Komisja brytyjskiej Izby Gmin za eksploatacją gazu łupkowego

2011-05-24 13:49
publikacja
2011-05-24 13:49

24.05. Londyn (PAP) - Komisja Izby Gmin ds. energii wezwała rząd do poparcia eksploatacji gazu łupkowego w Anglii pod warunkiem, że rząd dopilnuje, by nie doszło do skażenia wód gruntowych i emisji metanu - donosi BBC.

"Nie widzimy ryzyka skażenia źródeł wody, jeśli eksploatacja będzie prawidłowa. Agencje regulacyjne muszą być czujne i ściśle monitorować wiercenia, ale odbywają się one znacznie poniżej tafli wody, dlatego nie powinno to być kwestią" - powiedział BBC przewodniczący komisji Tim Yeo.

Członkowie komisji sądzą, że "złoża wniosą pożyteczny wkład w zaspokojenie energetycznych potrzeb, choć w niewielkim stopniu". Ich zdaniem rząd powinien zachęcać firmy do zbadania możliwości eksploatacji gazu łupkowego z dna morskiego.

Eksperci oceniają, że brytyjskie złoża gazu z łupków pozwoliłyby zaspokoić całkowite zapotrzebowanie kraju na gaz przez 1,5 roku.

Niektórzy eksperci sądzą, że gaz łupkowy ma plusy i minusy. Z jednej strony jest to tanie źródło energii, a z drugiej gaz czyni mniej pilną kwestię inwestycji w odnawialne źródła energii i energię nuklearną, które nie powodują emisji CO2 i globalnego ocieplenia.

Gazowi sceptycy uważają, że komisja powinna była poprzeć ideę moratorium na eksploatację gazu do czasu zakończenia badań nad skutkami eksploatacji dla środowiska naturalnego. Wskazują, iż w USA w rejonie eksploatacji gazu łupkowego zaobserwowano występowanie metanu w wodzie pitnej.

David Nussbaum, przewodniczący organizacji WWF (World Wildlife Fund) sądzi, że potrzebne są dalsze badania pozwalające ustalić związek eksploatacji gazu łupkowego z ociepleniem klimatu. Według niego "takie niebezpieczeństwo jest bagatelizowane", a przemysł gazowy i politycy są "zbyt zadufani, licząc, że regulacje wszystko załatwią".

"Gaz łupkowy jest kontrowersyjnym źródłem energii. Musimy być bardzo ostrożni zanim się na niego rzucimy. Niezbędne są bardzo przekonywujące dowody wskazujące, że jest to właściwa droga naprzód" - zaznaczył Nussbaum.

Niedawne badania uniwersytetu Cornell ustaliły, że wyciek metanu z gazowych odwiertów może być bardzo wysoki, a wpływ na środowisko gorszy niż w przypadku spalania węgla kamiennego.

Firma Cuadrilla prowadzi obecnie eksperymentalne wiercenia w rejonie Blackpool. Niewykluczone, że tamtejsze złoża są tak gęste, iż wystarczy pionowy szyb, bez potrzeby wierceń poziomych w technice tzw. szczelinowania hydraulicznego, która jest droższa.

Szczelinowanie polega na pompowaniu wody pod olbrzymim ciśnieniem i drobnoziarnistego piasku w otwarte przez wodę szczeliny w skale. Piasek zapobiega ich ponownemu zamykaniu. Gaz uwalnia się z powstałych w ten sposób szczelin. W ostatnich latach woda i piasek zostały zastąpione chemikaliami i materiałem ceramicznym różnego typu, zależnie od rodzaju skały. (PAP)

asw/ je/ jra/

Źródło:PAP
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gaz łupkowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki