej stabilności finansowej" - napisała w oświadczeniu szefowa funduszu Christine Lagarde.

Jak dodała, reforma znacząco zwiększy podstawowe zasoby finansowe MFW, umożliwiając mu "na bardziej skuteczne reagowanie na kryzysy". Ponadto poprawi zarządzanie MFW, gdyż - jak tłumaczyła Lagarde - po reformie "lepiej odzwierciedlana będzie (w funduszu) rosnącą rola dynamicznych gospodarek wschodzących i krajów rozwijających się".

Chodzi o ambitną reformę uzgodnioną już w 2010 roku, dwa lata po wybuchu najgorszego powojennego kryzysu światowego. Zakłada ona m.in. podwojenie kapitału MFW oraz zmianę organizacji instytucji, by nieco zmniejszyć w niej dominację Europy Zachodniej, a większe wpływy zapewnić rosnącym gospodarkom, takim jak Chiny, Brazylia czy Indie.

Centralnym elementem finansów MFW jest system kwot (maksymalnych udziałów), jakie 188 należących do niego krajów ma w razie potrzeby przekazać Funduszowi. Limity te zależą od pozycji ekonomicznej danego kraju, wpływają też na siłę głosu w organizacji. Im bogatszy kraj, tym większe jest jego potencjalne zaangażowanie w MFW i większy wpływ na decyzje. Z kwotami związane są też kwestie pożyczek, bo kraj może otrzymać od Funduszu kilkakrotność swojego limitu.

Zdecydowana większość państw członkowskich MFW zgodziła się na reformę od razu, ale Kongres USA dotychczas odmawiał jej ratyfikacji. Głównie to Republikanie blokowali przesunięcie 63 mld dolarów z funduszu kryzysowego MFW na jego konto ogólne, co oznaczałoby zielone światło dla reformy.

Na swej ostatniej w tym roku konferencji prasowej w Białym Domu, Obama wyraził w piątek zadowolenie, że przyjęta przez Kongres ustawa budżetowa zawiera zgodę na dawno uzgodnioną reformę.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

icz/ sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~domino

USA się zgodziły na zmniejszenie udziałów Europy Zachodniej kosztem krajów wschodzących, ale swoich udziałów łaskawcy nie zmniejszyli. Ot i kochani amerykańscy hipokryci najlepsi zabieraniu innym, żeby coś komuś dać

! Odpowiedz
0 2 ~Dżejms

Skoro kongres USA decyduje - zgadza się bądź nie - to nie jest to fundusz międzynarodowy. No o czym mowa? Poza tym jest niedemokratyczny. A tak uwielbiają to słowo. Demokratyczny byłby gdyby siła głosu zależała od ilości obywateli - tak? Dzięki za uwagę.

! Odpowiedz
0 5 ~Stracony_czas

Gdy Węgry wywaliły MFW to od tego czasu konsekwentnie polepszają gospodarkę zrujnowaną przez socjalistów i MFW które było podobne do tych zrobionych przez Balcerowicza (i Petru) w latach 90'. Zobaczcie jaki skok zrobiła w tym samym czasie Korea Płd z biednego, niewykształconego i rolniczego kraju. A teraz sobie wyobraźcie jak daleko byśmy byli gdybyśmy nie mieli Balcerowicza, Bolka i Petru. Żal.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil