REKLAMA
JANUSZ KRYPTO

LIBANIzrael ostrzelał samochód z wysoko postawionym członkiem Hamasu

2025-02-17 14:43, akt.2025-02-17 17:08
publikacja
2025-02-17 14:43
aktualizacja
2025-02-17 17:08

Izrael ostrzelał w poniedziałek samochód, w którym znajdował się wysoko postawiony funkcjonariusz terrorystycznego ugrupowania Hamas - przekazała agencja Reutera. Do ataku doszło w rejonie położonego na południu kraju miasta Sydon.

Izrael ostrzelał samochód z wysoko postawionym członkiem Hamasu
Izrael ostrzelał samochód z wysoko postawionym członkiem Hamasu
fot. Tupungato / / Shutterstock

"Wstępne doniesienia informują o jednej ofierze ataku. Armia libańska zamknęła ten obszar” – podała powiązana z Hezbollahem agencja Al-Mayadeen.

Saudyjskie media zidentyfikowały zabitego jako Mohameda Szahina. Armia izraelska przekazała poprzez media społecznościowe, że Szahin w trakcie trwania walk w Strefie Gazy "odpowiadał za ataki terrorystyczne na izraelskich cywilów".

Do ostrzału doszło na dzień przed terminem, w którym zgodnie z warunkami zawieszenia broni zawartego między Izraelem a terrorystycznym ugrupowaniem Hezbollah Izrael ma wycofać swoje wojska z nadgranicznego obszaru południowego Libanu.

Finansowany przez Iran Hezbollah rozpoczął ostrzał Izraela 8 października 2023 r., dzień po ataku przeprowadzonym przez również wspierany przez Iran Hamas. Przez blisko rok trwał wzajemny ograniczony ostrzał. Sytuacja zmieniła się we wrześniu ub. r., kiedy w izraelskim nalocie zginęło kierownictwo Hezbollahu z jego liderem Hasanem Nasrallahem. W kolejnych tygodniach izraelskie siły weszły na południe Libanu, niszcząc magazyny broni i tunele Hezbollahu, który od lat dominował na tym terenie.

W końcu listopada doszło do zawieszenia broni. Zgodnie z nim kontrolę nad przygranicznymi obszarami miała przejąć regularna armia libańska. Siły izraelskie miały wycofać się z Libanu w ciągu trzech miesięcy, ale pod naciskiem Bejrut zgodził się przedłużyć termin do 18 lutego. Nie jest jasne, czy izraelskie wojska zakończą wycofywanie się do wtorku.

Mimo zawarcia rozejmu Izrael kontynuował naloty w południowym i wschodnim Libanie, ostrzeliwując magazyny broni Hezbollahu. Izrael i Liban wymieniły się oskarżeniami o naruszenie porozumienia o zawieszeniu broni. 

Izraelskie wojsko: nasi żołnierze pozostaną w Libanie, mimo upływu terminu wycofania

Izraelska armia poinformowała w poniedziałek, że jej żołnierze pozostaną w pięciu punktach na południu Libanu, nawet po upłynięciu we wtorek terminu, w którym wszyscy Izraelczycy powinni się wycofać. Dodano, że zgodziły się na to władze USA.

Siły zbrojne wycofają się we wtorek z wszystkich terenów zabudowanych na południu Libanu, pozostaną w pięciu posterunkach położonych na terenach niezamieszkanych, przy granicy z Izraelem - powiedział rzecznik wojskowy ppłk Nadaw Szoszani. Dodał, że są to punkty strategicznie położone na wzgórzach nad izraelskimi miastami.

Rzecznik podkreślił, że żołnierze muszą tam pozostać, by zapewnić bezpieczeństwo izraelskim miejscowościom położonym przy granicy, ale gdy wszystkie warunki porozumienia rozejmowego z Libanem zostaną spełnione, Izraelczycy wycofają się i przekażą posterunki libańskiej armii. Szoszani nie powiedział jak długo izraelscy żołnierze pozostaną w pięciu przygranicznych posterunkach.

Izraelskie wojsko wzmocniło również swoje pozycje na północy Izraela, a w ostatnich dniach zintensyfikowało działania w pasie przygranicznym, by upewnić się, że przed wycofaniem zniszczono tam całą infrastrukturę bojową Hezbollahu - dodał portal Times of Israel.

Armia zapowiedziała jednocześnie, że w wypadku dalszych naruszeń rozejmu przez Hezbollah i braku reakcji ze strony wojska libańskiego, będzie nadal atakować to zbrojne ugrupowanie.

Przywódca Hezbollahu Naim Kasem ogłosił w niedzielę, że jeżeli Izraelczycy pozostaną w Libanie po wtorku, będą traktowani jako siły okupacyjne.

Izrael okupował południe Libanu przez 22 lata, ostatecznie wycofał się z niego w 2000 r. W latach 80. na tym terenie powstał szyicki Hezbollah, którego głównym celem była walka z Izraelem. Uznawana przez Zachód za ugrupowanie terrorystyczne organizacja przejęła z czasem całkowitą kontrolę nad południem kraju i stała się siłą militarną potężniejsza niż regularna armia libańska.

W XXI wieku Hezbollah nadal z różną intensywnością walczył z Izraelem, a po wybuchu wojny w Strefie Gazy, w październiku 2023 r., zaczął regularne ostrzały, co jesienią 2024 r. doprowadziło do otwartej wojny i najazdu wojsk izraelskich na południe Libanu.

Z Jerozolimy Jerzy Adamiak (PAP)

adj/ ap/ os/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Te konta firmowe mogą być darmowe. Sprawdź oferty banków
Te konta firmowe mogą być darmowe. Sprawdź oferty banków

Komentarze (2)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Konwój humanitarny z Polakiem też był pełen członków Hamasu dla izraelskich rakiet.
klimaciarz
Pamiętamy ostrzelanie, przez siły izraelskie trzech samochodów, które miały być autami z rzekomym członkiem Hamasu, a okazało się, że to był polski wolontariusz, (ŚP) Damian Soból.

Powiązane: Konflikt na Bliskim Wschodzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki