Jak zarabiać na zmianach cen kakao

W ciągu ostatnich 12 miesięcy obserwujemy szybki wzrost cen artykułów spożywczych. Przez ostatni rok kakao zdrożało na światowych rynkach 48%, kawa 13%, cukier 5% a mleko 76%. Czy inwestor może zarabiać na obecnych zmianach cen żywności ? Tak. Pod naszą lupę wzięliśmy rynek kakao.

Produkcja kakao

Kakao to nasiona z owoców kakaowca. Proszek z nich uzyskiwany stosowany jest jako składnik wielu wyrobów cukierniczych: tabliczek czekolady, napojów, polew, wiórków czekoladowych, mas czekoladowych, cukierków. Drzewo kakaowca pochodzi z Ameryki Południowej, a obecnie uprawiane jest jeszcze w Afryce Zachodniej i Indonezji.

Produkcja roczna kakao na świecie to obecnie około 3,6 miliona ton. Zwiększa się ona dość stabilnie w tempie 3% rocznie. Kakaowiec jest rośliną dość specyficzną, gdyż wymaga szczególnych warunków klimatycznych. Implikuje to dość ograniczony areał pod uprawy w skali całego globu, dlatego do największych producentów należą kraje ze strefy subtropikalnej.

Największym producentem jest Wybrzeże Kości Słoniowej, wytwarzające 1,33 mln ton, co stanowi aż 37% całej produkcji globalnej. 720 tyś. ton (20%) zbiorów notuje się w Ghanie, a 440 tyś. ton (12%) w Indonezji. W Ameryce Południowej najwięcej kakao produkuje się w Brazylii i Ekwadorze (łącznie mniej niż 300 tyś. ton). Jak widać zdecydowana większość upraw znajduje się w Afryce Zachodniej, i niestety najczęściej odbywa się kosztem niewolniczej pracy.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil

Znajdź nas na Facebooku