REKLAMA

Kołakowski: "Piątka dla zwierząt" godzi w nasz byt ekonomiczny

2020-11-20 07:11
publikacja
2020-11-20 07:11
fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

Tzw. piątka dla zwierząt godzi w nasz byt ekonomiczny; to mnie determinuje do każdych działań, włącznie z wyjściem z Prawa i Sprawiedliwości - powiedział PAP poseł PiS Lech Kołakowski. Podkreślił, że spotka się jeszcze z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

W środę szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski poinformował, że b. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz poseł Lech Kołakowski zostali przywróceni w prawach członków Prawa i Sprawiedliwości. Ardanowski i Kołakowski byli w grupie 15 posłów PiS zawieszonych we wrześniu w konsekwencji zagłosowania, mimo dyscypliny partyjnej, przeciwko uchwaleniu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego.

Wcześniej Kołakowski zapowiedział, że odchodzi z Prawa i Sprawiedliwości, uzasadniając, że powodem takiej decyzji jest sprawa noweli ustawy o ochronie zwierząt, którą nazwał "bublem prawnym". Zapowiadał powstanie w Sejmie koła poselskiego. "Jest to grupa kilku osób. Rozmawiamy o nazwie koła" - mówił we wtorek. O możliwości stworzenia w Sejmie koła mówił jakiś czas temu również Ardanowski. Do stworzenia koła sejmowego potrzeba minimum 3 posłów.

Kołakowski powiedział PAP, że "po głosowaniu tzw. +piątki dla zwierząt+ nie zabiegał zarówno o zawieszenie, jak i odwieszenie w prawach członka" PiS. "Dowiedziałem się o tym z mediów" - dodał.

Zaznaczył, że spotkał się - w środę - z prezesem PiS Jarosławem Kaczyński, ale rozmowa będzie kontynuowana "w najbliższym czasie". "I będą omawiane sprawy związane z problemami dotyczącymi działań frakcyjnych, sytuacji lokalnej i tej związanej z tzw. +piątką dla zwierząt+" - powiedział Kołakowski.

Stwierdził, że była inicjatywa utworzenia kilkuosobowego koła poselskiego, ale po jego słowach dotyczących tej inicjatywy "wszyscy zawieszeni członkowie PiS zostali odwieszeni, i sprawa powstania koła stała się nieaktualna".

Oświadczył, że "jest zdecydowany na samodzielny byt". "Nie muszę być w polityce. Jestem posłem piątą kadencję, ale to jest kwestia także okręgu - dbania o sprawy związane z reprezentowaniem okręgu, ziemi, na której oddają na mnie głosy, kontynuacji tych wielu spraw i jak można o nie zawalczyć" - zaznaczył poseł.

Podkreślił, że "nie akceptuje tzw. +piątki dla zwierząt+ i zawsze będzie się jej sprzeciwiał". "Ta ustawa godzi w nasz eksport, byt ekonomiczny. To jest dorobek wielu pokoleń. Determinuje mnie to do każdych działań, włącznie z wyjściem z Prawa i Sprawiedliwości i podjęcia samodzielnych działań. Moim obowiązkiem jest obrona wyborców, którzy oddali na mnie głos, i takie deklaracje złożyłem. Nie ma żadnej siły na świecie, która wpłynęłaby na to, że nie będę tego bronić" - stwierdził Kołakowski.

"Za tę ustawę gotów jestem poświęcić swój byt polityczny. Obiecałem to ludziom i widziałem ich twarze w dramacie likwidacji gospodarstw i widmie ich bankructwa" - powiedział. Podkreślił, że nie chce głosować "za rozwiązaniami likwidującymi całe branże" np "futerkową", która "powinna zostać, ponieważ jesteśmy światową potęgą". "Dania ma bardzo wielkie kłopoty w tej kwestii i to jest szansa dla Polski" - dodał poseł.

Według Kołakowskiego, "jeśli ta ustawa godzi w rynki rolne, krajowe i te na poziomie UE, powinien powstać projekt rządowy podlegający uzgodnieniom międzyresortowym i notyfikacji Unii Europejskiej". "Sam mam nieruchomość na wsi. Jakbym zagłosował inaczej, to jakbym mógł się pokazać w okolicy. Widziałem łzy, że będzie bankructwo" - powiedział poseł.

Tzw. piątkę dla zwierząt, czyli pięć propozycji dotyczących ochrony zwierząt, zaprezentował na początku września prezes PiS Jarosław Kaczyński. Nowela - zakładająca m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych - została uchwalona przez Sejm oraz przeszła etap prac w Senacie.

14 października Senat zaproponował 36 poprawek. Wśród nich jest wyłączenie z ograniczeń uboju rytualnego drobiu – co było propozycją rządową, a także wydłużenie o 2,5 roku wejścia w życie przepisów o zakazie hodowli na futra i o 5 lat wejścia przepisów o uboju rytualnym. Przeciwko nowelizacji, uchwalonej z inicjatywy PiS, wielokrotnie protestowały środowiska rolnicze, m.in. przedstawiciele AgroUnii. Domagano się odrzucenia noweli

Rzecznik rządu Piotr Müller informował, że rozważane jest złożenie nowego projektu noweli ustawy o ochronie zwierząt. Obecnie PiS pracuje nad takim projektem i - według ministra rolnictwa Grzegorza Pudy - ma to być "szeroka ustawa zapewniająca dobrostan zwierząt".

autorka: Iwona Pałczyńska

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
karbinadel
Chciałabym, a boję się
www.eurodolar.pl
Przyznaję, że jako ludzkość jesteśmy bezwzględni wobec siebie i zwierząt. Musimy jeść, i taki jest nasz układ pokarmowy dostosowany i wymagający mięsa. Może będzie łatwiej zaakceptować ten stan jeśli pomyśłimy, że w naturze to one chętnie będą na nas polować bez skurułów...https://www.informacjakrd.pl/
bogdant
w nasz "byt ekonomiczny" godzi też:
- konieczność odejścia od taniego brudnego wegla
- drogie katalizatory i dpfy
- konieczność oczyszczania scieków przed zrzutem do rzek

a w "byt ekonomiczny" co poniektórych godzi np. konieczność płacenia pracownikom i przestrzegania prawa

czekam
w nasz "byt ekonomiczny" godzi też:
- konieczność odejścia od taniego brudnego wegla
- drogie katalizatory i dpfy
- konieczność oczyszczania scieków przed zrzutem do rzek

a w "byt ekonomiczny" co poniektórych godzi np. konieczność płacenia pracownikom i przestrzegania prawa

czekam na kompleksową reformę i powrót do jaskini...
abcx
Zlikwidować cześć zbędnych ludzi i ślad węglowy będzie znacznie mniejszy i zmiany klimatyczne zostaną zatrzymane.
W opracowaniach NWO są na przykład pomysły żeby zlikwidować nawias demograficzny przez przygotowanie pandemii.

Powiązane: Ustawa futerkowa - zakaz hodowli zwierząt na futra

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki