REKLAMA

KSF chce czasowej zmiany wag ryzyka dla banków "frankowych"

2021-09-28 18:08
publikacja
2021-09-28 18:08
KSF chce czasowej zmiany wag ryzyka dla banków "frankowych"
KSF chce czasowej zmiany wag ryzyka dla banków "frankowych"
fot. Vlad Ispas / / Shutterstock

Komitet zdecydował o skierowaniu do Ministra Finansów i Komisji Nadzoru Finansowego rekomendacji dotyczącej czasowej zmiany wysokości wag ryzyka dla instytucji aktywnie zaangażowanych w proces zawierania ugód z klientami – napisano we wtorkowym komunikacie KSF.

„Wspierając zainicjowany uchwałą KSF z 13 stycznia 2017 r. w sprawie rekomendacji dotyczącej restrukturyzacji kredytów mieszkaniowych w walutach obcych proces dobrowolnych ugód pomiędzy bankami a kredytobiorcami Komitet zdecydował o skierowaniu do Ministra Finansów i Komisji Nadzoru Finansowego rekomendacji dotyczącej czasowej zmiany wysokości wag ryzyka dla instytucji aktywnie zaangażowanych w ten proces” – napisano w komunikacie opublikowanym przez Komitet Stabilności Finansowej po jego wtorkowym posiedzeniu.

Z komunikatu wynika, że ryzyko prawne związane z kredytami hipotecznymi w walutach obcych pozostaje jednym z największych zagrożeń dla sektora bankowego.

„W ocenie Komitetu charakter i hierarchia źródeł ryzyka nie zmieniły się w stosunku do sytuacji z poprzedniego kwartału. Najistotniejszym źródłem zagrożeń dla systemu finansowego pozostaje ryzyko prawne związane z portfelem walutowych kredytów mieszkaniowych oraz trudna sytuacja finansowa niektórych instytucji kredytowych, także w kontekście możliwości wystąpienia efektu zarażania” – wskazano w komunikacie.

KSF zapoznał się także ze stanem prac prowadzonych przez Komisję Europejską nad rozporządzeniem wykonawczym, określającym zamienniki dla wskaźników CHF LIBOR.

„Komitet uznał, że brak wyznaczenia przez Komisję Europejską zamienników dla tych wskaźników stworzy ryzyko wystąpienia istotnych zaburzeń funkcjonowania systemu finansowego. Takie stanowisko instytucje wchodzące w skład Komitetu wyrażały w trakcie konsultacji publicznych prowadzonych przez Komisję” – stwierdzono w komunikacie.

Według komunikatu, KSF zapoznał się również podsumowaniem bieżących tendencji na krajowym rynku nieruchomości mieszkaniowych.

„Wskazują one, że obserwowane są wzrosty cen transakcyjnych, które jednak w ujęciu realnym, uwzględniającym tempo wzrostu gospodarki i wynagrodzeń, pozostają ograniczone. Charakterystyka akcji kredytowej nie wskazuje na nadmierne rozluźnienie standardów kredytowych, a istniejące rekomendacje KNF ograniczają takie ryzyko” – stwierdzono w komunikacie,

Podano w nim także, że komitet podjął uchwałę dotyczącą rekomendacji skierowanej do Ministra Finansów dotyczącej utrzymania w III kwartale 2021 r. wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie 0 proc. Przedstawiciel Ministra Finansów zgodził się z rekomendacją i potwierdził brak potrzeby podejmowania działań legislacyjnych w tym zakresie. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
damamad
Pozorowane działania mają przynieść wymierne korzyści bankom.
To ja niedługo zacznę udawać, że spłacam kredyt. Będę wysyłał tylko maila co miesiąc, że planuję zapłacić ratę ale czekam na uzgodnienia z małżonką czy w tym miesiącu jedziemy na urlop czy płacimy ratę.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki