REKLAMA
APOGEUM IV FALI

Horała: CPK to ponad 900 mld zł dodatkowej produkcji do PKB

2021-10-19 19:30
publikacja
2021-10-19 19:30
Horała: CPK to ponad 900 mld zł dodatkowej produkcji do PKB
Horała: CPK to ponad 900 mld zł dodatkowej produkcji do PKB
/ CPK

Uruchomienie całego programu Centralnego Portu Komunikacyjnego oznacza ponad 900 mld zł dodatkowej produkcji do polskiego PKB do 2040 roku - powiedział we wtorek pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Wiceminister infrastruktury, w wywiadzie dla TV Republika, mówił, że realizacja CPK postępuje zgodnie z założonym harmonogramem, co - jak wskazał - potwierdzają nieopublikowane jeszcze wyniki ostatniej kontroli NIK. "Wynika z nich, że środki są wydane gospodarnie, projekt posuwa się zgodnie z planem, a zatrudnienie odpowiada zakresowi zadań" - powiedział.

Pytany, czemu jeszcze nie ruszyła budowa, wyjaśnił, że takie jest uwarunkowanie procesu inwestycyjnego w Polsce, a wynika ono m.in. z unijnych przepisów dotyczących ochrony środowiska. Przypomniał też, że harmonogram CPK zakłada 10 lat realizacji. Zaznaczył, że nie jest to tylko port lotniczy, ale kilkadziesiąt projektów obejmujących m.in. budowę nowych linii kolejowych. "To budowa nowego systemu transportowego w Polsce" - zaznaczył.

Powołując się na wyliczenia międzynarodowych audytorów, powiedział, że "po uruchomieniu całego programu CPK (...), korzyści dla polskiej gospodarki do roku 2040 (...) to ponad 900 mld zł dodatkowej produkcji do polskiego PKB".

Na pytanie, jak uruchomienie CPK wpłynie na lotnisko w Modlinie i Okęciu, wskazał, że "przyszłość pokaże".

Zauważył jednak, że Modlin ponosi straty, co jest efektem m.in. "niekorzystnej umowy zawartej z jednym z przewoźników". Natomiast jeśli chodzi o lotnisko Chopina, to "decyzja jeszcze nie zapadła".

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Na ok. 3 000 hektarów ma powstać Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.(PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (13)

dodaj komentarz
bullman
Fantastyczne liczby a Horała to zapewne światowej klasy analityk rynku lotniczego. I jak przy takich kwotach wyglądają "grosze" które wyprowadzją z systemu .A idą już całą szerokością alei,z tego wniosek że już nigdy nie oddadzą władzy,a na pewno zrobią wszystko żeby tak było łącznie z wyborami.
jo41
Władcy wszechświata PiSlamiści - idźcie na całość, trzeba zrobić narodowe lotnisko!! Po co się rozdrabniać, nich cała Polska będzie jednym wielkim lotniskiem. Pasy po 200km w centrum ze wschodu na zachód i z północy na południe... A i koniecznie trzeba reanimować MS Batory ach byłby taki wielce narodowy.
jarekzbyszek
Głupota Horały już się nie mieści w Baranowie.
wwojtekw
Chętnie bym zobaczył ten harmonogram. Aktualnie widać, że rośnie zatrudnienie przy CPK i rośnie PR, podobnie jak przy wyborach prezydenckich (ile wtedy było reklam, że w N-tym roku dojadę sobie koleją z miasta X do Y w krótszym niż teraz czasie - kto za to płaci?).
friedens
Utopią kolejne dziesiątki miliardów. Będzie Ostrołęka do entej potęgi. Nic nie zbudują, bo nic nie potrafią. Tylko rodziny pislamskie się obłowią .
ajwaj_
PISia Horala
chcesz miec 900 mld i wiecej w PKB ?
Ludziom grzebienie i na Baltyku fale czesac,
tez bez sensu, ale zdrowo, powietrze z jodem i troche fitnessu
men24a
Zrzucimy się ? Oczywiście że się zrzucimy.
A potem Tusk mi nic nie dał.
Lufthansa 120 mln pasażerów rocznie, LOT dziesięć razy mniej ale lotnisko będziemy mieć największe na świecie.
Centralny Port Komunikacyjny to głupi pomysł, na który mogli wpaść tylko politycy - powiedział Michael O'Leary, CEO
Zrzucimy się ? Oczywiście że się zrzucimy.
A potem Tusk mi nic nie dał.
Lufthansa 120 mln pasażerów rocznie, LOT dziesięć razy mniej ale lotnisko będziemy mieć największe na świecie.
Centralny Port Komunikacyjny to głupi pomysł, na który mogli wpaść tylko politycy - powiedział Michael O'Leary, CEO Ryanaira, na konferencji prasowej w Warszawie. Jego zdaniem wciąż jest miejsce na rozwój istniejących lotnisk w rejonie Warszawy - Lotniska Chopina i Modlina. - Żadne lotnisko nie może być przepełnione przy 18 mln pasażerów. London Gatwick ma tylko jeden pas i obsługuje ponad 40 mln pasażerów rocznie - powiedział O'Leary
antek10
Nie bez kozery przebijam na 100000 miliardow. Zbudujmy jeszcze takich 5 lotnisk i nic nie bedziemy robic tylko czerpac z tego korzysci :-) - Normalnie puste dzbany od dojenia kasy dla siebie i znajomków
wrecker
Jak już wywalicie na to kasę to kolejną ambicją powinien być nowy port o możliwościach handlowych i przeładunkowych większych niż w Singapurze. I niech jego dodatkowa produkcja PKB wyniesie 1000000000000000mld a nie tylko 900mld jak zakładacie w Centralnym Porcie Korupcyjnym
jag63
"Uruchomienie całego programu CPK oznacza ponad 900 mld zł dodatkowej produkcji do polskiego PKB."

Tyle, że za nasze pieniądze.

Tak myślą radiowi Poszepszyńscy:
Sprzedamy samym sobie spodnie.
Będziemy mieć teraz i spodnie, i pieniądze.

.

Powiązane: CPK - Centralny Port Komunikacyjny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki