Grupa przestępcza wyłudzała odszkodowania komunikacyjne

45 osób tworzących zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem kredytów na zakup samochodów oraz odszkodowań komunikacyjnych odpowie za te przestępstwa przed sądem. Akt oskarżenia w tej sprawie sporządziła Prokuratura Regionalna we Wrocławiu.

(fot. Jakub Porzycki / FORUM)

Jak wynika z ustaleń prokuratury, grupa zajmująca się m.in. wyłudzeniami odszkodowań z tytułu umów ubezpieczenia pojazdów działa we Wrocławiu i w innych miastach Dolnego Śląska od marca 2007 r. do grudnia 2016 r.

Głównym oskarżonym w tej sprawie jest Maciej K. Mężczyzna kupował ekskluzywne, powypadkowe samochody. Pojazdy te najczęściej miały orzeczoną przez ubezpieczyciela tzw. szkodę całkowitą. K. remontował te samochody i ponownie je rejestrował. "Poprzez wielokrotną ich sprzedaż osobom pełniącym rolę figurantów, które w niniejszym postępowaniu mają status oskarżonych, podnosił ich wartość" - przekazała w piątek PAP rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Katarzyna Bylicka.

Następnie K. miał w różny sposób "ustawiać" kolizje z udziałem tych aut. Robił to m.in. wykorzystując swoich znajomych oraz członków rodziny, ale też osoby poznane ad hoc.

Zdaniem prokuratury, mężczyzna wyłudzał też z banku kredyty na zakup aut wykorzystywanych później do wyłudzania odszkodowań komunikacyjnych. "Wartość tych pojazdów była znacznie niższa niż wskazywana w dokumentach kredytowych, ale poprzez ich sprzedaż w ramach kręgu znanych sobie osób była ona sztucznie podnoszona" - dodała prok. Bylicka.

Według śledczych, grupa przestępcza, wprowadzając w błąd instytucje finansowe oraz ubezpieczeniowe, wyprowadziła z nich około 4 mln zł.

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Okręgowe we Wrocławiu. Prok. Bylicka poinformowała, że pięć osób z 45 oskarżonych chce dobrowolnie poddać się karze.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ aj/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 eagleeye

Od jakiegoś czasu w PZU przy zawieraniu umowy na ubezpieczenie na auto wyświetlają się komunikaty o szkodzie na aucie. Czas wielki bo sam bym kupił auto z szkodą ale na szczęście poszedłem przed zakupem po ofertę na ubezpieczenie i okazało się że był ZONK

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne