REKLAMA

Inwazja na Ukrainę? Na linii Chiny-Rosja wraca business as usual

Maciej Kalwasiński2022-08-08 09:45analityk Bankier.pl
publikacja
2022-08-08 09:45
Inwazja na Ukrainę? Na linii Chiny-Rosja wraca business as usual
Inwazja na Ukrainę? Na linii Chiny-Rosja wraca business as usual
fot. Sergei Bobylev / / FORUM

Chińczycy zdążyli się już otrząsnąć z obaw przed zachodnimi sankcjami i znów zaczęli sprzedawać Rosjanom tyle towarów co przed ich inwazją na Ukrainę.

Po ataku armii Putina na Ukrainę władze państw Zachodu wprowadziły szereg restrykcji, ograniczających biznesowi możliwość współpracy z firmami z Rosji. Pekin nie przyłączył się do sankcji, ale przedsiębiorcy zza Muru woleli nie narażać się na gniew Białego Domu ani ryzykować handlu z kontrahentami, którzy mogą mieć poważne trudności z wywiązaniem się z umowy.

Ale sytuacja nie trwała długo. Po tym, jak w marcu i kwietniu eksport z Chin do Rosji spadł poniżej 4 mld dol., w kolejnych miesiącach powoli wracał do normy. W lipcu z Państwa Środka do państwa Putina trafiły już towary za 6,77 mld dol. - wynika z oficjalnych chińskich danych. To o 22 proc. więcej niż rok wcześniej i o 35 proc. więcej niż w czerwcu.

Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu celnego

Można powiedzieć, że na linii ChRL-Rosja wrócił business as usual, a naruszenie przez Rosjan ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej (nie wspominając o mordowaniu ludności cywilnej) nie robi na Chińczykach najmniejszego wrażenia. Nie są oni zresztą jedyni - podczas gdy firmy z USA, UE, rozwiniętych państw Azji czy nawet Indii wyraźnie ograniczyły eksport do Rosji, to sytuację postanowili wykorzystać także Turcy.

O ile w początkowej fazie inwazji na Ukrainę Chińczycy zmniejszyli sprzedaż do Rosji, to zwiększali zakupy "u Putina". W lipcu import z tego kraju ponownie przekroczył 10 mld dol. Jeśli utrzymały się trendy z poprzednich miesięcy, to za ponad połowę odpowiadała ropa nabywana po promocyjnej cenie, a za kolejne 20 proc. - inne surowce.

Dla Putina kluczowy jest jednak nie eksport a import. Rosjanie mogą do woli sprzedawać surowce za dewizy, ale jeśli nie są w stanie ich wymienić na zagraniczne towary czy usługi, to nie są one w tym momencie przesadnie istotne. Nakładając sankcje, alianci obawiali się, że Pekin otworzy Rosjanom furtkę i będzie dostarczał niezbędne produkty, podtrzymując rosyjską gospodarkę. Nawet w oficjalnych danych widać, że współpraca wraca do normy. Zasadnicze pytania są dwa: czy Chińczycy będą w stanie zastąpić innych dostawców oraz, czy dostarczają Putinowi produkty o zastosowaniu militarnym.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (24)

dodaj komentarz
pippin
Sankcje DzIaŁajom!!!! wrrrrrrrrrrrrr, zniszczyc wszystkich Rosjan!!! xD btw. sankcje naprawde dzialaja tak jak maja dzialac, a mialy rozkrecic kryzys w krajach zachodu..
darius19
widze etatowe trolle Putlera "ehud","inwestor". Panowie (i trolle tez) - poprosze popatrzec na mape - lub globus. I wszystko sie klaruje. Czekamy az 2-ej (??) armia swiata ( juz pol roku daje ciala na Ukrainie) i Rosji sie nozka podwinie. I wtedy Chiny pokaza ich sile....
midas69
Od pół roku czytam , ze ruskie juz przegrały i zbankrutuja lada dzień. Jednak z obrazu sytuacji poza oficjalnymi mediami wynika, że 70-80% dostarczanej broni ląduje na czarnym rynku a coraz więcej krajów chce kupowac tanio energetyki. O tym, że Władek zakręci gaz na jesień aby sprowokować zamieszki i upadek Europejskich rządów to Od pół roku czytam , ze ruskie juz przegrały i zbankrutuja lada dzień. Jednak z obrazu sytuacji poza oficjalnymi mediami wynika, że 70-80% dostarczanej broni ląduje na czarnym rynku a coraz więcej krajów chce kupowac tanio energetyki. O tym, że Władek zakręci gaz na jesień aby sprowokować zamieszki i upadek Europejskich rządów to juz chyba wie każdy. Tradycyjnie bidon będzie walczył z ruskimi do ostatniego ukraińca czy Europejczyka ale jak na razie wszystkim taka opcja pasuje.
Raffmo
Jeszcze raz wkleję swój post, bo trolle mają strategię pisania bzdurnych postów, aby te bardziej wartościowe spadły na dół i nie były widoczne.

Bzdura.
Patrząc na wykres słupkowy zamieszczony w artykule WCALE nie wynika, że Chiny ograniczyły handel z bandycką roSSją. Handel za ten rok w III-IV w porównwaniu do poprzednich
Jeszcze raz wkleję swój post, bo trolle mają strategię pisania bzdurnych postów, aby te bardziej wartościowe spadły na dół i nie były widoczne.

Bzdura.
Patrząc na wykres słupkowy zamieszczony w artykule WCALE nie wynika, że Chiny ograniczyły handel z bandycką roSSją. Handel za ten rok w III-IV w porównwaniu do poprzednich 2 lat praktycznie taki sam.

Teza artykułu jest więc kłamliwa.

Natomiast sankcje jak najbardziej działają, bo ruSSCy nie mogą kupować najnowszej technologii i procesorów. Chińczycy nie są zdolni zapewnić tego co jest objęte tymi sankcajmi.

Poza tym jest wiele analiz mówiących o tym, że sankcje DZIAŁAJĄ.

https://www.rp.pl/dane-gospodarcze/art36755491-sankcje-na-rosje-dzialaja-i-to-mocno-raport-uniwersytetu-yale

https://300gospodarka.pl/news/straty-rosji-na-wojnie-skutki-sankcji-jakie-beda

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Sankcje-dzialaja-Rosjanie-przestali-produkowac-i-kupowac-auta-8366799.html

https://www.youtube.com/watch?v=tTwMLSFbTos

https://www.youtube.com/watch?v=Vb3EMkWRzg8

https://www.youtube.com/watch?v=nZOhymVQwQ8
jas2
"Poza tym jest wiele analiz mówiących o tym, że sankcje DZIAŁAJĄ."

Działają, ale głównie na kraje UE.
nab
gdzie się nie odwrócisz to du.pa. chiny nie są silne, ale zachód też.

fajne czasy boomerów się skończyły zanim dotarły do pl.

nie mniej, wolę słuchać o genderze niż mieć social credit score od ccp, ale to jak dżuma vs cholera
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
inwestor.pl
Niemiaszki i Francuzi zimą zmiekną jak zabraknie gazu. Przygotuj hasła Jaszczur, bo będziesz widział tyle ruskich onuc ile jeszcze nie widziałeś.
ehud
Moskwa blokuje ceny gazu w Polsce!
jaszczura
smok nadryza misia, przykra sprawa

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki