Kierowcy niechętnie płacą kary za brak OC

Niespełna 35 proc. kierowców ukaranych za brak polisy OC płaci karę dobrowolnie - podał w poniedziałek Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Od pozostałych ukaranych kierowców UFG dochodzi płatności w trybie egzekucyjnym.

(fot. tomwang / YAY Foto)
"W ubiegłym roku Fundusz prowadził łącznie ponad 152 tysiące spraw o zapłacenie kary za brak polisy OC i wystawił w tym okresie ponad 36,6 tysięcy tytułów wykonawczych" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie UFG.

Z danych Funduszu wynika, że 65 proc. przypadków w łącznej liczbie spraw za niespełnienie obowiązku ubezpieczenia, dochodzonych jest w trybie egzekucyjnym, pozostałe 35 proc. płacone są w trybie dobrowolnym. "Całkowita kwota należności z kar za brak ubezpieczenia OC przekraczała na koniec 2018 roku - 196 mln złotych, z czego do kasy Funduszu wpłynęło 94 mln złotych - o 12 procent więcej niż w 2017 roku" - podano.

Jak wskazała, cytowana w komunikacie prezes UFG Elżbieta Wanat Połeć, "unikanie kontaktu - po otrzymaniu pisma z UFG o stwierdzeniu braku polisy OC - to najgorsza z możliwych strategii." "Wczesny kontakt z Funduszem pozwala uniknąć właścicielowi nieubezpieczonego auta dodatkowych kosztów wynikających na przykład z windykacji kary za brak OC przez urząd skarbowy, a w efekcie również kłopotów związanych z zajęciem wynagrodzenia lub rachunku bankowego" – dodała.

W komunikacie czytamy, że stwierdzenie braku polisy OC – np. w wyniku kontroli drogowej lub kontroli własnej UFG na podstawie danych w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych - nie oznacza jeszcze wszczęcia egzekucji. Najpierw Fundusz zwraca się do posiadacza pojazdu o okazanie ważnej polisy OC lub zapłacenie kary w trybie dobrowolnym. Jeżeli w wyznaczonym terminie brak jest odpowiedzi, Fundusz przypomina kontrolowanemu o konieczności wyjaśnienia sprawy.

Dodano, że jeżeli nie ma odzewu ze strony ukaranego, średnio po około trzech miesiącach, UFG wszczyna egzekucję i przekazuje ściągnięcie kary do urzędu skarbowego. "Urząd może odzyskać pieniądze np. z wynagrodzenia, z rachunków bankowych, z nadpłaty podatku dochodowego lub z nieruchomości. O wyborze środka egzekucyjnego decyduje sam US, ale ustawa nakazuje wykorzystać ten najmniej uciążliwy dla ukaranego" - wskazano.

Według UFG, Polacy mają problem nie tylko z płaceniem kar za brak polisy OC. "Zadłużenie z tytułu niespłaconych mandatów przekracza 750 mln złotych, zaś niezapłacone grzywny i koszty sądowe to kolejne ponad 320 mln zł" - podano w komunikacie.

"Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że zadłużenie z tytułu niespłaconych mandatów (nie tylko karnych) wzrosło w ciągu 2018 roku o ponad 18 procent - do 757 mln zł. I to pomimo mniejszej liczby nałożonych mandatów: 5,6 mln w 2017 roku i 3,3 mln mandatów w ubiegłym roku" - wskazuje UFG.

Powołując się na najnowsze dane BIG InfoMonitor, UFG wskazuje, że kłopot sprawia nam również płacenie grzywien i kosztów sądowych. Zadłużenie Polaków z tego tytułu wobec wymiaru sprawiedliwości to kolejne 328,6 mln złotych, wzrost o ponad 30 proc.

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ja665777

Polecam stronę www.wyliczenie.pl
Wyliczyli mi już kilka razy tanią składkę OC

! Odpowiedz
8 0 szlachta-nie-pracuje

powinno się wycinać nerki tym którzy mają długi każdy organ ma cenę ,dzięki temu powstałby wspaniały rynek i wzrosła by ściągalność długów

! Odpowiedz
2 23 karbinadel

Niechętnie płacą? Każdemu, u którego podczas kontroli drogowej stwierdzi się brak OC, zatrzymywać pojazd. A jak nie zapłaci przez trzy miesiące, to zlicytować w poczet kary

! Odpowiedz
5 8 mknowak

Co zlicytować 20-30 letniego Golfa albo Audi przecież to nawet połowy kary nie pokryje a ile roboty z licytacją itd.
Zobacz średni wiek auta w tym kraju i weź pod uwagę że to ŚREDNI wiek auta.........

! Odpowiedz
2 14 karbinadel odpowiada mknowak

Nawet jeśli nie przyniesie to zarobku, to przynajmniej wyeliminuje delikwentów z ruchu

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne