Hiszpania: Nie będzie proponowanej przez UE umowy o pracę

Hiszpański rząd, opozycja i związki zawodowe nie zgodziły się na wprowadzenie ujednoliconej umowy o pracę. Propozycję taką złożył Laszlo Andor, komisarz europejski ds. zatrudnienia. Jej celem miałoby być ograniczenie bezrobocia. Rząd twierdzi jednak, że skutki decyzji byłyby odwrotne.

Teraz, w Hiszpanii, obowiązują 33 różne umowy o pracę. Zwykle zawierane są umowy czasowe, jedynie co 12. dotyczy stałego zatrudnienia. Zdaniem Brukseli, wprowadzenie ujednoliconej, bezterminowej umowy dla wszystkich, skończyłoby z podziałem na pracowników I i II kategorii i zachęciłoby pracodawców do zatrudniania.

Swego czasu analizowaliśmy ten typ umowy o pracę i nie jest on zgodny ani z obowiązującym prawem ani z konstytucją. - argumentuje minister pracy Fatima Baniez.

Zwalnianemu ze stałej pracy przysługuje w Hiszpanii odszkodowanie. Tego prawa pozbawieni są pozostali zatrudnieni. Ujednolicenie umów oznaczałoby rezygnację z odszkodowań, bo państwa nie byłoby stać na ich wypłaty. Na to zaś nie godzą się ani związki zawodowe, ani partie polityczne.Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Ewa Wysocka - Barcelona/mcm/
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil