Sejm przyjął ustawę o przewalutowaniu kredytów mieszkaniowych. SLD dołożył bankom

Kredyty hipoteczne w walutach obcych, np. frankach szwajcarskich będzie można przewalutować - zakładają przepisy uchwalone w środę wieczorem przez Sejm. Zgodnie z poprawką Sojuszu bank ma umarzać 90% różnicy w kosztach kredytu, a nie 50%, jak proponowało PO. 

(EastNews)

Za uchwaleniem ustawy o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej opowiedziało się 281 posłów, 2 było przeciwnych, a 150 wstrzymało się od głosu.

W głosowaniu odrzucono zgłoszone wcześniej przez posłów PiS poprawki do ustawy. Posłowie przyjęli natomiast kilka poprawek SLD, które dość istotnie zmieniają nowe przepisy.

Zgodnie z nowymi przepisami przewalutowanie hipotecznych kredytów walutowych następowałoby po kursie z dnia sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej. Polegać ma ono na wyliczeniu różnicy pomiędzy wartością kredytu po przewalutowaniu a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w polskich złotych, a nie w walucie obcej.

Zgodnie z poprawką Sojuszu bank ma umarzać 9/10 tej kwoty. Jeżeli natomiast różnica byłaby wartością ujemną, to nie podlegałaby umorzeniu, ale stanowiła zobowiązanie kredytobiorcy w całości.

Komentarz eksperta

analityk Bankier.pl
Przewalutowanie kredytu – jak wpłynie na raty?

Sejm uchwalił ustawę o restrukturyzacji kredytów walutowych. W porównaniu z propozycją, która ujrzała światło dzienne w lipcu, nowa wersja jest bardziej korzystna dla kredytobiorców. Banki umorzą większą część „nadwyżki” długu w stosunku do referencyjnego kredytu w złotych. Sprawdzamy, jaki to może mieć wpływ na ratę dla przykładowego klienta.

Główną korzyścią z przewalutowania będzie uniknięcie ryzyka walutowego. Klient, który zdecyduje się na restrukturyzację, nie będzie musiał więcej przejmować się kursem helweckiej waluty. Zamiast jednego kredytu, będzie miał jednak do spłaty dwa zobowiązania – główne, czyli zabezpieczone hipoteką i dodatkowe, niezabezpieczone, niskooprocentowane, opiewające na pozostałą po umorzeniu kwotę wyliczoną przez bank.

Jak przewalutowanie kredytu wpłynie na raty? 

W uchwalonym dokumencie zapisano jednak kilka warunków, które kredytobiorcy muszą spełnić, by móc skorzystać z proponowanych rozwiązań. Jednym z nich jest to, że z programu będą mogły skorzystać osoby, których relacja wartości kredytu do wartości zabezpieczenia jest wyższa niż 80 proc. Kolejnym warunkiem jest kryterium powierzchni nieruchomości - w przypadku mieszkania jego powierzchnia nie może przekraczać 100 m kw., a w przypadku domu 150 m kw. Zaznaczono jednak, że kryterium powierzchni nie dotyczy rodzin z trójką i więcej dzieci.

W przepisach znalazł się też warunek mówiący o tym, że kredytobiorca nie może posiadać innego mieszkania ani innego domu. Jednak zgodnie z przyjętą poprawką SLD z uprawnienia do restrukturyzacji może skorzystać także kredytobiorca posiadający inny lokal mieszkalny lub jego część, o ile jednak zostały one nabyte w drodze spadku już po zaciągnięciu restrukturyzowanego kredytu.

W ocenie autorów ustawy nowe rozwiązania mają kosztować banki 9-9,5 mld zł, ale jednocześnie mają być one zwolnione od płacenia podatku dochodowego od umorzonej części kredytu. (PAP)

rbk/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~zxxc

Takie zapisy w projekcie ustawy nie są sprawiedliwe. Moja małżonka przed poznaniem mnie wzięła kawalerkę we frankach. Po ślubie przeniosła się do mnie do Warszawy i tu wzięliśmy mieszkanie na kredyt w euro. Projekt ustawy mówi: "kredytobiorca nie może posiadać innego mieszkania ani innego domu" aby mógł przewalutować kredyt. Nie mogę pozbyć się kawalerki, bo kredyt jest prawie dwa razy większy niż jej wartość. Jestem w klinczu. Rozumiem, że autorom ustawy przyświecało pomaganie normalnym pożyczkobiorcą a nie handlarzom mieszkań, ale krzywdzi to osoby będące w takiej sytuacji jak ja. Wychodzi na to, że pomaga się tym którzy wzięli kredyt na jedno większe mieszkanie, a nie tym co mają dwie klitki, bo sprzedaż ich aby kupić większe byłaby finansowo dużą stratą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~pogubiony

Rozumiem, ze mam kredyt w CHF przewaluowuje na PLN i bank oddaje mi różnice kursowe a ja bankowi odsetki tak jakbym płacił w PLN przez cały czas. Odejmujemy jedno od drugiego i z tego co wyjdzie bank umarza 90%? Czy dobrze rozumiem?

! Odpowiedz
0 5 ~Kruger

Za 188 posłów PO, POmyłka?

http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/agent.xsp?symbol=glosowania&nrkadencji=7&nrposiedzenia=98&nrglosowania=33

! Odpowiedz
4 5 ~zołza

Chyba ktoś się z rozumem minął. dlaczego tylko część Polaków ma dostać prezent na za który zapłacą pozostali Polacy, także ci którzy swoje zadłużenie będą musieli spłacać w całości.

! Odpowiedz
0 3 ~bk2b

Czy Polacy dorośli aby wyrzucić na śmietnik układ Postkomunistyczny w PL.? TAK - Zmieniając ordynację i później konstytucję.... Niech PIS nie będzie taki zadufane w sobie .... Karty są w grze i jej finał jest nieznany Panie Prezesie..... Albo interes Polski i zmiana ordynacji na JOW czy STV albo Polacy powiedzą Wam WON.... już w październiku... Albo oddanie części władzy albo polityczny śmietnik za 4 lata....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~kbb2

Spokojnie spokojnie, to jest tylko gra jak w pokerze. LSD musiało się pokazać że jeszcze są w grze , że banki które każdej opcji politycznej płacą haracze w takiej czy innej formie muszą się jeszcze z nimi liczyć bo jeszcze nie zatonęli, żyją i się bronią ....Walka w tej kampanii będzie na noże.... Wstający wczoraj Piechociak na przemówieniu prezydenta jako pierwszy, musiał poderwać cały rząd i całe PO. To pokazuje że ta formacja też walczy o wszystko.... Teraz nadejdzie największe uderzenie w opcję obecnego prezydenta.... Na jego miejscu i miejscu PIS zrobiłbym wszystko aby doprowadzić z Kukizem do zmiany ordynacji wyborczej i rozpowszechnić referendum lub nawet przenieść go na lepszy termin aby wszyscy Polacy mogli w nim zagłosować.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~cocomo

dlaczego osoby które nie brały żadnych kredytów będą pokrzywdzone?

! Odpowiedz
1 1 ~Aśka

cocomo!!!!!!!! komentarz nie do tej kwestii tu chodzi o kredytobiorcow baranie

! Odpowiedz
0 11 ~qwe

Podziwiam podejście rządu. Najpierw przegłosowali ustawę, w której 90% różnicy w kosztach kredytu ma być umarzane. Akcje banków lecą gwałtownie w dół, można się tanio obkupić. Wieczorem leci informacja, że w Senacie ustawa zostanie złagodzona. Jutro można spodziewać się wzrostów cen akcji. Świetna metoda na szybki zysk na giełdzie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 ~obserwator

Tak to już jest w krajach "trzeciego świata". Banki dymają setki tysięcy klientów przez lata a politycy i urzędnicy z KNF w zamian ciepłe stołeczki roztaczają nad nimi parasol ochronny. Nagle na 3 miesiące przed wyborami stwierdzają, że jednak coś tu śmierdzi i uchwalają ustawę w trybie ekspresowym, ale po gniewnych telefonach od sponsorów chcą ją jednak zmienić. Na szczęście ten cyrk potrwa już niedługo i nowy sejm przyjmie odpowiednie przepisy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.