REKLAMA
WEBINAR

KE ws. migrantów: zaproponowaliśmy system "obowiązkowej solidarności"

2023-05-26 10:21
publikacja
2023-05-26 10:21

"Należy zapewnić solidarność. Dlatego Komisja zaproponowała system obowiązkowej solidarności. Państwa członkowskie będą mogły decydować o środkach solidarnościowych. Mogą one obejmować relokację, wsparcie finansowe i operacyjne. Ważne jest, aby państwa członkowskie potrzebujące wsparcia je otrzymały" - poinformowała PAP rzeczniczka Anita Hipper. Polska i część krajów UE jest przeciwnych propozycji dotyczącej relokacji.

KE ws. migrantów: zaproponowaliśmy system "obowiązkowej solidarności"
KE ws. migrantów: zaproponowaliśmy system "obowiązkowej solidarności"
fot. CANSU ALKAYA / / Reuters

W tej sprawie wypowiedziała się też szwedzka prezydencja w UE. "Obowiązkowej relokacji nie było, nie ma i nie będzie w propozycji. Obowiązkowa solidarność to inna sprawa. Kraje pierwszego wjazdu potrzebują wsparcia w ich ważnych pracach, związanych z zarządzaniem granicami zewnętrznymi. Ale obowiązkowa relokacja nie wchodzi w grę" - napisała na Twittrze Maria Stenergard, minister ds. migracji Szwecji.

KE zamierza przedstawić nową propozycję reformy azylowo-migracyjnej, która ma rozwiązać problemy państw południa Europy, związane z napływem migrantów.

Trzecia opcja, o której mówi KE, czyli wsparcie operacyjne, miałoby polegać na przekazaniu np. pomocy technicznej krajom, które borykają się z napływem uchodźców, np. w postaci namiotów czy pomocy humanitarnej. O to musiałby jednak poprosić kraj, który ma problemy z napływem migrantów.

W praktyce kraje mogłyby mieć więc wybór tylko między dwoma opcjami - relokacją migrantów albo ekwiwalentem finansowym w wysokości 22 tys. euro na migranta, którego nie chcą przyjąć.

Kolejna dyskusja w tej sprawie ma się odbyć na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich w piątek.

Polska jest przeciwna propozycji dotyczącej relokacji. "Nie ma i nie będzie zgody na przymusową relokację migrantów do Polski" - oświadczył w czwartek mister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Propozycję reformy azylowo-migracyjnej przedstawiła w środę komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson ambasadorom państw członkowskich. To wznowienie dyskusji, która rozpoczęła się w 2015 r. wraz z kryzysem migracyjnym w UE. Wtedy część krajów nie chciała się na to zgodzić. W efekcie KE uruchomiła procedury naruszenia prawa UE wobec tych krajów, w tym m.in. Polski.

„Komisarz Johansson zaproponowała w środę de facto wprowadzenie mechanizmu przymusowej relokacji nieregularnych migrantów. Polska i inne państwa członkowskie sprzeciwiły się tej propozycji. Komisarz zaproponowała, że jeśli któreś z państw UE nie będzie chciało uczestniczyć w relokacji migrantów, to będzie musiało płacić 22 tys. euro za nieprzyjętego migranta. Miałby to być ekwiwalent finansowy, a de facto byłaby to kara” – powiedziało PAP polskie źródło dyplomatyczne.

Z informacji PAP wynika, że podczas rozmów z Johansson ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś wskazał, że w Polsce 1 mln uchodźców z Ukrainy jest objętych ochroną międzynarodową, a UE na pomoc im przekazała 200 mln euro. Podkreślił, że na jednego uchodźcę z Ukrainy KE przeznaczyła zatem 200 euro, a jednocześnie w planach ma obciążenie państw, które nie będą chciały przyjmować nieregularnych migrantów w ramach mechanizmu przymusowej relokacji, kwotą 22 tys. euro. To – jak zaznaczył - rażąca dysproporcja.

Z informacji PAP wynika ponadto, że KE proponuje relokację do innych krajów UE 30 tys. migrantów, z możliwością zwiększenia do 120 tys. osób.

Na spotkaniu, jak wynika z nieoficjalnych informacji, Francja i Niemcy wskazywały, że chcą relokacji na poziomie co najmniej 35 tys. migrantów. Paryż miał też wskazywać, że 22 tys. euro ekwiwalentu za migranta to zdecydowanie za mało.

Tymczasem poparcie dla stanowiska Polski miały wyrazić m.in. Słowacja, Chorwacja i Węgry.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (44)

dodaj komentarz
stain
Nie wiem dlaczego Polska miałaby być przeciw. Trzeba to popierać, jednocześnie stanowczo żądając wypłaty 22 tys. eur za każdego ukraińskiego uchodźcę wojennego przebywającego w Polsce. Kto w ogóle wymyślił, że my mielibyśmy kogokolwiek przyjmować albo cokolwiek płacić?
jenak
Dopiero w tym temacie widać znaczącą jednomyślność.

Za mało, za późno.

PO budka.
jenak
Ach ta ich solidarnoszcz wyciska ze mnie ostatni0 łzę.Do tego obowiązkowa.


Czy to nie jaki oksymoron?
jenak
Jak mówi Kosma-Złotowski (PIS), KE chce opłat/kar na poziomie 22 000 ojro za każdego nieprzyjętego przez kraje stawiające opór, ale sami przekazali Polsce pomoc w postaci 200 mln ojro na 1.000.000 Ukraińców przyjętych przez Polskę, którzy cieszą się azylem u nas, czyli jest to 200 ojro.

Co ma się jak 110 ojro do 1 ojro.


Ktoś
Jak mówi Kosma-Złotowski (PIS), KE chce opłat/kar na poziomie 22 000 ojro za każdego nieprzyjętego przez kraje stawiające opór, ale sami przekazali Polsce pomoc w postaci 200 mln ojro na 1.000.000 Ukraińców przyjętych przez Polskę, którzy cieszą się azylem u nas, czyli jest to 200 ojro.

Co ma się jak 110 ojro do 1 ojro.


Ktoś ma jeszcze jakieś pytania?
koperytko
Jestem lemingiem nienawidze Pisowców którzy biorą 500+ (PISowcy biorą 500+ bo zostali kupieni, POwcy biorą 500+ ale nie dają się kupić) bo to pijacy, nieroby, katujący dzieci i żony. Pieniądze z Polskich podatków nie powinny trafić na Polskie dzieci. Zagłosuję natomiast na PO którzy przyjmą setki tysiecy muzułmanów którzy beda utrzymywani Jestem lemingiem nienawidze Pisowców którzy biorą 500+ (PISowcy biorą 500+ bo zostali kupieni, POwcy biorą 500+ ale nie dają się kupić) bo to pijacy, nieroby, katujący dzieci i żony. Pieniądze z Polskich podatków nie powinny trafić na Polskie dzieci. Zagłosuję natomiast na PO którzy przyjmą setki tysiecy muzułmanów którzy beda utrzymywani za Polskie podatki
koperytko
Jestem lemingiem ja nie popieram emigracji ale zagłosuje na PO która zapewni setki tysięcy muzułmanów na ulicach miast Polskich
samsza
budujesz państwo religijne, ale innego wyznania niż katolickie bo to ci się przejadło, ok.
bt5
Ministra Maląg wraz z reszta swojego resortu żyje w mega fikcji że żłobki zrobią dzietność. A sprawy wyglądają tak ze dzietność w Polsce już spadła do wskanika 1.26 i bedzie spadac dalej co jest normalen w krajach kapitalistycznych białego człowieka gdzie wysokie rozwarstwienie materialne powoduje ze białe kobiety niejak nie mogą Ministra Maląg wraz z reszta swojego resortu żyje w mega fikcji że żłobki zrobią dzietność. A sprawy wyglądają tak ze dzietność w Polsce już spadła do wskanika 1.26 i bedzie spadac dalej co jest normalen w krajach kapitalistycznych białego człowieka gdzie wysokie rozwarstwienie materialne powoduje ze białe kobiety niejak nie mogą znalezc odpowiedniego kandydata na mężą. W praktyce wkrajach zachodu dziecie rodzą się już tylko wśród rodzin kolorowych imigrantów gdzie dla kobiety tatuś "socjalista" to wystarczająca partia i życie z socjalu nie jest dyshonorem lecz normalnym sposobem na życie. Z tym że wymagagłoby to zwiększenia socjalu w Polsce do norm zachodnich czyli mieszkan socjlanych dla "samotnych" matek po max. 1 roku czekania i to zwykle nowych i wypłat cashu na poziomie wiekszym niż polksa płaca minimalna plus 800+ od głowy dziecka. No i to jest jedyna realna strategia demograficzna . Jednakże w Polsce na to nie ma pieniedzy więc Polska się broni przed przyjmowanie imigrantów z południa.
1a2b
z jakiej okazji my mielibyśmy utrzymywać darmozjadów naspraszanych przez Merkel?
inwestor.pl
Czy solidarność będzie polegała na przesiedleniu imigrantów z Niemiec do Polski?

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki