REKLAMA
PIT 2023

Inflacja w Czechach szybuje coraz wyżej. Władzę w banku centralnym przejmują gołębie

Maciej Kalwasiński2022-06-10 09:30analityk Bankier.pl
publikacja
2022-06-10 09:30

Inflacja w Czechach nadal przyspiesza, przekraczając oczekiwania analityków. Tymczasem władzę w banku centralnym przejmują zwolennicy łagodniejszej polityki pieniężnej.

Inflacja w Czechach szybuje coraz wyżej. Władzę w banku centralnym przejmują gołębie
Inflacja w Czechach szybuje coraz wyżej. Władzę w banku centralnym przejmują gołębie
fot. David Cerny / / Reuters

W maju inflacja CPI w Czechach wyniosła 16 proc. w skali roku wobec 14,2 proc. przed miesiącem - podał tamtejszy urząd statystyczny. Tak szybkiego wzrostu cen konsumpcyjnych za naszą południową granicą nie notowano od 1993 r. Ekonomiści spodziewali się wyniku na poziomie 15,4 proc.

Bankier.pl na podstawie danych czeskiego urzędu statystycznego

Wyższa inflacja jest przede wszystkim efektem przyspieszenia wzrostu cen żywności - wskazuje Jiri Mrazek z urzędu statystycznego. Żywność i napoje bezalkoholowe podrożały w stosunku do maja ubiegłego roku o 15,1 proc., podczas gdy w kwietniu dynamika w tej kategorii wynosiła 10,7 proc. Statystycy zwracają uwagę m.in. na gwałtowny wzrost cen mąki (64,6 proc.), masła (51,9 proc.), oleju (47,8 proc.), mleka (42,1 proc.) czy drobiu (30,7 proc.). Ceny w restauracjach wzrosły o 22,8 proc.

Reklama

Nadal coraz szybciej w ujęciu rocznym drożały prąd (30,8 proc.), gaz (49,2 proc.), paliwa stałe (30,1 proc.) i ogrzewanie (17,8 proc.). O 44,3 proc. wzrosły ceny paliwa do prywatnych środków transportu, a samochody - o 13,9 proc.

Koszty właścicieli mieszkań wzrosły o 19,1 proc., ubrania o 22,9 proc., a obuwie o 16,8 proc. Za zakwaterowanie w hotelu płacono o 18,1 proc. więcej niż przed rokiem.

Ceny towarów wzrosły o 17,7 proc., a usług o 13,1 proc.

W ujęciu miesięcznym inflacja wyniosła tyle samo co w kwietniu: 1,8 proc. wobec 1,7 w marcu i 1,3 proc. w lutym.

Gołębie przejmują władzę w Narodowym Banku Czech

22 czerwca ostatnią decyzję ws. stóp procentowych podejmą obecne władze banku centralnego Czech. Do niedawna nasi południowi sąsiedzi zacieśniali politykę pieniężną najszybciej w regionie, ale ostatnio przegonili ich zarówno Polacy, jak i Węgrzy. Prezes Rusnok i spółka mogą zechcieć pożegnać się ze stanowiskami sporą podwyżką stóp procentowych - mają wszak uzasadnienie w postaci bardzo wysokiej i wciąż przyspieszającej inflacji .

Bankier.pl na podstawie danych banków centralnych

Od 1 lipca na czele Narodowego Banku Czech stanie Aleš Michl - jeden z dwóch członków 7-osobowej rady banku, który regularnie głosuje przeciw podwyżkom kosztu pieniądza. Z władz odejdzie nie tylko prezes Rusnok, ale i dwóch kolejnych "jastrzębi". W ich miejsce prezydent Zeman powołał 3 nowych członków.

"Jan Frait dał się już wcześniej poznać jako gołębio nastawiony bankier centralny, Eva Zamrazilova też była już wcześniej w zarządzie CNB i choć wtedy występowała w roli jastrzębia to teraz zaznaczyła, że każdy następny ruch stopami będzie wymagał dużej ostrożności i wolałaby, żeby raczej oddziaływać na CPI przez kurs walutowy. Poglądy Kariny Kubelkovej nie są jeszcze znane (zdarzyło jej się przypisać główną rolę w podbijaniu inflacji czynnikom podażowym, co mogło przesądzić o nominacji)" - komentują analitycy Santander Bank Polska.

Zmiany w składzie władz banku ułatwią Czechom monetarną woltę. Pytanie, jak "gołębie" zareagują na dane o inflacji. Jeszcze w maju eksperci CNB spodziewali się, że już w II kwartale 2023 r. inflacja CPI spadnie do niespełna 4 proc. Warto pamiętać, że zgodnie z podręcznikiem wyraźny wpływ zmiany polityki pieniężnej na gospodarkę widać dopiero po 4-6 kwartałach. Z kolei porównując Polskę i Czechy należy wspomnieć, że za naszą południową granicą nie wdrożono "tarcz antyinflacyjnych", tymczasowo zaniżających wskaźniki cen, a realne płace spadają już od ostatniego kwartału ubiegłego roku, nominalnie rosnąc wolniej niż inflacja.

O tym, że cykl zacieśnienia polityki pieniężnej dobiega końca również nad Wisłą, mówił w czwartek prezes NBP Adam Glapiński.

Źródło:
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (27)

dodaj komentarz
qart
Inflacja wybuchła WSZĘDZIE z powodu braku podaży, surowców, produktów (pandemia, zerwane łańcuchy dostaw), w EU dodatkowo polityka klimatyczna, wzrost cen gazu z Rosji, Stopami nie osiągnie się prawie nic.
koperytko
Czyzby w Czechach wróciło racjonalne myslenie i Czechy przestaną się przeganiać z Polska i Węgrami w podwyżce stóp ??? Może wreszcie zrozumieli ze podwyzki stó nie maj wpływu n inflację a mają na wzzrost gospodarczy. Czechy jakie jedni z nielicznych po i kwartale 2022 nie wrocili do PKB sprzed pandemi
xiven
lepszy efekt wywołał by terminowy (1,5roku) zakaz udzielania kredytów inwestycyjnych i konsumpcyjnychm, z wyłaczeniem hipotek na pierwsze własne mieszkanie, niż jakiekolwiek zabawy ze stopami

koperytko odpowiada xiven
lepszy efektem byłoby ignorowanie inflacji i nie doprowadzanie do recesji gospodarczej. To jest inflacja podazowa - podwyzki surowców, a także inflacja Unijna -- CO2 i setki innych "udogodnień" dla społeczeństwa
proanty odpowiada koperytko
Wszyscy małpuja USA a USA małpuje siebie w lustrze. Będzie ciężko. Czasem sie zastanawiam czy nie można powiedzieć, że tak właśnie miało być?
koperytko
powtarzac lemingi
głupi głupszy leming - tak jest wasze miejsc
jas2
Glapiński znowu dał czadu. Tym razem przesadził. Oprócz Polaków, teraz także Czesi będą uważać go za sprawcę inflacji.
pisflacja
Szczęść Boże silvio gessler, qesell, gesell, quesell... sa już nie wiem :)

Czy jest jakiś kraj, w którym na inflację Adam NIE MA jednak wpływu?

PS Jak samopoczucie, wszyscy zdrowi? Niepokoję się, bo czekam cały czas na pozew.
pozhoga odpowiada pisflacja
Sztuka rozumienia sarkazmu/ironii jednak umiera...
pisflacja odpowiada pozhoga
Sztuka nieużywania przez was trolle cały czas tej samej zdartej płyty również.

Powiązane: Czechy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki