Kompletne zaskoczenie w danych z Ameryki

2020-06-05 14:30
publikacja
2020-06-05 14:30
fot. Seth Herald / FORUM

Statystyki z amerykańskiego rynku pracy kompletnie zaskoczyły ekonomistów. Zamiast potężnego spadku zatrudnienia BLS odnotował silny wzrost liczby etatów w maju.

Liczba etatów w sektorach pozarolniczych (ang. non-farm payrolls) w maju była o 2,509 mln większa niż w kwietniu – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS).

To kompletne zaskoczenie, ponieważ rynkowy konsensus zakładał spadek zatrudnienia aż o 8 mln etatów. To także największy miesięczny wzrost zatrudnienia w przeszło 80-letniej historii tej statystyki. Stopa bezrobocia obniżyła się z 14,7% do 13,3%, także całkowicie rozmijając się z szacunkami ekonomistów, którzy powszechnie oczekiwali skoku bezrobocia w pobliże 20%.

W kwietniu antywirusowe „zamknięcie gospodarki” poskutkowało utratą bezprecedensowej liczby 20,7 mln etatów.

Zaskoczenie jest więc ogromne, ponieważ cotygodniowe raporty Departamentu Pracy pokazały ponad 12 mln wniosków o zasiłek dla bezrobotnych złożonych między połową kwietnia a połową maja. Spadek zatrudnienia  sygnalizował też raport firmy ADP. A tymczasem dane BLS pokazały, że w sektorze prywatnym w maju przybyło prawie 3,1 mln etatów po stracie 19,7 mln w kwietniu. Nadal zwalniał za to sektor publiczny, gdzie listy płac skróciły się o 585 tys. etatów (po -963 tys. w kwietniu).

Z danych BLS wynika, że do pracy wrócili zatrudnieni w hotelarstwie i gastronomii, gdzie przyrost zatrudnienia wyniósł przeszło 1,2 mln (po spadku o 7,5 mln w kwietniu). W opiece zdrowotnej i społecznej liczba zatrudnionych zwiększyła się o 424 tys. po spadku o 2,59 mln miesiąc wcześniej. Handel detaliczny zatrudnił 367,8 tys. ludzi po tym, jak w kwietniu zwolnił prawie 2,3 mln. Prawie połowę kwietniowego spadku zatrudnienie odrobiło budownictwo.

W sektorze prywatnym redukcja zatrudnienia postępowała tylko w dwóch branżach. Kolejne 20 tysięcy etatów ubyło w górnictwie i leśnictwie. W transporcie zatrudnienie spadło o 19 tys.

Zaskakującemu wydłużeniu – z 34,2 do 34,7 godzin – uległ przeciętny czas pracy. Średnia stawka godzinowa w Ameryce była w maju o 1% niższa niż w kwietniu i wyniosła 29,75 USD, co daje 1032,33 USD tygodniowo. Ta ostatnia wartość jest aż o 7,7% wyższa w porównaniu do maja 2019 roku. Sugeruje to, że do pracy wciąż nie wrócili najsłabiej opłacani pracownicy.

Dane z przedsiębiorstw zostały potwierdzono przez badanie ankietowe, przy pomocy którego BLS szacuje stopę bezrobocia. Badanie aktywności zawodowe ludności pokazało, że w maju liczba pracujących zwiększyła się o przeszło 3,8 mln, liczba bezrobotnych zmalała o 2,1 mln, a liczba biernych zawodowo obniżyła się o 1,6 mln. W rezultacie wskaźnik zatrudnienia – czyli relacja liczby pracujących do populacji w wieku powyżej 15 lat – podniosła się z 51,3% do 52,8%. Wskaźnik ten wciąż pozostaje jednak znacząco niższy od 60% odnotowanych jeszcze w marcu.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (33)

dodaj komentarz
talmud
https://www.youtube.com/watch?v=XCfrCOMw-3s

poczytać sobie komentarze
talmud
oczywiscie ze zaskoczyły bo sa spreparowane....fed kontroluje rynek skupuje aktywa statystyki sa fałszowane gospodarka leży bezrobocie na historycznych maximach biedota na ulicach demoluje & kradnie ale .....show must go on.....LMAO
degrengolada
tak to też wygląda gdy się w koszyczku inflacyjnym pobawi systemem wag
marianpazdzioch
Kiedyś musiał być ten dołek. Niewiele to jednak zmienia, bo wsk. 53% aktywności zawodowej to jest tragedia. Oznacza, że mnóstwo ludzi nie będzie kupowało, inwestowało, wyleci na ulicę itd. Reszta będzie musiała ich tak czy inaczej utrzymywać.
macierz
Stopa bezrobocia spadła do 13,3% w maju, zgodnie z raportem Bureau of Labor Statistics w piątek. Agencja przyznała, że ​​realna stopa bezrobocia prawdopodobnie przekracza 16%.Jest to spowodowane błędem w traktowaniu zwiniętych pracowników w próbce danych. Stopa bezrobocia w kwietniu byłaby prawie o 20% nieobecna przy Stopa bezrobocia spadła do 13,3% w maju, zgodnie z raportem Bureau of Labor Statistics w piątek. Agencja przyznała, że ​​realna stopa bezrobocia prawdopodobnie przekracza 16%.Jest to spowodowane błędem w traktowaniu zwiniętych pracowników w próbce danych. Stopa bezrobocia w kwietniu byłaby prawie o 20% nieobecna przy tym samym błędzie. 
https://www.cnbc.com/2020/06/05/heres-why-the-real-unemployment-rate-may-be-higher-than-reported.html
tindala
Nie ma sensownego przeciwnika. Jak słucham ględzenia Bidena ( dosłownie ględzi jak starzec),
to widzę że Trump nie ma z kim przegrać. Nawet ta hucpa z "Black live matters" wydaje się mu nie szkodzić. Gospodarka odbija, słońce świeci, wirus spowszedniał. Swoją drogą mam wrażenie że Mark Zuckerberg
Nie ma sensownego przeciwnika. Jak słucham ględzenia Bidena ( dosłownie ględzi jak starzec),
to widzę że Trump nie ma z kim przegrać. Nawet ta hucpa z "Black live matters" wydaje się mu nie szkodzić. Gospodarka odbija, słońce świeci, wirus spowszedniał. Swoją drogą mam wrażenie że Mark Zuckerberg może w dalszej przyszłości zawalczyć o to stanowisko. Wyraźnie stara się być neutralny mimo krzyków i kwików progresywnej lewicy
wtf2077 odpowiada tindala
Drugi raz pomarańczowego chama i przygłupa nie wybiorą
itsofreeky
np. zmiana to nie stan

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki