Indonezja zamierza zakupić samoloty transportowe Airbus A400M

Indonezja zamierza zakupić kilka wojskowych samolotów transportowych Airbus A400 M - poinformował w środę jej minister obrony, sygnalizując w ten sposób potencjalne wsparcie największego europejskiego projektu zbrojeniowego.

Indonezja zamierza zakupić samoloty transportowe Airbus A400M
Indonezja zamierza zakupić samoloty transportowe Airbus A400M (fot. HOLGER HOLLEMANN / FORUM)

"Planujemy zakup w Europie A400, ale tylko niewielkiej liczby. Nie ma potrzeby kupować ich wiele" - powiedział Reuterowi minister Ryamizard Ryacudu, nie ujawniając dalszych szczegółów.

A400M to czterosilnikowy turbośmigłowy samolot transportowy dalekiego zasięgu o dużej ładowności, produkowany na potrzeby siedmiu europejskich państw NATO - Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Turcji, Belgii i Luksemburga. W przedsięwzięcie to zainwestuje się łącznie 20 mld euro czyli więcej niż w jakikolwiek inny realizowany dotąd w Europie kontrakt zbrojeniowy.

Program A400M opóźniły jednak problemy techniczne i nieprzewidziany wzrost kosztów, a trzecia z przeznaczonych dla Turcji maszyn rozbiła się w trakcie próbnego lotu w hiszpańskiej Sewilli w maju 2015 roku, przy czym czterech z łącznie sześciu członków załogi poniosło śmierć.

W przesłanym Reuterowi e-mailu rzeczniczka odpowiedzialnego za produkty wojskowe segmentu Airbus Defence and Space napisała, że o ile koncern Airbus nie komentuje swych poszczególnych kampanii handlowych, to "z ufnością" traktuje kwestię dodatkowych kontraktów na A400M w Azji Południowo-Wschodniej. Malezja jest obecnie jedynym klientem na ten samolot poza NATO po anulowaniu przez Republikę Południowej Afryki jej zamówienia w 2009 roku.

Ryacudu powiedział również, że rząd postanowił zakupić w bieżącym roku osiem rosyjskich myśliwców Su-35, ale ich cena jest nadal przedmiotem negocjacji. Indonezyjskie lotnictwo wojskowe dysponuje już 16 egzemplarzami podobnych samolotów Su-27 i Su-30. (PAP)

dmi/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil