REKLAMA

Kiedy kupujemy pierwsze mieszkanie?

2014-10-15 10:27
publikacja
2014-10-15 10:27
Kiedy kupujemy pierwsze mieszkanie?
Kiedy kupujemy pierwsze mieszkanie?
fot. Home Broker / / materiały dla mediów

Skończyć studia, znaleźć pracę, kupić mieszkanie i założyć rodzinę – a wszystko jak najszybciej. Taki plan to najbardziej standardowe rozwiązanie na wejście w dorosłość. Ale nie zawsze szybki zakup mieszkania będzie najlepszym rozwiązaniem.

Źródło: materiały dla mediówWarto dobrze zastanowić się, zanim podejmiemy decyzję o zakupieRozważania nad kupnem pierwszego mieszkania należy zacząć od szczerej odpowiedzi na kilka fundamentalnych pytań: Czy jest mi ono niezbędne? Czy jestem gotowy do zamieszkania na swoim? Czy właśnie tego chcę? Według doradców Home Broker, na tym etapie należy m.in. przeanalizować obecne koszty zaspokajania potrzeby mieszkaniowej (np. wynajmu) i porównać z kosztami zakupu własnego lokalu.

W niektórych przypadkach może wyjść na to, że najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w nieruchomość, w innych zaś lepiej będzie pozostać przy stanie obecnym. Częstym argumentem za kupnem własnego lokalu jest to, że wynajmując, płacimy pieniądze komuś, tymczasem kupując własne mieszkanie wydajemy środki budowanie własnego majątku. To w dużej mierze prawda, choć należy pamiętać o tym, że spłacając kredyt nie tylko przetwarzamy pieniądze w kolejne ułamki własnego mieszkania, ale i ponosimy koszt odsetek na rzecz banku.

Reklama

Kiedy warto kupić pierwsze mieszkanie?

Stabilna sytuacja życiowa

Odpowiednia ilość gotówki

Powiększająca się rodzina

Dobra i stabilna praca

Znalazłeś idealną nieruchomość

Dobrym momentem na zakup pierwszego mieszkania jest ustabilizowanie sytuacji życiowej. Niektórzy młodzi ludzie często zmieniają pracę i nie do końca wiedzą, gdzie będą mieszkać. Dopiero gdy osiądziemy gdzieś na stałe, warto rozejrzeć się za własnym mieszkaniem. Bardzo istotne jest też, by mieć stabilną sytuację zawodową, bo to da nam finansowe bezpieczeństwo pozwalające na uniesienie ciężaru finansowania nieruchomości. Czynnikiem, który w przypadku wielu klientów Home Broker zadecydował o zakupie pierwszego mieszkania, jest założenie rodziny. Zapewnienie dachu nad głową dzieciom to ma wielu osób najwyższy priorytet. I choć wynajmowany lokal też przed deszczem i zimnem ochroni, to posiadanie własnego mieszkania pozwala spać spokojniej.

Chłodna kalkulacja ponad emocjami

Kupowanie mieszkania na siłę nie jest dobrym pomysłem. Takie argumenty jak: „bo wypada”, „bo inni kupują” czy „bo to już czas” są czysto emocjonalne i nie mają nic wspólnego z chłodną i logiczną kalkulacją. Ale całkowite odcinanie się od emocji też nie jest wskazane. Jak zwykle, najlepiej poszukać kompromisu. Z doświadczenia doradców Home Broker wynika, że czasem ludzie decydują się na zakup pierwszego mieszkania, bo trafili na okazję, która jest spełnieniem ich marzeń. Jeśli daną osobę na to stać, to zakup wydaje się być naturalnym krokiem.

Ale kluczowym i niezbędnym kryterium decyzji o zakupie mieszkania powinno być to, czy nas na nie stać. To jednak nie jest takie jednoznaczne jak mogło by się na pierwszy rzut oka wydawać. Najprostszy wyznacznik tego, czy kogoś na coś stać, to fakt posiadania odpowiedniej kwoty w gotówce. Ale dla młodych Polaków gotówka na mieszkanie to mrzonka, zatem „stać” czy „nie stać” rozpatrujemy częściej w kategorii wysokości raty kredytowej. Tu jednak zalecana jest duża doza ostrożności jeśli chodzi o szacowanie swojej zdolności kredytowej. Doradcy Home Broker zwracają uwagę na fakt, że poruszamy się obecnie w środowisku najniższych stóp procentowych i oprocentowania kredytów mieszkaniowych w historii. W efekcie uzyskanie kredytu na wysoką kwotę jest dość łatwe, spłacanie rat takiego kredytu też wielu osobom nie będzie sprawiać kłopotów.

Ostrożności nigdy za wiele

Warto jednak uświadomić sobie, że taki stan na rynku nie musi trwać wiecznie. Wzrost stóp procentowych o 100 punktów bazowych, który zapewne pociągnąłby za sobą podobną podwyżkę oprocentowania kredytów, oznacza wzrost miesięcznej raty kredytu na 300 tys. zł na 30 lat o 175 zł. Dwukrotnie większa zmiana, czyli powrót do poziomu stóp ze stycznia 2013 r. to już miesięczne obciążenie rosnące o ponad 360 zł w stosunku do dzisiejszego poziomu, czyli o jedną czwartą. A wzrost stóp to nie jedyne zagrożenie, nie mniej problemów sprawić może np. utrata pracy.

Marcin Krasoń, Home Broker

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~gość1989
Program dofinansowania MDM to dobre rozwiązanie. Ja dostałem całkiem sporą dopłatę, co umożliwiło i przyspieszyło wszystkie sprawy i formalności związane z kredytem i kupnem.
Na ich stronie wszystko jest dobrze i klarownie przedstawione:
http://mieszkaniedlamlodych.com/program-miesz kanie-dla-mlodych-podstawowe-zagadnienia-
Program dofinansowania MDM to dobre rozwiązanie. Ja dostałem całkiem sporą dopłatę, co umożliwiło i przyspieszyło wszystkie sprawy i formalności związane z kredytem i kupnem.
Na ich stronie wszystko jest dobrze i klarownie przedstawione:
http://mieszkaniedlamlodych.com/program-miesz kanie-dla-mlodych-podstawowe-zagadnienia-cz-1-najczestsze-py tania/
~ananalityk
" Czynnikiem, .........Home Broker zadecydował o zakupie pierwszego mieszkania, jest założenie rodziny. Zapewnienie dachu nad głową dzieciom to ma wielu osób najwyższy priorytet. I choć wynajmowany lokal też przed deszczem i zimnem ochroni, to posiadanie własnego mieszkania pozwala spać spokojniej." SPAĆ SPOKOJNIE TO MOŻNA " Czynnikiem, .........Home Broker zadecydował o zakupie pierwszego mieszkania, jest założenie rodziny. Zapewnienie dachu nad głową dzieciom to ma wielu osób najwyższy priorytet. I choć wynajmowany lokal też przed deszczem i zimnem ochroni, to posiadanie własnego mieszkania pozwala spać spokojniej." SPAĆ SPOKOJNIE TO MOŻNA NA SWOIM A NIE NA BANKOWYM !!!!- Panie małpetingowcu.
~Marek
Najlepiej nigdy. Z tego kraju to trzeba wyjechać, co już uczyniło 2,2 mln osób (wg. oficjalnych statystyk). Ciekawe kto będzie kupował te tandetne deweloperskie klitki za horrendalne ceny w lichwiarskim kredycie na 30 lat? Młodzi z wyżu lat 80-tych albo wyjechali, albo zamierzają, albo już są zakredytowani na lata. Pozostali pracują Najlepiej nigdy. Z tego kraju to trzeba wyjechać, co już uczyniło 2,2 mln osób (wg. oficjalnych statystyk). Ciekawe kto będzie kupował te tandetne deweloperskie klitki za horrendalne ceny w lichwiarskim kredycie na 30 lat? Młodzi z wyżu lat 80-tych albo wyjechali, albo zamierzają, albo już są zakredytowani na lata. Pozostali pracują za najniższą krajową lub na śmieciówce i nie mają żadnej zdolności kredytowej. Starsi zaczną wymierać, bo taka jest kolej rzeczy, i przybędzie pustych lokali. Będzie rzeź deweloperów i ostry spadek z cenami mieszkań za kilka lat.
~cyklotron
w irlandii jest zwrot podatku od zysku z oszczednosci bankowych (obecnie 41%) wydanych na zakup pierwszej nieruchomości az do 20% ceny nieruchomosci i to do 2017a tak sie sklada ze ja oszczedzam w banku na mieszkanie/dommogę dostać zwrot podatku większy niż mój Ojciec zarobił przez rok w polsce.Ikto powiedział ,że sie nie opłaca w irlandii jest zwrot podatku od zysku z oszczednosci bankowych (obecnie 41%) wydanych na zakup pierwszej nieruchomości az do 20% ceny nieruchomosci i to do 2017a tak sie sklada ze ja oszczedzam w banku na mieszkanie/dommogę dostać zwrot podatku większy niż mój Ojciec zarobił przez rok w polsce.Ikto powiedział ,że sie nie opłaca oszczędzać? (no chyba , że w polsce)
~kaja
Obecnie III RP się wyludnia i obecnie lepiej młodym ludziom wymająć mieszkanie na parę lat i poczekać jak babcia umrze to przejąć po niej mieszkanie.
~DF
Trochę racji w tym jest, tylko babcia może mieć inne plany lub je zmienić pod wpływem rodziny , banków itp. Mam swoje lata i wiem, że liczyć można tylko na siebie. Znam wiele młodych osób(obecnie 30-40), które budowały /rozbudowywały na działkach rodziców/teściów. To są kłopoty,kłótnie rodzinne. Zwykle na początku jest idealnie.

Powiązane: Zakupy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki