REKLAMA

Jak zarabiać na zmianach cen kakao

2008-07-23 09:10
publikacja
2008-07-23 09:10
W ciągu ostatnich 12 miesięcy obserwujemy szybki wzrost cen artykułów spożywczych. Przez ostatni rok kakao zdrożało na światowych rynkach 48%, kawa 13%, cukier 5% a mleko 76%. Czy inwestor może zarabiać na obecnych zmianach cen żywności ? Tak. Pod naszą lupę wzięliśmy rynek kakao.

Produkcja kakao

Kakao to nasiona z owoców kakaowca. Proszek z nich uzyskiwany stosowany jest jako składnik wielu wyrobów cukierniczych: tabliczek czekolady, napojów, polew, wiórków czekoladowych, mas czekoladowych, cukierków. Drzewo kakaowca pochodzi z Ameryki Południowej, a obecnie uprawiane jest jeszcze w Afryce Zachodniej i Indonezji.

Produkcja roczna kakao na świecie to obecnie około 3,6 miliona ton. Zwiększa się ona dość stabilnie w tempie 3% rocznie. Kakaowiec jest rośliną dość specyficzną, gdyż wymaga szczególnych warunków klimatycznych. Implikuje to dość ograniczony areał pod uprawy w skali całego globu, dlatego do największych producentów należą kraje ze strefy subtropikalnej.

Największym producentem jest Wybrzeże Kości Słoniowej, wytwarzające 1,33 mln ton, co stanowi aż 37% całej produkcji globalnej. 720 tyś. ton (20%) zbiorów notuje się w Ghanie, a 440 tyś. ton (12%) w Indonezji. W Ameryce Południowej najwięcej kakao produkuje się w Brazylii i Ekwadorze (łącznie mniej niż 300 tyś. ton). Jak widać zdecydowana większość upraw znajduje się w Afryce Zachodniej, i niestety najczęściej odbywa się kosztem niewolniczej pracy.

Handel kakao

Handel kakao ma miejsce w Londynie i Nowym Jorku. W Europie wymiana towarowa opiera się na kakao z Zachodniej Afryki, natomiast w USA na kakao z Indonezji i Ameryki Płd. Kakao jest najmniejszym z notowanych na największych giełdach (Euronext.LIFFE, NYMEX, ICE) rynkiem surowców typu soft commodities. W związku z tym może stawać się celem spekulacji ze strony dużych funduszy inwestycyjnych.

Na wszystkich trzech podanych wyżej giełdach handluje się kontraktami opiewającymi na 10 ton kakao. Wartość 1 tony (bo w takiej jednostce publikowane są ceny) na Intercontinental Exchange wynosi 2930 dolarów amerykańskich, natomiast na Euronext.LIFFE 1590 funtów brytyjskich. Cena między obiema giełdami różni się o około 100$, ponieważ w Londynie handluje się trochę inną, lepszą gatunkowo odmianą kakao.

Kakao, ze względu na relatywnie nieduży popyt i podaż, staje się coraz bardziej podatne na spekulacje funduszy inwestycyjnych i hedgingowych. Prawdopodobnie one odpowiadają za wzrost zmienności cen przez ostatni rok.Wykres zmian cen kakao notowanego w Londynie oraz Nowym Jorku przez ostatnie dwa miesiące.Na poniższym wykresie prezentujemy różnicę w cenie kakao londyńskiego i nowojorskiego przez ostatnie dwa miesiące. Średni poziom rozbieżności miał zauważalnie podobny przebieg do zmiany ceny ropy, która wpływa na cenę frachtu kakao z USA do Europy, gdzie znajduje się większość fabryk przetwórców kakao (np. Nestle, Cadbury). Oprócz gry na wzrost lub spadek ceny inwestorzy mogą z powodzeniem stosować spread trading – jednoczesny zakup i sprzedaż kakao w Londynie i Nowym Jorku.


Ceny kakao w Europie i Ameryce są ze sobą wysoko skorelowane co oznacza, że przez większość czasu poruszają się w jednym kierunku. Różnica cen obu rodzajów waha się jednak w pewnym ograniczonym przedziale. I właśnie na wahaniach w różnicy cen zarabiają inwestorzy stosujący spread trading. Jeżeli przykładowo różnica między ceną w USA (3100 USD) a ceną w Europie (3150 USD) wynosi 50 dolarów (3150USD-3100USD) inwestor mógłby sprzedać kontrakty w Stanach i jednocześnie kupić kontrakty w Europie.

Kiedy różnica w cenach się powiększy (np. przy cenie w USA 3200 i cenie w Europie 3300) inwestor zamykając obie pozycje zarobi 50USD na każdej parze kontraktów. Biorąc pod uwagę możliwości ogromnego lewarowania transakcji, bardzo niskie prowizje oraz dostęp do kontraktów CFD na kakao z jednego rachunku przed inwestorami w Polsce otwierają się realne możliwości pomnażania inwestycji przy akceptowalnym ryzyku.

Transakcje na Efix Polska

Przykład transakcji kontraktem CFD na kakao w Efix Polska ?

London Cocoa Futures handluje się między 10.00 a 17.50 polskiego czasu. Na depozyt zabezpieczający dla jednego kontraktu (na 1 tonę kakao) potrzebne będzie 1600GBP * 5% * 4,4zł czyli ok. 350zł. Cena w ciągu dnia waha się o około 30 funtów szterlingów za tonę (wg wskaźnika ATR). Jeśli więc sprzedamy kontrakt CFD a cena spadnie z 1600 do 1570GBP, odnotujemy zysk rzędu 30 funtów czyli ok. 130zł. Jest to więc 35% depozytu zabezpieczającego w ciągu jednego dnia.

Kontraktami na US Cocoa można handlować między 8.30 a 21.10. Szczególnie duża zmienność i zarazem możliwość istotnej zmiany ceny ma miejsce około 14-16, gdy na rynek wkraczają... Amerykanie. Na depozyt zabezpieczający dla jednego kontraktu potrzebne będzie 3000$ * 3% * 2,2zł/$ czyli ok. 200zł. Cena w ciągu dnia waha się o około 70 dolarów (wg wskaźnika ATR). Jeśli więc kupimy kontrakt CFD a cena wzrośnie z 2990$ do 3060$, odnotujemy zysk rzędu 70$ czyli ok. 150zł. Jest to więc 75% depozytu zabezpieczającego w ciągu jednego dnia.

EFIX Polska

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta premium dla tych, którzy chcą czegoś więcej

Najlepsze konta premium dla tych, którzy chcą czegoś więcej

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki