REKLAMA

Jest zielone światło dla likwidacji OFE

2017-08-22 03:36
publikacja
2017-08-22 03:36
Bankier.pl

Resorty rozwoju i pracy porozumiały się w sprawie zmian w systemie emerytalnym. Już we wrześniu projekt ma trafić do konsultacji - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

/ fot. Krystian Maj / FORUM

"Jest zgoda, aby reforma została przeprowadzona w kształcie proponowanym przez Ministerstwo Rozwoju" - twierdzi źródło z otoczenia wicepremiera Mateusza Morawieckiego, na które powołuje się gazeta.

Potwierdza to szefowa resortu pracy. "Trwają prace, by złożyć projekt ustawy do konsultacji" - mówi Elżbieta Rafalska. Ogólny zarys likwidacji OFE i stworzenia pracowniczych planów kapitałowych pojawił się lipcu ubiegłego roku. Ministerstwo Rozwoju napotkało jednak opór resortu pracy, który chciał, by całość zgromadzonych w OFE składek przyszłych emerytów przejął ZUS.

Z informacji "DGP" wynika, że wicepremier Morawiecki ostatecznie przekonał minister Rafalską do swojego pomysłu. To oznacza, że 25 proc. zgromadzonych w OFE składek przejmie państwowy Fundusz Rezerwy Demograficznej, a reszta trafi do instytucji, które zastąpią fundusze emerytalne. Pieniądze przyszłych emerytów staną się ich prywatnymi oszczędnościami, więc będą mogli decydować, w co je inwestować.

Zmiany w systemie emerytalnym mają umożliwić oszczędzanie na starość

Głównym celem projektu ustawy ws. zmian w systemie emerytalnym, nad którym kończą się prace, będzie stworzenie warunków dla rozwoju dobrowolnych form oszczędzania na starość - podkreśliło we wtorek ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS przypomniało, że rekomendacje zmian w OFE zostały przedstawione w dwóch dokumentach, przyjętych przez Radę Ministrów. Chodzi o analizy systemu emerytalnego i określenia zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w OFE oraz o "Strategię na rzecz Odpowiedzianego Rozwoju".

"Aktualnie kończą się prace nad projektem ustawy wdrażającej koncepcję zarysowaną w tych dokumentach. Wiodącą rolę w finalizacji tego projektu ustawy odgrywa Ministerstwo Finansów" - podkreśliło MRPiPS w komunikacie zamieszczonym na jego stronie.

Resort zwrócił uwagę, że przygotowywany projekt ustawy uwzględniać będzie zarówno potrzeby rynku kapitałowego jak i bezpieczeństwo przyszłych ubezpieczonych. "Jednym z zasadniczych celów tego projektu będzie stworzenie warunków dla rozwoju dobrowolnych form oszczędzania na starość" - zaznaczono.

Pod koniec grudnia rząd w trybie obiegowym przyjął dwa dokumenty dotyczące analizy systemu emerytalnego i określenia zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w OFE. Rząd zarekomendował przeznaczenie pozostałych w Otwartych Funduszach Emerytalnych środków w 25 proc. na Fundusz Rezerwy Demograficznej i w 75 proc. na Indywidualne Konta Emerytalne.

Fundusz Rezerwy Demograficznej gromadzi środki na wypłatę emerytur, gdy nie będzie dostatecznych środków budżetowych na ten cel, gdy zmieni się struktura demograficzna osób starszych i pracujących w Polsce. Środki gromadzone w FRD pochodzą z odpisu od składki emerytalnej oraz z prywatyzacji.

Rząd przypomniał w grudniu, że planowane jest stworzenie powszechnych dobrowolnych pracowniczych programów kapitałowych (Pracownicze Programy Kapitałowe i Indywidualne Programy Kapitałowe) oparte na automatycznym zapisaniu pracowników w wieku od 19 do 55 lat z sektora przedsiębiorstw. "Przy tworzeniu takich programów należałoby rozważyć możliwość uczestnictwa w nich pracowników sfery budżetowej, którzy w przyszłości ze względu na wysokość swoich wynagrodzeń otrzymają relatywnie niskie świadczenia, a nie mając wystarczających środków na samodzielne oszczędzanie z myślą o emeryturze silnie odczują lukę w dochodach po przejściu na emeryturę" - zapisano.

Wicepremier chciałby rozpocząć reformę 1 lipca 2018 r. Jednak rządowi urzędnicy wskazują, że z powodów technicznych możliwe jest opóźnienie - do 2019 r. (PAP)

sp/ pż/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
xyz83
Ela, twoje 500+ uratowane!
To moja propozycja na mem z tego zdjęcia. Czekam na kolejne :)
synteticfrn
To jest skandal: najpierw mamili, że to początki systemu kapitałowego, potem dali możliwość OFE naliczania kosmicznych opłat za zarządzanie,
OFE poprzez swoje zakupy generowało ruchy, które wykorzystywali macherzy związaniz OFE,
Teraz wszystko nacjonalizujemy i liczymy, że łaskawe państwo może coś nam wypłaci.
To jest skandal: najpierw mamili, że to początki systemu kapitałowego, potem dali możliwość OFE naliczania kosmicznych opłat za zarządzanie,
OFE poprzez swoje zakupy generowało ruchy, które wykorzystywali macherzy związaniz OFE,
Teraz wszystko nacjonalizujemy i liczymy, że łaskawe państwo może coś nam wypłaci.

Nie dziwcie się, że młodzi wyjeżdżają, co im zapowiadacie? Jak mają łeb, to wkraczają na zachodzie z marszu do klasy średniej - a z takich problemów się śieją zza granicy.
Straszenim i obrzydzaniem zachodu nic nie zdziałają rządzący.
xyz83
Komuna do kwadratu. Naród raz komuną zepsuty jest praktycznie nienaprawialny.
samsza
Dziwne, od likwidacji OFE przez Rostowskiego do ostatnich wyborów, wszyscy politycy PiS twierdzili, że to ludzie powinni mieć w tej sprawie - OFE czy ZUS - wolny wybór.
heldbaum
Tak, to sprobuj im to przypomniec, wejdz na pisowski portal typu niezalezna.
Uslyszysz, ze jestes komuchem i zebys spadal na lonet.
adiky
Super - Donald ukradł mi 50 % a narodowo-socjaliści tylko 25% jest dobra zmiana!
maromarko
Tusk ukradł 100% z 50%. Narodowo-socjaliści 25% z 50%.
maromarko
Donald ukradł 100% (z 50%), narodowo-socjaliści "tylko" 25% (z 50%), bądźmy dokładni.
bojack_pl
Zajebiste są te zdjęcia ;)

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki