REKLAMA
WEBINAR

Zator na budowach. Firmom budowlanym znów grożą szok cenowy i paraliż

2021-10-14 06:53
publikacja
2021-10-14 06:53

W najbliższych latach skumulują się ogromne inwestycje, m.in. drogowe, kolejowe czy w megalotnisko pod Warszawą. W efekcie firmom budowlanym znów grożą szok cenowy i paraliż - podaje czwartek "Rzeczpospolita".

Zator na budowach. Firmom budowlanym znów grożą szok cenowy i paraliż
Zator na budowach. Firmom budowlanym znów grożą szok cenowy i paraliż
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Jak donosi dziennik, "przedstawiciele branży budowlanej alarmują, że łączna skala przedsięwzięć drogowych i kolejowych wraz z planami sektora energetycznego i samorządów, przewidzianych na nową perspektywę unijną, przekracza zdolności firm pod względem liczby pracowników, niezbędnego sprzętu czy możliwości uzyskania bankowych gwarancji". "Według Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB) kumulacja prac doprowadzi do bezprecedensowego i niekontrolowanego wzrostu cen materiałów i usług" - czytamy.

Dokąd po pieniądze na innowacje

Innowacje to słowo, które w ostatnich latach jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Można pomyśleć, ze stały się niemal fetyszem, dewaluując niestety swoje znaczenie. A przecież to one pchają świat do przodu. Dlatego podejmujemy temat innowacyjności i już 19.10.2021 r. zapraszamy na Dzień innowacji – kolejną odsłonę w ramach dni specjalnych w Bankier.pl.

Gazeta wskazuje, że PZPB ostrzega, iż przy braku efektywnej waloryzacji drastycznie pogorszy to wyniki finansowe dużych firm, których rentowność od lat waha się w granicach 0–3 proc.

"Nie dysponujemy jeszcze odpowiednim potencjałem zamawiających do terminowej realizacji w jednym czasie wszystkich inwestycji infrastrukturalnych, które trzeba zaplanować, wybrać wiarygodnego wykonawcę i sprawnie zarządzać realizacją" – mówi cytowany przez dziennik Damian Kaźmierczak, główny ekonomista PZPB.

"Rząd planuje w najbliższych 12 latach tylko w infrastrukturę drogową i kolejową zainwestować ok. 500 mld zł, na które składa się blisko 300 mld z planów budowy dróg, 130 mld na Centralny Port Komunikacyjny (CPK) i ok. 70 mld zł inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych. To oznacza, że tylko w dwóch obszarach infrastruktury chce wydać znacznie więcej i w czasie o połowę krótszym niż przez ostatnie 25 lat" – dodaje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Piotr Malepszak, ekspert rynku transportowego i były prezes CPK.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Gazeta podkreśla, że problemem będą zwłaszcza braki kadrowe. W okresie kumulacji robót w latach 2017–2019 na budowach brakowało 100–150 tys. pracowników, ale po 2021 r. skala inwestycji ma być dużo większa. (PAP)

mm/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
zosia3005
SPOKO .. "Rząd planuje w najbliższych 12 latach ..." jak dotrwa do wiosny to będzie cud .. :-)
Martwic powinni się tylko deweloperzy swoimi kredytami , reszcie firm budowlanych grozi raczej bezrobocie
lampeduza
Politycy (czyli rządy) nie tylko w PL, by kupić przychylność wyborców nadrukowali pustej kasy , natworzyli programów odbudowy z rzekomych ruin za biliony i teraz wszyscy się dziwią : no ale skąd ta inflacja, no ale dlaczego takie braki surowców, materiałów, procesorów, ludzi do pracy!? Tak się zawsze kończy jak politycy dostają wzmożenia Politycy (czyli rządy) nie tylko w PL, by kupić przychylność wyborców nadrukowali pustej kasy , natworzyli programów odbudowy z rzekomych ruin za biliony i teraz wszyscy się dziwią : no ale skąd ta inflacja, no ale dlaczego takie braki surowców, materiałów, procesorów, ludzi do pracy!? Tak się zawsze kończy jak politycy dostają wzmożenia i wstrzykują swoje toksyczne pomysły lewicowe do gospodarki. Ciemny lud liczył na to, że otrzyma full kasy za friko a tu niespodzianka, bo to co ciemny lud dostał za friko trzeba z nawiązką oddać przez wzrost cen. Lewicowe rządy zawsze tak kiwają swoje ciemne ludy. Obecnie, wszystkie rządy są lewicowe, nawet te prawicowe z nazwy jak Pis. Lewicowe, czyli rozdawnicze...
demeryt_69
Dodruk pustej kasy na całym świecie w tak bezprecedensowej skali to efekt uboczny walki ze skutkami chińskiego wirusa, paniał?

300_pala odpowiada demeryt_69
A wirus jest koszerny ?
samsza
Benzyna spokojnie będzie ponad 15zł/litr, a jeszcze podatki od wymiany oleju i inne ekologiczne.
Zamiast dróg, po których nie będzie komu jeździć, ścieżki rowerowe...
No chyba, że raz w roku cała Polska zasiądzie przed TV, aby oglądać Wyścig Pokoju, to wtedy potrzeba porządnej drogi, aby peleton się zmieścił.
demeryt_69
Inwestycje w ścieżki hulajnogowo-rowerowe nie leżą w gestii gdaki.

300_pala odpowiada demeryt_69
Vaeteuszek inaczej opowiadał
bartez84
Spokojnie. Zaraz UE nam zablokuje dotacje za Turów i cały ten cyrk który robi PiS, więc za dużo nie będziemy budować.
demeryt_69
Zablokuje dotacje na co? Wiesz coś?

300_pala odpowiada demeryt_69
Na odbudowę tego co Pisarzanie doprowadzili do upadłości

Powiązane: Budownictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki