Hiszpania: operacje antykorupcyjne w ratuszach i w siedzibach firm

2016-07-05 15:33
publikacja
2016-07-05 15:33

Hiszpańska Gwardia Cywilna przeprowadziła we wtorek 48 operacji m.in. w siedzibach władz ośmiu miast oraz w firmach w ramach śledztwa dotyczącego korupcji przy zamówieniach publicznych. Zatrzymano 12 osób.

Hiszpania: operacje antykorupcyjne w ratuszach i w siedzibach firm / fot. iStockphoto / iStockphoto

Funkcjonariusze Gwardii Cywilnej weszli też do prywatnych mieszkań, by znaleźć dokumenty dotyczące zamówień, przy których nie przestrzegano zasad konkurencji. Wśród zatrzymanych są głównie przedsiębiorcy, były burmistrz i urzędnicy.

Operacja jest następstwem dochodzenia sądowego, które rzuciło światło na rzekomo nielegalne praktyki firmy konsultingowej Efial, działającej na zlecenie urzędów głównie w Katalonii, na północnym wschodzie Hiszpanii.

Firma ta była częścią siatki umożliwiającej defraudowanie środków publicznych - sprecyzowała Gwardia Cywilna w komunikacie. Siatka funkcjonowała w prowincji Tarragona na północnym wschodzie Hiszpanii, a także w Barcelonie i Madrycie. Spora część tych środków poprzez skomplikowane operacje handlowe trafiała do będącej rajem podatkowym Andory.

Śledztwo dotyczy też prania brudnych pieniędzy, handlu wpływami i malwersacji z funduszami publicznymi. Według prasy niektóre władze miejskie objęte dochodzeniem były kierowane przez centroprawicową partię Konwergencja Demokratyczna (CDC) szefa katalońskiego rządu Carlesa Puigdemonta.

Korupcja, w którą zamieszani są politycy, związki zawodowe a nawet członkowie rodziny królewskiej, to obok bezrobocia jedna z największych bolączek Hiszpanów. Takie skandale nie oszczędziły Katalonii; według AFP regionem tym od lat 70. wstrząsnęło ok. 20 afer korupcyjnych, a najbardziej znana dotyczy legendarnego szefa katalońskiego rządu i założyciela CDC Jordiego Pujola. Jest on podejrzewany o defraudację milionów euro i ukrycie ich w rajach podatkowych.

Zwolennicy niepodległości Katalonii, którzy są u władzy w tym regionie, twierdzą, że hiszpańska policja robi wszystko co w jej mocy, by im zaszkodzić. (PAP)

jhp/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Cat
W niektórych przypadkach dziennikarze dotarli do miejsc sprawdzanych przed policją. Rząd hiszpański traktuje takie operacje jako show medialny żeby zaszkodzić wizerunkowi opozycji.
~ss
Tam się zatrzymuje a u nas tylko wchodzi. Tyle razy w ostatnich miesiącach CBA wchodziło i co? Zawsze wychodziło z niczym?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki