REKLAMA

Ile dni urlopu przysługuje absolwentowi uczelni?

Łukasz Piechowiak2012-10-05 06:00główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2012-10-05 06:00

Jeszcze sto lat temu kwestie urlopowe nie były uregulowane prawnie. Pracownik musiał liczyć na dobrą wolę pracodawcy lub po prostu się zwolnić. Robotnicy mieli tylko wolne niedziele i to też nie zawsze. Te czasy dawno minęły i każdy pracownik ma prawo do urlopu. Jednak nie każdy do takiego samego wymiaru.

urlop studenta pracaPIS
Image licensed by Ingram Image

Okres pracy liczy się tylko w przypadku, gdy pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Umowa o dzieło i zlecenia, chociaż posiada niewątpliwe zalety, to w żaden sposób nie gwarantuje prawa do urlopu lub raczej wolnego od świadczenia usługi lub wykonywania dzieła na rzecz kontrahenta. W przypadku umów cywilnoprawnych urlop zależy tylko od indywidualnych ustaleń ze zleceniodawcą.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Okres pracy a wymiar płatnego urlopu

Wymiar urlopu reguluje art. 155 Kodeksu pracy. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się dodatkowy okres z tytułu ukończenia:

  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
  • średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
  • średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
  • szkoły policealnej - 6 lat,
  • szkoły wyższej - 8 lat.

Okresy nauki nie podlegają sumowaniu. Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

Innymi słowy, okres pracy absolwenta studiów wynosi 8 lat. Jeżeli student po ukończeniu liceum podjął pracę na podstawie umowy o pracę i przez 5 lat nauki cały czas był zatrudniony, to jego okres pracy wyniesie 10 lat.

Ile absolwentowi studiów należy się płatnego urlopu?

Kwestie te również reguluje Kodeks pracy. Jeżeli okres pracy był krótszy niż 10 lat, to pracownikowi przysługuje 20 dni urlopu wypoczynkowego. Z kolei gdy okres pracy wynosi co najmniej 10 lat, to pracownikowi przysługuje już 26 dni. Okresy pracy u poszczególnych pracodawców sumują się. Oznacza to, że nie trzeba być zatrudnionym 10 lat w jednym zakładzie pracy – wystarczy przepracować np. 6 lat w firmie X i 4 lata w firmie Y.

Okres pracy

Wymiar urlopu

Krótszy niż 10 lat

20 dni

Wynoszący co najmniej 10 lat

26 dni

Bankier.plGdy więc mowa o absolwentach studiów, to ich okres pracy na wstępie wynosi 8 lat. Wystarczy zatem, że przepracują u jednego luk kilku pracodawców łącznie dwa lata, i już mogą się cieszyć z dłuższego urlopu.

Pierwsza praca a wymiar urlopu

W pierwszym roku kalendarzowym, w którym absolwent podjął pracę, nabywa on urlop proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy. Za każdy przysługuje mu 1,6 dnia urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że jeżeli podjął pierwszą pracę w październiku, to w grudniu będzie mógł wziąć maksymalnie 4 dni urlopu wypoczynkowego.

Łukasz Piechowiak

Bankier.pl

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (14)

dodaj komentarz
witamina
Witam,
Skończyłam studia w lipcu 2017 roku. Od października 2017 zaczęłam pracę na umowę zlecenie. Po czym zmieniłam firmę i od września 2018 roku pracuje na umowę na czas określony.
Moje pytanie brzmi - Kiedy uzyskam prawo do 26 dni urlopu ? Gdy minie rok pracy na umowę o pracę (2019 rok) czy jeszcze później, ponieważ pierwsza
Witam,
Skończyłam studia w lipcu 2017 roku. Od października 2017 zaczęłam pracę na umowę zlecenie. Po czym zmieniłam firmę i od września 2018 roku pracuje na umowę na czas określony.
Moje pytanie brzmi - Kiedy uzyskam prawo do 26 dni urlopu ? Gdy minie rok pracy na umowę o pracę (2019 rok) czy jeszcze później, ponieważ pierwsza umowa była zleceniem?
~Absolwent
Witam. Ile przysługuje mi urlopu w przypadku pracy na 1/4 etatu na umowie o pracę przez 6 lat, ukończeniu studiów inżynierskich i podjęcie nowej pracy w pełnym wymiarze godzin na umowie o stałe? Pracę w wymiarze 1/4 etatu wykonywałem podczas szkoły średniej i studiów. Pozdrawiam
~Beata
Liceum 4 lata + studia 5 lat = 9 lat. I tylko 9, a nie 10!!!! Ktoś z artykułu liczyć nie umie
~stella
witam, chciałam się dowiedzieć ile mi przysługuje urlopu. ukończyłam studia wyższe i z tego co czytałam liczy się to do lat pracy jako 8 lat, umowe o pracę mam od 27.05.2014 do teraz. czy w takim razie przysługuje mi 20 czy juz 2 dni urlopowych na rok?
~Katarzyna
Dzień dobry.Mam pytanie.. Czy jeżeli w czerwcu 2012 roku skończyłam studia licencjackie, ale w październiku rozpoczęłam kolejne studia tym razem magisterskie i podjęłam pracę na umowę o pracę do ich ukończenia czyli stycznia 2015 przysługuje mi tylko 8 lat do obliczenia urlopu wypoczynkowego, czy 8 lat (studia licencjackie) i 2 lata Dzień dobry.Mam pytanie.. Czy jeżeli w czerwcu 2012 roku skończyłam studia licencjackie, ale w październiku rozpoczęłam kolejne studia tym razem magisterskie i podjęłam pracę na umowę o pracę do ich ukończenia czyli stycznia 2015 przysługuje mi tylko 8 lat do obliczenia urlopu wypoczynkowego, czy 8 lat (studia licencjackie) i 2 lata (pracy na umowę o pracę)?Z góry dziękuję specjalistom za odpowiedź.
~al10r
czy ukończenie studiów licencjackich/inżynierskich upoważnia do tego by posiadać 8 lat stażu pracy ? Czy jedynie studia magisterskie wchodzą w "gre" ? I czy po studiach licencjackich/inżynierskich jak się popracuje 2 lata to już mogę mieć 26 dniowy wymiar urlopu ?
mikfrey
Chodzi o "wyższe wykształcenie", zatem wystarczą studia licencjackie i po nich masz od razu 8 lat stażu pracy. Dokładnie tak, 2 lata po studiach lic/inż popracujesz na etacie i masz już 26 dni urlopowych.
~ebbok
Tutaj masz info na temat tego jak się wylicza urlop: http://www.praca-skoczow.pl/ile-dni-w-tym-roku-bedziesz-wypoczywal/ .
Warto wiedzieć takie rzeczy, bo prędzej czy później każdemu z nas sie to przyda. Szkoda, ze takich rzeczy nie uczą w szkołach na przykład :/
mikfrey
Okresy na szkołę średnią i za szkołę wyższą, się nie sumują i wynikają z kodeksu pracy a nie z lat spędzonych w danej szkole.

Co do pytania o "samozatrudnienie". Generalnie nie możesz się zatrudnić sam siebie, ale jeśli masz spółkę kapitałową to ona może Ciebie zatrudnić, a Ty możesz być jedynym udziałowcem spółki
Okresy na szkołę średnią i za szkołę wyższą, się nie sumują i wynikają z kodeksu pracy a nie z lat spędzonych w danej szkole.

Co do pytania o "samozatrudnienie". Generalnie nie możesz się zatrudnić sam siebie, ale jeśli masz spółkę kapitałową to ona może Ciebie zatrudnić, a Ty możesz być jedynym udziałowcem spółki (jednoosobowy np. wtedy zarząd) i de facto sam siebie zatrudniasz. Nie jestem do końca pewny czy tak to działa, ale to byłoby całkiem możliwe - tylko pytanie po co? :D

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki