REKLAMA

KNF do banków: "Dość zabawy w kotka i myszkę"

Michał Kisiel2014-02-19 11:07analityk Bankier.pl
publikacja
2014-02-19 11:07

Komisja Nadzoru Finansowego wystosowała do banków, SKOK-ów, ubezpieczycieli i towarzystw emerytalnych pismo, w którym jednoznacznie karci kreatywnych twórców produktów finansowych za stosowanie klauzul wzorowanych na klauzulach niedozwolonych. Jeśli zmienia się tylko formę zapisu, a treść nadal pozostaje niekorzystna dla konsumentów, to sprzedawcy narażają się na ostrą reakcję organów chroniących klientelę instytucji finansowych.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi rejestr zapisów, których umieszczanie w umowach i regulaminach uznano za niedozwolone. Trafiają tam przede wszystkim klauzule, które są nieprecyzyjne (jak np. brak odniesienia do zasad ustalania kursów walut), nierówno rozkładają ryzyko pomiędzy strony umowy lub wprost szkodzą interesom konsumenta.

Nadzór finansowy zwraca uwagę, że w ostatnich latach w rejestrze tym szybko przybywa zapisów pochodzących z umów podsuwanych klientom przez instytucje finansowe. Dlatego KNF uznał za stosowne przypomnieć o podstawowych zasadach obowiązujących wszystkich odpowiedzialnych za tworzenie nowych produktów.

Kosmetyczne zmiany nie wystarczą

W piśmie podpisanym przez przewodniczącego KNF Andrzeja Jakubiaka wskazano: "formą praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów może być również posługiwanie się postanowieniem znaczeniowo tożsamym z klauzulą wpisaną do Rejestru, lecz o odmiennej postaci językowej". Szef nadzoru zwraca zatem uwagę, że nie wystarczy zmienić brzmienie umowy i liczyć na to, że niekorzystny zapis zostanie niezauważony. Liczy się sedno zapisu - jeśli jest identyczne, jak klauzuli już zakazanej przez UOKiK, to przedsiębiorca naraża się na ryzyko kary, w tym kary pieniężnej nałożonej przez prezesa organu antymonopolowego.

W przeszłości zdarzało się, że instytucje finansowe kilkakrotnie trafiały do grona twórców klauzul niedozwolonych. Interesujący jest chociażby przypadek TU Aegon. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta już w 2011 roku wpisał do rejestru niedozwolonych wzorców umownych tabelę Aegon TU na Życie SA, w której widniał zapis, iż wysokość opłaty likwidacyjnej w pierwszych dwóch latach wynosi 99 proc. środków zgromadzonych na subkoncie gromadzącym składki (postanowienie nr 3834). Co ciekawe, rok później ponownie wpisano do rejestru podobną tabelę tego samego towarzystwa, gdzie wysokość opłaty w pierwszych dwóch latach wynosiła 100 proc. (postanowienie nr 4633).

Ma być przejrzyście

KNF zaleca, aby bankowi i ubezpieczeniowi "produktowcy" nie tylko sprawdzali dokładnie, czy zapisy w umowach tworzonych przez nich usług nie zawierają klauzul niedozwolonych, ale także aby szczególnie pochylili się nad kwestią dopasowania oferty do segmentu rynku. Chodzi przede wszystkim o uniknięcie zarzutów o misselling, czyli nietrafioną sprzedaż, której przykładem mogło być oferowanie produktów strukturyzowanych klientom poszukującym lokat terminowych.

Szczepionką na przyszłe problemy tego rodzaju jest, zdaniem nadzoru, precyzja i jasność sformułowań w regulaminach i umowach. KNF nie pierwszy raz przypomina o tym instytucjom finansowym - tym razem w dość łagodnej formie.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~endi
Niech wprowadzą w bankach te same zasady na jakich funkcjonują banki muzułmańskie , a KNF nie będzie w ogóle potrzebny , tam jeśli klient stwierdzi , że podpisał niekorzystny kredyt może w każdej chwili się z niego wycofać bez jakichkolwiek konsekwencji , nie ma też drobnego druczku pisanego językiem papuzim , wszystko Niech wprowadzą w bankach te same zasady na jakich funkcjonują banki muzułmańskie , a KNF nie będzie w ogóle potrzebny , tam jeśli klient stwierdzi , że podpisał niekorzystny kredyt może w każdej chwili się z niego wycofać bez jakichkolwiek konsekwencji , nie ma też drobnego druczku pisanego językiem papuzim , wszystko jest jasne i przejrzyste
~bandit
KNF to martwa instytucja zrzeszająca bandę urzędniczych i politycznych niedouków i odrzutków. To nieudacznicy i szkodniki, które nic dobrego nie wykminiły i nie wykminią...
~bankier
Podstawa to nic nie kupowac od ubezpieczycieli i bankow. Jesli nie ma obowiazku(oc) lub potrzeby(kredyt) to i tak kupujcie tylko to co jest wam potrzebne, oni zarabiaja najwiecej na rzeczach ktorych nie potrzebujecie
~Venture
Ale po co te całe cyrki z klauzulami abuzywnymi? Dla mnie to jest śmieszne, że Państwo zabrania komuś naciąć głupka na kasę. Czy to wina instytucji finansowej, że klient to łopatolog i podpisuje co mu podkładają? Ja osobiście podzielam Twoje zdanie, ale dodam ponadto, że finansowanie działalności kredytami w obecnych Ale po co te całe cyrki z klauzulami abuzywnymi? Dla mnie to jest śmieszne, że Państwo zabrania komuś naciąć głupka na kasę. Czy to wina instytucji finansowej, że klient to łopatolog i podpisuje co mu podkładają? Ja osobiście podzielam Twoje zdanie, ale dodam ponadto, że finansowanie działalności kredytami w obecnych czasach okazuje się mało opłacalne - oczywiście mowa o dużych przedsięwzięciach, bo wtedy w ramach grupy kapitałowej wystarczy ulukować sobie instytucję ubezpieczeniową, która co roku generuje ogromne nadwyżki gotówki, którą można alokować na potrzeby bieżące (należności handlowe etc.) jak i na inwestycje długoterminowe.
~lol
a wystarczy kara finansowa dla OSÓB, a nie tylko firmy i się zaraz uspokoją z kombinacjami. Kto się podpisuje pod zmianą regulaminu który jest niezgodny z klauzulami już wpisanymi do niedozwolonych odpowiada za to finansowo. Najczęściej będą to prawnicy i zarząd tych firm czyli na biednych nie trafi.
~kubek
Mnie interesuje jedynie kiedy będe mógł w końcu zrezygnować z polisolokaty Aegonu bez ponoszenia kosztów w postaci opłaty likwidacyjnej? Duzo sie o tym ostatnio mówi, ale konkretów na razie brak.
~Egon Olsen
Konkrety pewnie będą już wkrótce.. Za 10 lat konkretnie. A konkretnie będziesz miał wtedy 0% za wyjście z programu
~RR
Będziesz mógł zrezygnować z polisolokaty Aegonu, jak się przyłączysz do pozwu zbiorowego i zaczniesz działać. Potrzeba was jak najwięcej w tej akcji.
~rozwiazanie
Skoro banki sobie poczynają to wystarczy, że każdy regulamin musi byc zatwierdzony przez KNF.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki