REKLAMA

Komisja weryfikacyjna zakończyła serię spraw dot. nieruchomości przy ul. Wolskiej

2021-12-22 21:05
publikacja
2021-12-22 21:05
Komisja weryfikacyjna zakończyła serię spraw dot. nieruchomości przy ul. Wolskiej
Komisja weryfikacyjna zakończyła serię spraw dot. nieruchomości przy ul. Wolskiej
fot. udmurd / / Shutterstock

Dwie decyzje prezydenta stolicy z 2014 r., przyznające ponad 5 mln zł odszkodowań dla kojarzonej z reprywatyzacją Marzeny K. za nieruchomości przy ul. Wolskiej, uchyliła w środę komisja weryfikacyjna. Komisja zakończyła tym samym serię spraw dot. tych nieruchomości.

Przed komisją weryfikacyjną od wielu miesięcy toczyły się kolejne sprawy dot. nieruchomości przy ul. Wolskiej 99, 101 i 103. Prezydent Warszawy wydał decyzje o przyznaniu odszkodowań w odniesieniu do tych nieruchomości - łącznie na 17 mln 518 tys. zł.

W środę komisja weryfikacyjna uchyliła dwie decyzje prezydenta stolicy z 9 października 2014 r. przyznające 4 mln 717 tys. 400 zł za nieruchomość przy ulicy Wolskiej 99 oraz 458 tys. 193 zł za nieruchomość przy ulicy Wolskiej 101 na rzecz Marzeny K.

Podobnie jak w przypadkach poprzednich takich decyzji komisja wskazała, że decyzje te obarczone były "licznymi naruszeniami prawa dotyczącymi sfery prowadzonego postępowania dowodowego".

"W toku dwóch postępowań prezydent Warszawy wezwał Roberta N. (pełnomocnika spółki Elibor) o informację czy teren przy ul. Wolskiej jest terenem przemysłowym czy też przeznaczonym pod budownictwo jednorodzinne pod rygorem pozostawienia wniosku o przyznanie odszkodowania bez rozpoznania. Robert N. nie uzupełnił informacji, nie odpowiedział na pisma w żadnej ze spraw, a mimo to, prezydent posiadając duże wątpliwości w sprawie, wydał decyzje o przyznaniu odszkodowania" - poinformowała komisja w środowym komunikacie.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Komisja dodatkowo ustaliła, że "w sprawie nie został sporządzony operat szacunkowy przez biegłego rzeczoznawcę, bowiem do akt sprawy dołączono wyłącznie wydruk zawierający wprawdzie oznaczenie, że stanowi operat szacunkowy, niemniej jednak nie zawiera podpisu rzeczoznawcy i oznaczenia pieczęcią osoby go przygotowującej oraz wskazania daty jego sporządzenia".

Już w lipcu br. komisja uchyliła decyzje prezydenta Warszawy z 2015 r. przyznające ponad 4,8 mln zł odszkodowania za nieruchomość przy ul. Wolskiej 101 i 103. Z kolei w sierpniu komisja uchyliła decyzję z 2014 r. o przyznaniu ponad 3 mln z odszkodowania za nieruchomość przy ulicy Wolskiej 101. Natomiast w końcu września br. komisja uchyliła decyzję prezydenta stolicy z 2014 r. przyznającą ponad 2,3 mln zł odszkodowania na rzecz Marzeny K. za nieruchomość przy ul. Wolskiej 99. Później - w listopadzie - komisja uchyliła decyzje prezydenta stolicy z 2014 r. dotyczące Wolskiej 103 - chodziło blisko 280 tys. zł oraz ponad 1,7 mln zł odszkodowań.

"Wątek wypłacanych odszkodowań za nieruchomości przy ulicy Wolskiej, stanowi jedną z podstaw zarzutów w postępowaniu prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu, gdzie jednemu z urzędników postawiono zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości nie mniejszej niż 300 tys. zł za przychylne i pozytywne rozpoznanie wniosków o odszkodowanie w sprawach prowadzonych przez Roberta N. i m.in. dotyczących Wolskiej 99, 101, 103" - przypomina komisja.

W środę komisja wydała też decyzję ws. nieruchomości przy ul. Moczydło 21, w której stwierdziła nieważność decyzji prezydenta Warszawy z 19 września 2014 r. Chodziło o przyznanie odszkodowania 1 mln 819 tys. 792 zł.

"Prezydent Warszawy skierował decyzję do osób zmarłych, w tym do osoby zmarłej reprezentowanej przez kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu. Osoba, dla której ustanowiono kuratora, zmarła w 1972 r. Oznacza to, że w chwili wydania weryfikowanego orzeczenia administracyjnego nie żyła od 42 lat" - przekazała komisja. Dodała, że prezydent stolicy miał wiedzę o śmierci tej osoby, o czym świadczą znajdujące się w aktach dokumenty, a mimo tego decyzja odszkodowawcza została wydana.(PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Reprywatyzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki