REKLAMA

Indie: wyciek tajnej dokumentacji technicznej okrętów podwodnych

2016-08-24 11:27
publikacja
2016-08-24 11:27

Indyjskie władze badają szkody jakie spowodował wyciek tajnej dokumentacji technicznej zaprojektowanych przez francuską firmę DCNS i budowanych w Indiach okrętów podwodnych - oświadczył w środę w Delhi minister obrony Manohar Parrikar.

Indie: wyciek tajnej dokumentacji technicznej okrętów podwodnych / fot. Shailesh Andrade / Reuters

Przeciek, o którym jako pierwszy poinformował australijski dziennik "The Australian", dotyczy ponad 22 tys. stron zawierających szczegóły techniczne - przeznaczonej dla Indii wersji okrętów podwodnych klasy Scorpene.

"Rozumiem, że zdarzył się przypadek hakerskiego przecieku. Ustalimy, co się stało" - powiedział Parrikar dziennikarzom.

Pierwszy z budowanych w państwowej stoczni w Bombaju okrętów klasy Scorpene przeszedł w maju próby morskie i oczekuje się, że pod koniec roku wejdzie do służby w indyjskiej marynarce wojennej. Łącznie ma ona otrzymać sześć takich jednostek.

Według "The Australian" tysiące z 22,4 tys. objętych przeciekiem stron opisuje zabudowane w okrętach systemy wykrywania, a dalsze tysiące ich wyposażenie łącznościowe i nawigacyjne. Co najmniej 500 stron dotyczy systemu wystrzeliwania torped.

Jak pisze australijska gazeta, materiały te miały zostać ściągnięte z Francji w 2011 roku przez byłego oficera francuskiej marynarki wojennej, który był wówczas podwykonawcą dla DCNS. Uważa się, że pośrednikami w ich przekazywaniu były firmy z Azji Południowo-Wschodniej zanim dokumentację otrzymała drogą mailową spółka w Australii - dodaje dziennik.

Firma DCNS oświadczyła, że na razie nie może potwierdzić autentyczności tych dokumentów, ale nie wyklucza, iż przeciek był elementem "wojny gospodarczej" prowadzonej przez jej konkurentów, których pokonała w przetargu na nowe okręty podwodne dla Australii.

"Konkurencja jest coraz bardziej zacięta i w związku z nią mogły zostać użyte wszystkie środki" - powiedziała rzeczniczka DCNS zaznaczając, że chodzi tu o jedno z "narzędzi wojny gospodarczej". (PAP)

dmi/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Marynarz
Aż drżę aby nie wyciekła z Polski super tajna dokumentacja naszego lotniskowca GAWRON. Tak tajna, że jego budowa potrwa w całości kilkanaście lat, a cena i efekt budowy jest nadal nieznany.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki