REKLAMA
DZIEŃ UE

Kaczyński: Nie byłoby zwycięstwa bez o. Tadeusza Rydzyka i Rodziny Radia Maryja

2015-12-05 21:34
publikacja
2015-12-05 21:34

Nie byłoby zwycięstwa bez o. Tadeusza Ryzyka i Rodziny Radia Maryja - powiedział w sobotę w Toruniu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Prezydent Andrzej Duda przesłał list z okazji 24. rocznicy powstania rozgłośni; napisał, że radio to "żywa wspólnota", która aktywizuje ludzi do czynienia dobra.

fot. / / FORUM

Prezes PiS uczestniczył w uroczystej mszy świętej z okazji 24. rocznicy powstania Radia Maryja. Mszy przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. W koncelebrze udział wzięło kilkunastu biskupów.

"Zwracam się do wielebnego ojca dyrektora, zwracam się z podziękowaniem za to wszystko co czynił dla polskiego Kościoła, co uczynił dla Polski, a uczynił bardzo wiele. Ojcze dyrektorze, bez ciebie nie byłoby tego zwycięstwa. (...) Muszę powiedzieć, że nie byłoby tego zwycięstwa bez rodziny Radia Maryja, nie byłoby" - mówił przed mszą prezes PiS.

Kaczyński zaznaczył, że zwycięstwo potrzebowało prawdy i ludzi, którzy służą prawdzie i Polsce, są patriotami.

"To zwycięstwo jest także potwierdzeniem jeszcze jednej prawdy właśnie, tą prawdą jest to, iż fundamentem polskości jest Kościół i jego nauka i że nie może być Polski bez Kościoła. To przeświadczenie i Radio Maryja i Rodziny Radia Maryja są potrzebne także dziś kiedy przed nami długa droga pod górę, trudna droga. Musimy ją przejść, musimy ją przejść razem i przejdziemy ją wbrew wszystkiemu. Przejdziemy ją wiedząc, że służymy Polsce. Przejdziemy ją, wiedząc co jest istotą polskości" - podkreślił.

Lider PiS wskazał, że "każda ręka podniesiona na Kościół to ręka podniesiona na Polskę".

"My to wiemy i dlatego dziękując wam członkowie Radia Maryja, dziękując ojcu dyrektorowi, dziękując ojcom redemptorystom, dziękuję także i nisko się kłaniam księżo biskupom, bo oni są przecież następcami apostołów, oni prowadzą polski Kościół ku temu wszystkiemu co musi być celem naszym, celem dla każdego z nas, ale co powinno być także celem tego całego porządku, który mam nadzieję zbudujemy - mówił.

List do organizatorów i uczestników rocznicowych obchodów skierował prezydent Andrzej Duda, a odczytał go szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski.

"To dla mnie wielka radość, że z okazji kolejnej 24. już rocznicy Radia Maryja mogę skierować do was pozdrowienia, podziękowania oraz wyrazy uznania. Nie przez przypadek kolejne rocznice istnienia Radia Maryja są świętowane jako urodziny. To określenie świadczy o stosunku Polaków do tego radia" - napisał prezydent.

Duda podkreślił, że "Radio Maryja nie jest traktowane jako kolejna, choć ważna instytucja i znaczące medium katolickie, ale jak żywa wspólnota, gromadząca coraz szersze rzesze prawdziwie zaangażowanych w służbie Bogu i ojczyźnie".

Prezydent zwrócił uwagę, że radio i wyrosła z niego wspólnota stały się zaczynem wielu dzieł, przedsięwzięć i instytucji tworzonych oddolnie przez obywateli.

"Radio Maryja stało się żywym i dobitnym przykładem obywatelskiej aktywizacji tysięcy ludzi z niemal wszystkich grup społecznych i wiekowych wokół idei czynienia dobra oraz troski o sprawy publiczne. Dzieło Radia Maryja jest przejawem samodzielności, inicjatywy Polaków, nowoczesnego, a zarazem silnie osadzonego w tradycji, wierze i kulturze polskiej podejścia do społecznej rzeczywistości. Celem mojej wspólnoty jest odbudowa wspólnoty Polaków, państwo starcie się czynicie to od lat" - dodał.

W imieniu premier Beaty Szydło pozdrowienia i gratulacje dla o. Rydzyka i Rodziny Radia Maryja przekazała szefowa jej kancelarii Beata Kempa. Minister przypomniała, że prezes Kaczyński po zwycięstwie wyborczym i premier Szydło w expose zaprosili wszystkich do biało-czerwonej drużyny. "Chcę przekazać od pani premier to, że Rodzina Radia Maryja jest kręgosłupem biało-czerwonej drużyny, zawsze przy Bogu i ojczyźnie. Do zawołania +alleluja i do przodu" my dodajemy "damy radę" - powiedziała Kempa.

W trakcie uroczystości odczytano też list wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, który podkreślił, że "fenomenem jest stworzenie wokół toruńskiej rozgłośni środowiska, które podejmuje bardzo liczne własne inicjatywy, odbudowując tak bardzo dziś potrzebne społeczeństwo obywatelskie". Jego zdaniem wielką zasługą o. Rydzyka jest obrona polskiej racji stanu, troska o polski majątek narodowy i krzewienie postaw patriotycznych.

Abp Mokrzycki w homilii nawiązał do kwestii relacji państwo - Kościół.

"Dzisiaj często powtarzają niektórzy, że trzeba dokonywać rozdziału Kościoła od państwa. Postawmy zatem pytanie: czy kiedykolwiek doszło do połączenia obu tych instytucji? Odpowiedź jest prosta: tak nigdy nie było, nie ma więc czego rozdzielać. Hasło rozdziału służy jedynie eliminowaniu sposobu wyrażania się poprzez wiarę, eliminowaniu ze sfery publicznej tej przestrzeni godności, która w wierze ma swój fundament" - mówił.

W uroczystości, obok Kaczyńskiego, Kwiatkowskiego i Kempy, udział wzięli marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński i wicemarszałek Senatu Maria Koc oraz członkowie rządu: minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Obecni byli też liczni parlamentarzyści.

Uczestnicy rocznicowych obchodów wystosowali list do papieża Franciszka, w którym pokreślili, że dzięki Radiu Maryja i Telewizji Trwam mogą przeżywać wszystkie pielgrzymki papieża i słuchać jego katechez głoszonych w czasie audiencji generalnych, a także uczestniczyć we wszystkich ważnych wydarzeniach Kościoła.

Uroczystości rocznicy powstania Radia Maryja odbyły się w hali widowisko-sportowej. Mszę świętą poprzedziły trwające kilka godzin modlitwy, koncerty i recytacje.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programów 8 grudnia 1991 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości. Później rozszerzył się zasięg rozgłośni o kolejne regiony Polski, a także inne kraje. (PAP)

rau/ ura/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (36)

dodaj komentarz
~jorguś2
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Endriu
Na tej fotce to Jarek wyglada na totalnie ODJECHANEGO. Po jego kazaniu uważam że powinien zmienić lekarza bądź leki!!!!!
~PsychISchiz
Piękna fotka - wyraz twarzyczki świętującej zwycięstwo demagogii nad pragmatyzmem...
~Katol
Spotkało się dwóch popaprancow, złodziej i polityczny debil
~kredytobiorca
Bankier zamiast o finansach będzie teraz pisał o kościele?
~Bicznapis
Złodziej złodzieja wychwala pod niebiosa jeden uratował stocznie i ukradł 120 mil drugi okradł państwo przez swoje pokrętne spółki ,a ciemne mochery wierzą w nich jak w wybawców .Ojciec dyrektor całkowicie wyprał im resztki głupiej mózgownicy ,opamiętajcie się puki jeszcze czas .
~kredytobiorca
Ja w nich nie wierzę, ale wierzę, że to co ty piszesz to bzdura do kwadratu. Poza tym biczu naucz się pisać po polsku.
~ktos2
prezydencie Dudo trzebabylo pojechac na impreze ,wziąsc ze dwa ordery dla jubilata....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki