Jeszcze sto lat temu kwestie urlopowe nie były uregulowane prawnie. Pracownik musiał liczyć na dobrą wolę pracodawcy lub po prostu się zwolnić. Robotnicy mieli tylko wolne niedziele i to też nie zawsze. Te czasy dawno minęły i każdy pracownik ma prawo do urlopu. Jednak nie każdy do takiego samego wymiaru.

Image licensed by Ingram Image
Okres pracy liczy się tylko w przypadku, gdy pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Umowa o dzieło i zlecenia, chociaż posiada niewątpliwe zalety, to w żaden sposób nie gwarantuje prawa do urlopu lub raczej wolnego od świadczenia usługi lub wykonywania dzieła na rzecz kontrahenta. W przypadku umów cywilnoprawnych urlop zależy tylko od indywidualnych ustaleń ze zleceniodawcą.

Poradnik
10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową
Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]
Okres pracy a wymiar płatnego urlopu
Wymiar urlopu reguluje art. 155 Kodeksu pracy. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się dodatkowy okres z tytułu ukończenia:
- zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
- średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
- średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
- średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
- szkoły policealnej - 6 lat,
- szkoły wyższej - 8 lat.
Okresy nauki nie podlegają sumowaniu. Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.
Innymi słowy, okres pracy absolwenta studiów wynosi 8 lat. Jeżeli student po ukończeniu liceum podjął pracę na podstawie umowy o pracę i przez 5 lat nauki cały czas był zatrudniony, to jego okres pracy wyniesie 10 lat.
Ile absolwentowi studiów należy się płatnego urlopu?
Kwestie te również reguluje Kodeks pracy. Jeżeli okres pracy był krótszy
niż 10 lat, to pracownikowi przysługuje 20
dni urlopu wypoczynkowego. Z kolei gdy okres pracy wynosi co najmniej 10
lat, to pracownikowi przysługuje już 26
dni. Okresy pracy u poszczególnych pracodawców sumują się. Oznacza to, że
nie trzeba być zatrudnionym 10 lat w jednym zakładzie pracy – wystarczy
przepracować np. 6 lat w firmie X i 4 lata w firmie Y.
Okres pracy |
Wymiar urlopu |
Krótszy niż 10 lat |
20 dni |
Wynoszący co najmniej 10 lat |
26 dni |
Bankier.pl

Gdy więc mowa o absolwentach studiów, to ich okres pracy na wstępie wynosi 8 lat. Wystarczy zatem, że przepracują u jednego luk kilku pracodawców łącznie dwa lata, i już mogą się cieszyć z dłuższego urlopu.
Pierwsza praca a wymiar urlopu
W pierwszym roku kalendarzowym, w którym absolwent podjął pracę, nabywa on urlop proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy. Za każdy przysługuje mu 1,6 dnia urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że jeżeli podjął pierwszą pracę w październiku, to w grudniu będzie mógł wziąć maksymalnie 4 dni urlopu wypoczynkowego.
Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
