REKLAMA

KRD: Polacy zalegają z czynszami na 400 mln zł

2015-07-24 07:00
publikacja
2015-07-24 07:00
KRD: Polacy zalegają z czynszami na 400 mln zł
KRD: Polacy zalegają z czynszami na 400 mln zł
fot. Wojciech Strozyk / / EastNews

W ostatnich 3 latach wartość zaległych opłat czynszowych notowanych w Krajowym Rejestrze Długów zwiększyła się o 107 mln zł - wynika ze statystyk KRD. Oznacza to, że spółdzielniom mieszkaniowym dłużnicy są winni 400 mln zł.

(fot. Wojciech Strozyk / EastNews)

Z danych KRD wynika, że średnia wartość lokatorskiego długu dla całego kraju wpisana z tego tytułu do Rejestru wynosi 11788 zł.

W podziale na województwa najwięcej do oddania spółdzielniom mają lokatorzy z woj. opolskiego, których dług wynosi średnio 16012 zł, za nimi są mieszkańcy Podkarpacia (15989 zł) i Dolnoślązacy (14461 zł). Z kolei pod względem liczby czynszowych dłużników palmę pierwszeństwa trzymają mieszkańcy województwa śląskiego - pochodzi stąd aż 23 proc. zadłużonych lokatorów. Na niechlubnym podium stoją jeszcze mieszkańcy woj. dolnośląskiego (17,2 proc.) oraz Mazowsza(11,7 proc.).

Z zaprezentowanych danych wynika ponadto, że dłużnicy rekordziści mają na swoim koncie długi, których wartość często przewyższa cenę sporego mieszkania w dużym mieście. "Najbardziej zadłużonym lokatorem jest 66-letnia kobieta z województwa zachodniopomorskiego, która ma do oddania swojej spółdzielni 342,64 tys. zł. Zaraz po niej jest 57-letni mężczyzna z Małopolski z zadłużeniem sięgającym 335,11 tys. zł" - wskazuje prezes KRD Adam Łącki.

Eksperci KRD wskazują, że z czynszami zalegają nie tylko konsumenci, ale też przedsiębiorcy - łącznie jest to 70 mln zł. Rekordowy dług - według zestawienia KRD należy do jednoosobowej firmy pochodzącej z Małopolski - 832,51 tys. zł.

"Z naszych danych wynika, że większe problemy z regulowaniem opłat za czynsz mają spółki i instytucje. To 70 proc. dłużników. Pozostałe 30 proc. to jednoosobowe działalności gospodarcze" - zaznacza Łącki.

"Spółdzielniom łatwiej jest wynająć mniejsze lokale, a takich najczęściej szukają jednoosobowe firmy. Na brak wpłaty za taki lokal reagują więc najczęściej od razu, mobilizując najemcę do uregulowania należności. Na większe lokale jest mniejszy popyt i wynajmujące je spółki wykorzystują tę wiedzę, licząc na to, że spółdzielnia i tak zareaguje z opóźnieniem" - dodał.

Z danych wynika, że najwięcej zobowiązań czynszowych mają firmy z Mazowsza (20 proc. firm wpisanych do KRD), Śląska (18 proc.) i Dolnego Śląska (12 proc.). Średnia wartość jednego zobowiązania niezapłaconego przez firmę-najemcę wynosi 13433 zł. Jeśli jednak pod lupę weźmiemy województwa, to okazuje się, że średnią tą znacząco zawyżają: wielkopolskie, w którym przeciętna wartość zobowiązania wynosi aż 24455 zł i dolnośląskie, gdzie sięga ono 20176 zł.

Eksperci zwracają uwagę, że niewielu dłużników czynszowych ma świadomość, iż mogą wpędzić w kłopoty finansowe nie tylko siebie, ale również swoich najbliższych. "Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Wynajmujący może więc egzekwować dług za okres stałego zamieszkania tylko do wysokości czynszu i należnych opłat również od dziecka najemcy. Nie płacąc czynszu, można więc narazić najbliższych na szereg problemów" - stwierdził radca prawny z kancelarii Via Lex Konrad Siekierka.

Tymczasem spółdzielnie coraz chętniej korzystają z narzędzi motywujących do spłaty zadłużenia, takich jak KRD, a także odzyskiwanie należności zlecają firmom windykacyjnym.

"W pierwszej kolejności lokator otrzymuje wezwanie do zapłaty. Przeprowadzone zostają również procedury windykacyjne, obejmujące kontakt telefoniczny, e-mailowy, a w ostateczności osobisty. W przypadku braku spłaty kieruje się sprawę do sądu, co naraża dłużnika na dodatkowe koszty postępowania sądowego, a następnie egzekucyjnego. Możliwe jest również najbardziej drastyczne rozstrzygnięcie, czyli przeprowadzenie postępowania o eksmisję" - wyjaśnia Siekierka. (PAP)

rbk/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~BODZIO
Tyle dobra zrobiła PO dla kraju
Żyjem jak w raju
Niebawem druga Japonia się zrodzi
Prezydent po krzesłach chodzi
W kraju nie była nuda
Tusk czynił cuda
Afera hazardowa
Nikomu nie spadła głowa
Pozornie aferę rozstrzygnięto
Na zaplecze Chlebowskiego i Drzewieckiego odsunieto
Afera Amber Gold
Finansowy
Tyle dobra zrobiła PO dla kraju
Żyjem jak w raju
Niebawem druga Japonia się zrodzi
Prezydent po krzesłach chodzi
W kraju nie była nuda
Tusk czynił cuda
Afera hazardowa
Nikomu nie spadła głowa
Pozornie aferę rozstrzygnięto
Na zaplecze Chlebowskiego i Drzewieckiego odsunieto
Afera Amber Gold
Finansowy Polaków mord
Winnych znamy
Słodkich idiotów gramy
W państwie złodziejskiego bezprawia żyjemy
Kosztowne śledztwo utrzymujemy
W ciągu 24 godzin osadzić można
By złodzieja nie skrzywdzić
Wymiaru sprawiedliwości polityka ostrożna
Afera podsłuchowa
Zdradzieckie polityków słowa
W PO wyjaśnienia powstała nadzieja
Złodziej będzie łapał złodzieja
Spełnienia cudów wizja daleka
Tusk do Brukseli ucieka
Doczekali się więdz dobra podatnicy
Władzę przejął szakal w spódnicy
By rozwalić system państwa Polskiego
PO chciało reelekcji Komorowskiego
Lecz społeczeństwo nie poparło agenta WSI
Który z narodu drwi
Wybraliśmy prezydenta zaradnego
Ogromne oczekiwania mamy ze strony jego
By z władz wyeliminować wszelkie zło
Musimy odsunąć od władzy PO
~fox
Jeszcze wprowadzą podatek katastralny , ciekawe kto go zapłaci.
~Kala
Polacy to kraj niewolniczy, pracują ludzie w większości za miskę ryżu, przychodzą do domu jedzą ryż bo taniej, w Lidlu mięso które nie jest mięsem, a i tak na czynsz nie starczy, rachunek prosty ok 3 -4 tys powinno się zarabiać na rękę żeby starczyło na czynsz, kto tyle zarabia?
~ll
Ciekawe zatem, że zalegający to w większości osoby, które stać na zapłacenie. Osoby starsze, emeryci i ci, którym się nie przelewa, zazwyczaj płacą regularnie i rzadko zalegają. Często się natomiast zdarza, że ktoś, kto w ogóle nie płaci ma dobrze prosperującą firmę zarejestrowaną na żonę, albo w ogóle dobrze Ciekawe zatem, że zalegający to w większości osoby, które stać na zapłacenie. Osoby starsze, emeryci i ci, którym się nie przelewa, zazwyczaj płacą regularnie i rzadko zalegają. Często się natomiast zdarza, że ktoś, kto w ogóle nie płaci ma dobrze prosperującą firmę zarejestrowaną na żonę, albo w ogóle dobrze mu się wiedzie, mieszka w dużym domku jednorodzinnym, a mieszkanie w bloku jest pod wynajem.
Druga część to patologia, gdzie jest na flaszkę, ale nie ma na czynsz. W robocie też miejsca dłużej niż tydzień nie zagrzeją, nawet w śmieciowej "ochronie", gdzie tylko trzeba przyjść regularnie i odsiedzieć na tyłku 24 godziny.
~miro
ohhh ten tuskowo-kopaczowy dobrobyt
~Lika
Polska kraj umów śmieciowych, niskich płac i zalegań z czynszem.
~vx
A z czego mają płacić, jak zarabiają jak w Afryce?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki