REKLAMA

Hossa w pełni, a z funduszy odpływa kapitał

2017-10-12 12:00
publikacja
2017-10-12 12:00
gpw.pl

Hossa hossą, rekordy rekordami, a fundusze akcyjne wciąż są "passe". We wrześniu odpłynęło z nich najwięcej kapitału od przeszło roku.

- Fundusze akcji polskich odnotowały we wrześniu największe odpływy od czerwca ’16 na poziomie -280 mln zł - wynika z najnowszego raportu Trigon DM. I co istotne, nie jest to odosobniony przypadek. By znaleźć ostatni miesiąc z porządnymi napływami, trzeba się cofnąć do początku roku. Po słabej drugiej połowie 2015 roku i fatalnym 2016 roku styczeń i luty 2017 roku przyniosły zwiększone zainteresowanie funduszami polskich akcji. Kontynuacji funduszowej hossy jednak nie było. W marcu, maju i czerwcu zanotowano spore odpływy, w lipcu i kwietniu zaś saldo było bliskie zeru.

Hossa na GPW trwa / Bankier.pl

A przecież na rynku trwa hossa. Wczoraj WIG poprawił 10-letnie maksima, WIG20 notowany był zaś na poziomie najwyższym od maja 2015 roku. Dodatkowo historyczny rekord na WIG-u jest na wyciągnięcie ręki, a od dna bessy (styczeń 2016) indeks szerokiego rynku urósł już aż o 58 proc.

Hossa bez "Kowalskiego"?

Powyższe dane to dowód na to, że w obecną hossę dużo mniej niż przy okazji wcześniejszych okresów mocnych wzrostów zaangażowani są przeciętni Kowalscy. A więc osoby, które na co dzień nie interesują się giełdą, gdy jednak pojawiają się większe wzrosty wchodzą na rynek (co zazwyczaj kończy się dla nich źle, ponieważ załapują się na wierzchołek hossy). Szerzej na temat potencjalnych przyczyn ujemnych wyników funduszy akcyjnych można przeczytać w naszym artykule pt. "Ulica w giełdowej hossie udziału nie bierze".

Jakie jednak z tego płyną wnioski? Po pierwsze, z paliwem od funduszy hossa mogłaby być bardziej pokaźna. Warto zwrócić uwagę, że w momencie gdy wiele zachodnich indeksów już dawno poprawiło maksima z 2007 roku, w Polsce wciąż rekord jest ledwie "na wyciągnięcie ręki". W 2017 roku polski rynek stara się odrabiać dystans wcześniej stracony do Europy, owo odrabianie strat z zastrzykiem pieniędzy od funduszy mogłoby być jednak szybsze.

Po drugie słaba kondycja funduszy może być sugestią, że hossa nie jest jeszcze w swojej finałowej fazie. Jest to pole, z którego wciąż może napłynąć kapitał i wesprzeć polskie indeksy. I o ile planów nie pokrzyżuje polskiej giełdzie jakiś poważny zagraniczny krach, to zagadnienie to należy niewątpliwie postrzegać w kategoriach szansy.

Bo ludzie w fundusze inwestować chcą. Przykładowo wysokie napływy utrzymują się niezmiennie w bezpiecznych funduszach (obligacyjnych i pieniężnych), które we wrześniu odnotowały łącznie 1,2 mld zł napływów (trzeci miesiąc z rzędu z wynikiem powyżej 1 mld zł). Inna sprawa, że być może Polacy nauczeni latami porażek na rynkach, boją się angażować w bardziej ryzykowne aktywa i cenią przede wszystkim bezpieczeństwo.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
wawrzy
Czy już zapomnieliście o "ratowaniu górnictwa" przez spółki energetyczne; o zwiększaniu wartości nominalnej akcji (podatek dla państwa) itp "wzbudzające zaufanie do skarbu państwa akcje " ;-)
bankierkomentuje
skoro taka HOSSA to dlaczego fundusze sie nie reklamuja w TV ?
sami wiedza ze beda to pieniadze wywalone w bloto bo nikt od nich tych akcji nie zechce odkupic.
bankierkomentuje
zadna to hossa a nedzne odbicie zdechlego kota po kryzysie z 2008 roku, wystarczy na wykres popatrzec, nawet na WIGu jeszcze nowej gorki nie zrobilismy wiec NEDZNI REDAKTORZY musze nazwac was NAGANIACZAMI (uprawiacie to w swoich artykulach od conajmniej 2009 roku do dzis). Pieszczecie o jakiejs hossie ale NIE OSZUKUJCIE bo to nie zadna to hossa a nedzne odbicie zdechlego kota po kryzysie z 2008 roku, wystarczy na wykres popatrzec, nawet na WIGu jeszcze nowej gorki nie zrobilismy wiec NEDZNI REDAKTORZY musze nazwac was NAGANIACZAMI (uprawiacie to w swoich artykulach od conajmniej 2009 roku do dzis). Pieszczecie o jakiejs hossie ale NIE OSZUKUJCIE bo to nie hossa tylko odbicie. NIE WCISKAJCIE ludowi ulicy CIEMNOTY.
Fundusze nakupily akcji, wynajely NAGANIACZY w postaci pismakow na portalach i licza na to ze teraz ulica od nich odkupi drozej a tu psikus Kowalski ich olal i bardzo dobrze zrobil.
Jak poobserwuje sie notowania ciagle to widac ze to kupuja fundusze od funduszy i tak tearaz bylo od ubieglego roku od pazdziernika a to widac teraz po malu zaczyna generowac problem bo nie ma kogo ubrac dalej.

Kowalski czeka i obserwuje teraz nadchodzacy ARMAGEDON z USA bo jak nie przyjdzie dzis to za pol roku i wtedy sie fundusze osr........ja jak beda wyskakiwac jedni przed drugimi z akcji i generowac straty a arkusz kupna bedzie ZEROWY. Oddacie akcje za pol darmo jak zaczna umarzac jednostki ci co jeszcze cos u was trzymaja albo PLAJTA was czeka.
Kowalscy czekaja na porzadna BESSE
emeryt_giełdowy
Panie Adamie!!
Jeżeli obecna jak Pan pisze hossa odbywa się bez udziału Kowalskiego to powstaje pytanie kto robi tą hossę i po co.
Czyżby fundusze liczyły, że jak już zrobią tą hossę to Kowalski przyjdzie i zacznie kupować na szczytach hossy.
A może liczą na kapitał zachodni lub "chińczyków",
Panie Adamie!!
Jeżeli obecna jak Pan pisze hossa odbywa się bez udziału Kowalskiego to powstaje pytanie kto robi tą hossę i po co.
Czyżby fundusze liczyły, że jak już zrobią tą hossę to Kowalski przyjdzie i zacznie kupować na szczytach hossy.
A może liczą na kapitał zachodni lub "chińczyków", którzy przyjdą i wyłożą grube pieniądze na spółki publiczne tylko dlatego, że połowa z nich nie osiąga satysfakcjonujących wyników i nie wypłaca dywidend. A może Pan Morawieckiego ją zlecił, ponieważ nie zamierza zmienić przepisów w kierunku zachęcenia Kowalskiego do zainwestowania. Jego plan jest inny. Chce mieć wysoką podstawę do policzenia 75%, które chce mieć w zarządaniu po likwidacji OFE.
To jest ta zacheta!!!

jarekzbyszek
Kowalski nie jest naiwny. Nie wierzy w Perpetum mobile w wykonaniu PIS. Zwija się z funduszy i lokat w banku, a inwestuje w mieszkania często na wynajem.
modulometer
Mieszkanie kupuje się na min 5lat (podatek przy sprzedaży). Ludzie są zdania że na mieszkaniu nie można stracić. No niech się spytają frankowiczów, ludzi co kupowali w 2008, Hiszpanów, Greków , Rosjan, Ukrainców... Owszem - teraz się opłaca,ale kupuja chyba c którzy nigdy kłopotów z najemcami nie mieli i remontów co 2lata..
orkus
pierwszy poważny sygnał końca hossy.
Kowalski realizuje zyski i wychodzi z funduszy.
Fundusze będą musiały umarzać jednostki więc i wyzbywać się akcji.
Konsekwencja jest oczywista.
modulometer
udział Kowalskiego w funduszach może nie jest marginalny, ale w przypadku funduszy akcyjnych naprawdę niewielki. Tak naprawdę w funduszach siedza podmioty zagraniczne i to one decydują o tym co się dzieje na GPW.
Ponoć awansowaliśmy do rynków rozwinietych - jeśli tak to logiczne że fundusze które inwestują w papiery
udział Kowalskiego w funduszach może nie jest marginalny, ale w przypadku funduszy akcyjnych naprawdę niewielki. Tak naprawdę w funduszach siedza podmioty zagraniczne i to one decydują o tym co się dzieje na GPW.
Ponoć awansowaliśmy do rynków rozwinietych - jeśli tak to logiczne że fundusze które inwestują w papiery emerging muszą je sprzedać . Powinny być kupowane przez fundusze mające w prospektach emisyjnych wpisane inwestowanie w papiery rynków rozwiniętych. Chciałbyś mieć w takim funduszu papiery amerykańskie, niemieckie, japonskie czy polskie? Odpowiedź chyba jest oczywista. Dlatego GPW może mieć problem, ale to zakwalifikowanie nas do r. rozwiniętych to na razie bzdura. MSCI dalej o tym jeszcze nic nie wie.
modulometer
Nie wiem na co liczą ludzie kupujący findusze obligacji skarbowych i zachodnie korporaty na stałym procencie.Zresztą ostatni miesiąc to już taka bryndza w funduszach pienęznychi obligacyjnych że już chyba lepiej wydać równowartosć zysków na dobre piwo. jeśłi chodzi o obligacje skarbowe to chyba nawet mówimy o stratach.Nie wiem na co liczą ludzie kupujący findusze obligacji skarbowych i zachodnie korporaty na stałym procencie.Zresztą ostatni miesiąc to już taka bryndza w funduszach pienęznychi obligacyjnych że już chyba lepiej wydać równowartosć zysków na dobre piwo. jeśłi chodzi o obligacje skarbowe to chyba nawet mówimy o stratach.
Natomiast wrzesień był ciosem dla emerging markets na skutek działań FED i Kima wiec był to strzał w GPW. nic dziwnego że inwestory wpadły w lekką panikę. Hossa na GPW ma postać trndu bocznego z wystrzałami kwartalnymi do rekordu. Ot i wszystko
suchy_krzak
jak to się ma do tego:
"We wrześniu bilans sprzedaży funduszy inwestycyjnych był ujemny i wyniósł -1,3 mld zł. To jednak efekt wysokich wypłat ze skierowanych do wąskiej grupy inwestorów funduszy aktywów niepublicznych. Znacznie lepiej wypadła sprzedaż produktów detalicznych. Przewaga wpłat nad wypłatami wyniosła
jak to się ma do tego:
"We wrześniu bilans sprzedaży funduszy inwestycyjnych był ujemny i wyniósł -1,3 mld zł. To jednak efekt wysokich wypłat ze skierowanych do wąskiej grupy inwestorów funduszy aktywów niepublicznych. Znacznie lepiej wypadła sprzedaż produktów detalicznych. Przewaga wpłat nad wypłatami wyniosła prawie +1,1 mld zł. To świetny rok pod względem sprzedaży funduszy dla „Kowalskiego”. Dotychczas każdy miesiąc kończył się z solidnym, dodatnim bilansem sprzedaży. Od początku roku do tego typu rozwiązań wpłacono netto już +12,3 mld zł, czyli trzy razy więcej niż w całym 2016 roku."
Źródełko:
https://www.analizy.pl/fundusze/wiadomosci/22872/naplyw-srodkow-do-funduszy-inwestycyjnych-%28wrzesien-2017%29-.html

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki