Kolejna runda negocjacji ws. umowy TTIP

Ważą się losy umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. W Brukseli rozpoczęła się kolejna runda negocjacji umowy TTIP. Jest to pierwsze spotkanie po referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za Brexitem. Tymczasem Wielka Brytania była do tej pory jednym z najgorętszych zwolenników tego porozumienia.

(fot. FRANCOIS LENOIR / FORUM)

Ustępujący premier David Cameron był bardzo zaangażowany w promowanie umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i USA. Oficjalnie negocjatorzy z obu stron przekonują, że dla ich pracy Brexit nic nie zmienił, prowadzą rozmowy tak, aby jak najszybciej osiągnąć porozumienie. Komisja Europejska chciałaby zakończyć negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi przed końcem kadencji prezydenta Baracka Obamy, czyli przed 20 stycznia.

Na razie ciągle do rozstrzygnięcia pozostają najtrudniejsze kwestie, między innymi geograficznych oznaczeń produktów, czyli na przykład co zrobić z parmezanem produkowanym przez Włochów w Stanach Zjednoczonych.

W Komisji Europejskiej trwa teraz wysłuchanie publiczne, podczas którego zwolennicy i przeciwnicy porozumienia z organizacji pozarządowych przekonują do swoich racji.

Unia Europejska negocjuje obecnie 20 umów o wolnym handlu z krajami trzecimi, ale to porozumienie z USA budzi największe zainteresowanie i protesty. Obawy budzą przede wszystkim regulacje dotyczące jakości żywności, które są inne w USA i w Unii. Komisarz do spraw handlu Cecilia Malmström przekonywała ostatnio, że standardy jakości nie będą obniżone, chodzi o to, aby produkty nie przechodziły podwójnych kontroli certyfikacji.

Czternasta runda negocjacji zakończy się w najbliższy piątek.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Tomasz Majka/Bruksela/mcm/wk

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil