REKLAMA

W Niemczech ceny ponownie wzrosły. Inflacja najwyższa od 29 lat

2021-11-29 16:30
publikacja
2021-11-29 16:30
W Niemczech ceny ponownie wzrosły. Inflacja najwyższa od 29 lat
W Niemczech ceny ponownie wzrosły. Inflacja najwyższa od 29 lat
fot. WOLFGANG RATTAY / / Reuters

W Niemczech ceny ponownie wzrosły, stopa inflacji za listopad wynosi 5,2 proc. Jest to najwyższa wartość od 1992 r. - poinformował w poniedziałek federalny Urząd Statystyczny. Miesiąc wcześniej tempo wzrostu cen wyniosło 4,5 proc.

„Ponieważ energia, żywność i mieszkania, a w szczególności produkty codziennego użytku stają się coraz droższe, to gospodarstwa domowe o niskich dochodach szczególnie cierpią z powodu rosnącej inflacji” – komentuje dziennik „Sueddeutsche Zeitung".

Gwałtowny wzrost cen jest zjawiskiem globalnym, jednak w przeciwieństwie do strefy euro, banki centralne Wielkiej Brytanii i USA już zapowiedziały podwyżki stóp procentowych – dodaje "SZ". „Europejski Bank Centralny (EBC) nadal się od tego powstrzymuje. (…) Cierpimy na inflację, która jest w dużej mierze napędzana przez wąskie gardła w dostawach i ceny energii” – wyjaśnia prezes EBC Christine Lagarde.

Podobnie jak inne kluczowe banki centralne, także EBC dąży do celu inflacyjnego na poziomie 2 proc. – do tej wartości mówi się o stabilnych cenach. „Po tym, gdy banki centralne musiały walczyć ze stagnacją lub nawet spadkiem cen za pomocą luźnej polityki pieniężnej w ciągu ostatniego dziesięciolecia, na początku tego roku sytuacja nagle się odwróciła. Pandemia spowodowała wąskie gardła w dostawach w wielu sektorach gospodarki. Wraz z wygaśnięciem ograniczeń, gwałtownie wzrósł popyt na wiele produktów, co doprowadziło do zauważalnego wzrostu cen dóbr deficytowych. Eksperci są podzieleni co do tego, kiedy te wąskie gardła zostaną usunięte, lub też, czy sytuacja się nie pogorszy” – komentuje "SZ".

Z szacunków EBC wynika, że gwałtowny wzrost inflacji wywołany pandemią ma osiągnąć szczyt w listopadzie. W nowym roku inflacja powinna stopniowo spadać „w kierunku naszego celu inflacyjnego na poziomie 2 proc.” – wyjaśnia członek zarządu EBC Isabel Schnabel.

Dodaje, że „większość prognoz zakładała nawet spadek inflacji poniżej 2 proc.”, więc „nie ma dowodów na to, że inflacja wymyka się spod kontroli”.

"SZ" podkreśla, że np. Rezerwa Federalna USA już zaczyna zacieśniać politykę pieniężną. EBC „wciąż czeka”, ale ma zadecydować o podjęciu ewentualnych kroków w związku z inflacją na posiedzeniu 16 grudnia.

Marzena Szulc 

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (36)

dodaj komentarz
jan888
W Portugalii i na Malcie inflacja poniżej 2%, a we Francji, Grecji, Finlandii, Danii, Szwecji i Finlandii około 3%. Jak się do tego mają PISowskie bajeczki o zewnętrznych czynnikach inflacji? Tymczasem w Polsce inflacja około 7% (przez co firmy zamykane są na potęgę, a inwestycji gospodarczych praktycznie nie ma), a rząd W Portugalii i na Malcie inflacja poniżej 2%, a we Francji, Grecji, Finlandii, Danii, Szwecji i Finlandii około 3%. Jak się do tego mają PISowskie bajeczki o zewnętrznych czynnikach inflacji? Tymczasem w Polsce inflacja około 7% (przez co firmy zamykane są na potęgę, a inwestycji gospodarczych praktycznie nie ma), a rząd odwraca uwagę od problemów gospodarczych spowodowanych przez PIS (gigantyczny dodruk złotego, gigantyczny dług zaciągnięty przez PIS, zerowe stopy), opowiadając baśnie dla naiwnych.
and00
W porównaniu do państw które wymieniłeś Polska rozwija się nieporównanie szybciej
Jakie to firmy są w Polsce zamykane "na potęgę"
Niemcom też idzie dobrze, to i inflacja spora.
Z przegrywamy typu Francja Grecja i Portugalia nawet nie ma co porównywać
jan888
PIS od 2015 roku zwiększył dług Polski z 925 do 1500 mld zł, w czasie pandemii covidu wydrukował 136 mld zł, a do tego zadłużył Polskę w BGK i agencjach rządowych na około 300 mld zł (ten dług jest niekonstytucyjny i ukryty). Wszystkie te pieniądze zostały puszczone w obieg (14-tki, 500Plusy, tarcze, podwójne pensje PIS od 2015 roku zwiększył dług Polski z 925 do 1500 mld zł, w czasie pandemii covidu wydrukował 136 mld zł, a do tego zadłużył Polskę w BGK i agencjach rządowych na około 300 mld zł (ten dług jest niekonstytucyjny i ukryty). Wszystkie te pieniądze zostały puszczone w obieg (14-tki, 500Plusy, tarcze, podwójne pensje dla lekarzy), czym wywołały niespotykaną od dziesięcioleci inflację i osłabienie się złotego (stąd i wzrost cen energii i gazu). Rząd PIS i kontrolowana przez PIS RPP są w 100% odpowiedzialni za szalejącą inflację.
and00
Nie jest ukryty, i nie 1500mld tylko 1,400, i to już z długami samorządów jaki tym co nazywasz ukrytym długiem. i to w 6 lat, większość poszła na tarcze.

Poza tym dług się mierzy jako % do PKB, a tu wygląda nieźle, nawet pomimo wzrostu nominalnego
koperytko
inflacja HICP obliczana dla kazdego kraju według tych samych mierników wyniosła w Niemczech 6,0% gdy w Polsce 6,4%. Jestem ciekawy czy w Niemczech tez jest stado lemingozy z iq50 które robi z siebie bezrozumne cielaki. Dodatkowo EBC trzyma stopyna poziomie ZERO
300_pala
Ty nawet do 50 nie potrafisz liczyć
jas2
Panie profesorze Łon! Proszę głosować za podwyższeniem stóp... w Niemczech.
osiemgwiazd
A w Wolsce Kurdupla inflacja 8% (tak szacują banki)! A w styczniu dwucyfrowa, a potem zjazd w dół szybszy niż w Turcji. Waluta Wolaków i tak jest już mniej stabilna niż lira Erdogana i szybciej traci do twardego dolara i euro o super twardym franku lub nawet takiej niepozornej ukraińskiej hrywnie nie A w Wolsce Kurdupla inflacja 8% (tak szacują banki)! A w styczniu dwucyfrowa, a potem zjazd w dół szybszy niż w Turcji. Waluta Wolaków i tak jest już mniej stabilna niż lira Erdogana i szybciej traci do twardego dolara i euro o super twardym franku lub nawet takiej niepozornej ukraińskiej hrywnie nie wspominając.
jas2
Osiem gwiazdek czyli "lubię PiS".
jas2
"A w Wolsce inflacja 8%."

W Wolsce, czyli nad Wołgą.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki