Każda hiszpańska rodzina wyrzuca rocznie jedzenie warte 500 euro

Hiszpanie przodują wśród Europejczyków, jeśli chodzi o marnotrawstwo żywności. Jak wynika z badań Centrum Opinii Społecznej, każda hiszpańska rodzina rocznie wyrzuca jedzenie warte 500 euro.

(fot. Andrzej Sidor / FORUM)

Tylko co piąty Hiszpan szanuje żywność. Wie, jak ją przechowywać, a jeśli zostanie coś z obiadu czy kolacji - chowa do lodówki. Pozostali, resztki z posiłków zwykle wyrzucają do kosza. Tam też często trafia nie zjedzony chleb, zwiędłe warzywa i przeterminowane przetwory mleczne.

Jak obliczyły organizacje pozarządowe, marnotrawione produkty zaopatrzyłyby na cały rok magazyny Caritas i Banków Żywności. Z ich pomocy korzysta w Hiszpanii trzy miliony osób. Przypomniano też, że szacunku do żywności uczy tradycyjna, hiszpańska kuchnia. Przykładem jest paella, do której używano resztek mięsa albo "migas" - popularne danie robione z okruchów chleba.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Ewa Wysocka,Barcelona/dyd/ab

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Joanna

Jeśli 500 euro rocznie to około 1 euro dziennie. Przy kilkuosobowej rodzinie i dość wysokich cenach żywności to chyba nie takie znów wielkie te straty w procesie przechowywania i przetwarzania żywności w warunkach domowych?

! Odpowiedz
0 0 ~PS

No i przy tak gorącym klimacie jak w Hiszpanii, gdzie procesy psucia się żywności zachodzą dużo szybciej.

! Odpowiedz
0 1 ~lump

No u nas mosty chociaż budują ale rodacy mogliby wyrzucać więcej a nie wszystko takie chytre, że chyba będzie trzeba uchodzić do Hiszpanii.

! Odpowiedz
0 5 ~fsd

'Tam też często trafia nie zjedzony chleb, zwiędłe warzywa i przeterminowane przetwory mleczne. "

A niby co mają zrobić z psującymi się warzywami albo zepsutym mlekiem? :O

! Odpowiedz
1 2 ~Marta

w tym przypadkiu "niezjedzony" piszemy łącznie, wstyd! Niech redaktorzyna poszuka dlaczego, a nie polega na durnym Wordzie

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~Joanna

Problem jest też w tym, że dzisiejsze chleby robione są innymi metodami i psują się dużo szybciej. To samo dotyczy większości warzyw i owoców, które kiedyś przechowywano bez chodni prawie cały rok, dzisiaj wystawiane do sprzedaży trzeba zjeść w ciągu kilku dni czy godzin. Więc straty w trakcie przechowywania w domu są większe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 8 ~endi

Za to u nas nic się nie marnuje , przed koszami na śmieci coraz częściej ustawiają się kolejki chętnych do ich przetrząsania , obok mojego domu jest sklep z piwem kiedyś nie mogłem przejść chodnikiem tyle leżało pustych puszek , teraz nawet jednej nie uświadczysz , wszystko wyczyszczone równiusieńko

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 7 ~pytam_z_ciekawosci

Imigranci wyrzucają jedzenie, picie i ubrania dziennie za więcej niz 500 euro. Nie widzieliście tych zdjęć ani filmów, których jest setki w necie?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne