REKLAMA
WAŻNE

Kępa: Przewalutowanie kredytu ma też wady

2015-08-06 15:09
publikacja
2015-08-06 15:09
Kępa: Przewalutowanie kredytu ma też wady
Kępa: Przewalutowanie kredytu ma też wady
/ EastNews

- Środowa decyzja Sejmu dotycząca przewalutowania kredytów w szerszym spojrzeniu rynkowym ma nie tylko zalety, ale również wady. Największą korzyścią dla potencjalnego klienta jest fakt, że takie przewalutowanie jest dobrowolne, a więc każdy z kredytobiorców będzie mógł zdecydować czy chce skorzystać z takiego rozwiązania czy nie - mówi Piotr Kępa, właściciel firmy Go Brokers.

Kępa: Przewalutowanie kredytu ma też wady- 10% kwoty przewalutowania leży po stronie klienta, to oznacza, że bank będzie musiał tą kwotę rozłożyć na raty i taki kredyt będzie oprocentowany stawką WIBOR, która aktualnie wynosi 1,72%, a więc jest bardzo niska. Należy jednak pamiętać, że stopy procentowe w perspektywie czasu wzrosną, to oznacza, że koszt takiego kredytu również będzie większy. Pozostałe 90% kosztów przewalutowania leży po stronie banków, w związku z tym będzie to dotyczyło wszystkich klientów, a więc bank przerzuci to na potencjalnych kredytobiorców.

- Szacowany koszt dla instytucji finansowych to ponad 10 mld złotych. Oznacza to, że banki bardzo mocno tracą teraz na giełdzie i można to zauważyć po bankach, które były mocno zaangażowane w kredyty walutowe. Jest to typowa panika związana ze środową decyzją sejmu.

- Według mnie niekorzystnym rozwiązaniem dla kredytobiorców jest fakt ograniczenia powierzchni nieruchomości. To oznacza, że rodziny, które mają mieszkania powyżej 120 m2 nie będą mogły skorzystać z takiego preferencyjnego przewalutowania, także rodziny, które mają dom o powierzchni powyżej 150 m2 i dwójkę dzieci na utrzymaniu również nie będą mogły z tego skorzystać. Wnioski o restrukturyzację kredytu będzie można złożyć do 30 czerwca 2020 roku - mówi Piotr Kępa.

Rozmawiała Anna Drozd

Źródło:
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (29)

dodaj komentarz
~a_może_tak
Od dłuższego czasu banki robią z naszymi pieniędzmi co chcą łudząc zwykłych ludzi, że te pieniądze są w posiadaniu banków. Co jest absolutną nieprawdą. Polecam posłuchać eksperta P. Roberta Gwiazdowskiego i poczytać artykuły stąd: http://pstyle.pl gdzie można dowiedzieć się o działaniach banków nieco więcej i pogłębić świadomość Od dłuższego czasu banki robią z naszymi pieniędzmi co chcą łudząc zwykłych ludzi, że te pieniądze są w posiadaniu banków. Co jest absolutną nieprawdą. Polecam posłuchać eksperta P. Roberta Gwiazdowskiego i poczytać artykuły stąd: http://pstyle.pl gdzie można dowiedzieć się o działaniach banków nieco więcej i pogłębić świadomość kredytobiorcy.
~Adam
http://chf.snafinanse.pl/frankowicze-i-zlotowkowicze-dlaczego-nie-powinni-stawac-przeciwko-sobie/

Nie skłócajmy złotówkowiczów i frankowiczów!
~nabity
tez jezeli posiadasz wiecej niz jedna nieruchomsc - ustawa nie dotyczy - masakra
~AntyBankier
Proszę uważać na bankowe trole, niestety pełno ich

https://bylambankowymtrolem.wordpress.com/2015/05/02/bylam-bankowym-trolem/

Dla banków to walka o wielką kase i grosza na trole nie szczędzą...
~Ala
A co jesli ktos wziąl kredyt w chf ale na zakup ziemi? Bedzie sie łapał pod ustawę czy nie?
~Lenek
Banda złodziei, relatywnie bogatych przegłosowała sobie, że moim kosztem frankowicze przewalutują sobie kredyt. Ja z całą świadomością i odpowiedzialnością brałem kredyt w PLN, bo każde dziecko wie, że kursy walut są zmienne i ryzyko kursowe istniało. Mimo tego, że w okresie tendencja była tylko jedna - frank tylko taniał. To, że Banda złodziei, relatywnie bogatych przegłosowała sobie, że moim kosztem frankowicze przewalutują sobie kredyt. Ja z całą świadomością i odpowiedzialnością brałem kredyt w PLN, bo każde dziecko wie, że kursy walut są zmienne i ryzyko kursowe istniało. Mimo tego, że w okresie tendencja była tylko jedna - frank tylko taniał. To, że przyjąłem rozwiązanie - wydawało mi się wtedy, zgodne z rozsądkiem, skutkowało tym, że płaciłem wyższe raty z powodu wyższych odsetek. Jeśli nasi posłowie uważają, że znaleźli sobie rozwiązanie, to żeby było sprawiedliwie poproszę o 90% różnicy w odsetkach między frankowymi a złotówkowymi.
~mk170
mam dom 155 m2 i co nie będę mógł przewalutować
włożyłem w budowę oszczędności czyli nie brałem kredytu na100 % wartości nieruchomości i co nie będę mógł przewalutować.
mam małą kawalerkę którą wynajmuję i co nie będę mógł przewalutować
w okresie od 2008 roku zapłaciłem większe odsetki niż wynika to z porównywalnego kredyty
mam dom 155 m2 i co nie będę mógł przewalutować
włożyłem w budowę oszczędności czyli nie brałem kredytu na100 % wartości nieruchomości i co nie będę mógł przewalutować.
mam małą kawalerkę którą wynajmuję i co nie będę mógł przewalutować
w okresie od 2008 roku zapłaciłem większe odsetki niż wynika to z porównywalnego kredyty złotówkowego i co ewentualne przewalutowanie będzie kosztem tzw złotówkowicza ?
~Jan odpowiada ~mk170
Jak brałeś kredyt, to byłeś ekspertem od wszystkich spraw. Byłeś pazerny, butny, twierdziłeś, że jesteś człowiekiem i masz prawo do życia w godnych warunkach (co najmniej oczywiście takich jak w Niemczech) i oczywiście wiesz co robisz. Dzisiaj jesteś skrzywdzony i to państwo ma ci pomagać. A ja pytam dlaczego? Ludzie jeżeli mają Jak brałeś kredyt, to byłeś ekspertem od wszystkich spraw. Byłeś pazerny, butny, twierdziłeś, że jesteś człowiekiem i masz prawo do życia w godnych warunkach (co najmniej oczywiście takich jak w Niemczech) i oczywiście wiesz co robisz. Dzisiaj jesteś skrzywdzony i to państwo ma ci pomagać. A ja pytam dlaczego? Ludzie jeżeli mają odrobinę godności, to nie chcą pomocy od nikogo, przeciez nie są niepoczytalni, ułomni, kalecy, chorzy. Ambitni zdrowi ludzie liczą na siebie, ale lubią wspóldziałać w grupie, bo grupa może więcej. Oczywiście jeżeli ktoś w grupie będzie chory to inni mu pomogą. Dlaczego ja mam płacić za czyjeś niewiedzę, lenistwo, głupotę, nieodpowiedzialność. Nie mam na to ochoty. I nie czepiaj się szczegółów 150, czy 155 m2 bo ani jedni ani drudzy na pomoc nie zasługują. Chyba, że spojrzymy na sprawę inaczej.
Po pierwsze. Ludzie nie mają takiej samej wiedzy, nie mówiąc już o dużych firmach. Tak duża firma wie więcej i potrafi oddziaływać na naszą świadomość i podswiadomość. Po drugie. Mamy do czynienia z przestępstwem. Tak właśnie. A dowodem na popełnienie spekulacji jest gwałtowny wzrost kursu FCH. Zobacz na wykresie jak się kształtował np od 1990 roku do dnia dzisiejszego. Zobacz i porównaj kurs FCH do kilku innych walut. Masz dowód. Oczywiście taki sam dowód jakim jest temperatura 40 C na termometrze. Wiemy, że jest choroba, ale nie wiemy co ją wywołało. I to praca dla analityów, trzeba prześledzić i znaleźć, jakie firmy doprowadziły do takich wzrostów. I nie mów mi, że to niemożliwe. Mozliwe. Na dniach opisywano znane polskie małżeństwo, najbogatszych z w Polsce jak spekulowali cenami akcji. Powodzenia i zainwestuj w edukację ekonomiczną. Nooo, ale niemów mi, że ciebie to nie interesuje. Interesuje, to każdego
kto zarabia, oszczędza, bedzie miał emeryture itd. Podstawy ekonomii, praca pieniądza w czasie, podstawowa znajomość rynków kapitałowych powinna być opanowana przez wszystkich Polaków, tak samo jak umiejątność pisana, licvzenia, obsługi komputera czy telefonu. Powodzenia.
~Kredytowiec
Jakim baranie twoim kosztem - dołożysz do tego? Czemu jesteście tacy ciemni. Pójdzie to w koszty banków, a ty jak nie zechcesz korzystać z usług banku A, skorzystasz z usług banku D albo F. Tępaku - to banki taką propagandę sieją głosami krzykaczy, których opłacają, że będzie to kosztem społeczeństwa. Jakbym zamiast raty robił zakupy,Jakim baranie twoim kosztem - dołożysz do tego? Czemu jesteście tacy ciemni. Pójdzie to w koszty banków, a ty jak nie zechcesz korzystać z usług banku A, skorzystasz z usług banku D albo F. Tępaku - to banki taką propagandę sieją głosami krzykaczy, których opłacają, że będzie to kosztem społeczeństwa. Jakbym zamiast raty robił zakupy, to dawałbym pracę innym, a tak płacę ratę i ktoś nie ma pracy bo ograniczam zakupy. Jakim twoim kosztem baranie jeden. Twoim kosztem to banki kasę trzymają ograniczając rozwój gospodarki.
~gerwazy
"Największą korzyścią dla potencjalnego klienta jest fakt, że takie przewalutowanie jest dobrowolne, a więc każdy z kredytobiorców będzie mógł zdecydować czy chce skorzystać z takiego rozwiązania czy nie - mówi Piotr Kępa, właściciel firmy Go Brokers"

- kłamstwo i niedomówienia w stylu PO, jaki "każdy z kredytobiorców"
"Największą korzyścią dla potencjalnego klienta jest fakt, że takie przewalutowanie jest dobrowolne, a więc każdy z kredytobiorców będzie mógł zdecydować czy chce skorzystać z takiego rozwiązania czy nie - mówi Piotr Kępa, właściciel firmy Go Brokers"

- kłamstwo i niedomówienia w stylu PO, jaki "każdy z kredytobiorców" - przecież trzeba spełnić pewne wymagania, o których się nie wspomina. Karanie kogoś kto bardziej zabezpieczył swój kredyt w walucie CHF i ma tym samym więcej do stracenia, nie ma możliwości skorzystania z tej "ulgi",
czekamy na PIS, oni mają najrozsądniejszy pomysł. A jak banki będą chciały nie stracić to niech prezesi zwrócą niesłuszne pobrane premie i wtedy bank nie będzie miał strat.

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki