REKLAMA

Grupa Famur zlikwiduje oddział w Zabrzu, ponad 50 osób straci pracę

2021-02-16 13:18
publikacja
2021-02-16 13:18
Grupa Famur zlikwiduje oddział w Zabrzu, ponad 50 osób straci pracę
Grupa Famur zlikwiduje oddział w Zabrzu, ponad 50 osób straci pracę
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

Grupa Famur ogłosiła likwidację swego zakładu w Zabrzu, zajmującego się produkcją stosowanej w górnictwie hydrauliki siłowej. 54 pracowników ma zostać objętych zwolnieniami grupowymi, a 67 ma być przeniesionych do innego zakładu Famuru – przekazali PAP przedstawiciele spółki.

Decyzję o wygaszeniu produkcji w zabrzańskim oddziale spółka Famur motywuje narastającym kryzysem w branży wydobywczej, potęgowanym przez pandemię koronawirusa. To już trzeci zakład Grupy, który zostanie zlikwidowany od początku epidemii SARS-CoV-2.

O „dopasowaniu struktur produkcyjnych do zmieniających się potrzeb rynkowych" przedstawiciele Grupy Famur poinformowali w przesłanym PAP komunikacie.

„Trudna sytuacja ekonomiczna krajowych spółek wydobywczych wraz ze znaczącym spadkiem zapotrzebowania ze strony polskiego sektora energetycznego na węgiel wpłynęła w istotny sposób na rewizję planów w zakresie inwestycji i remontów w kopalniach. Porozumienie strony rządowej ze stroną społeczną zawarte we wrześniu 2020 roku, zawierające harmonogram wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce, pogłębi trwałe zmniejszanie poziomu inwestycji w maszyny i urządzenia górnicze, w tym hydraulikę siłową" - wskazali przedstawiciele Famuru.

Stąd - jak dodali - decyzja o „optymalizacji mocy produkcyjnych w zakresie hydrauliki siłowej". „W konsekwencji część procesów produkcyjnych związanych z tym obszarem zostanie przekazana do Oddziału w Gorlicach, natomiast pozostała w Oddziale w Zabrzu produkcja zostanie wygaszona" - podał Famur.

Jak przekonują przedstawiciele Grupy, działania te mają pozwolić dostosować zasoby operacyjne do „bieżącej i oczekiwanej sytuacji rynkowej przy równoczesnym zachowaniu kompetencji produkcyjnych, techniczno-technologicznych oraz know-how produktowego, umożliwiających produkcję hydrauliki siłowej stosownie do zmniejszonej liczby zamówień dostępnych na rynku".

W odpowiedzi na pytania PAP, przedstawiciele Grupy Famur podali, że 54 osoby z oddziału w Zabrzu zostaną objęte zwolnieniami grupowymi i otrzymają gwarantowane prawem odprawy, a 67 pracowników znajdzie zatrudnienie w należącym do Grupy Famur wydziale zamiejscowym oddziału w Gorlicach (który mieści się w Zabrzu). „Proces wygaszania produkcji jest procesem długotrwałym. Zwalniani pracownicy według aktualnych założeń planowo będą odchodzili z końcem kwietnia" - zaznaczyli.

Wyniki finansowe Famuru za ubiegły rok nie są jeszcze znane. 10 listopada spółka podała, że z powodu pandemii i kryzysu w górnictwie przychody Grupy w ciągu trzech kwartałów tego roku spadły prawie o połowę. Od początku 2020 r. Famur zamknął dwa zakłady - w Rybniku i Piotrkowie Trybunalskim - i zmniejszył zatrudnienie o ok. 450 osób. W trzecim kwartale Famur pozyskał jednak nowe zamówienia za ponad 120 mln zł, dzięki czemu łączny tzw. backlog (dostawy maszyn i urządzeń oraz dzierżawy zgodnie z terminami obowiązywania umów) na koniec września 2020 r. wyniósł ok. 712 mln zł.

W ubiegłym roku Grupa podawała, że w kolejnych kwartałach spodziewa się "istotnej presji na poziom rentowności wskutek trudnej sytuacji ekonomicznej w polskim górnictwie węgla energetycznego, kryzysu COVID-19 oraz globalnego spowolnienia inwestycji i produkcji w sektorze górnictwa węgla".

Notowana na warszawskiej giełdzie Grupa Famur zatrudnia obecnie ok. 3 tys. pracowników, w tym ok. 400 inżynierów i projektantów, w sześciu zakładach produkcyjnych - łącznie z zakładem z Zabrzu. Dominującym akcjonariuszem spółki jest firma TDJ.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ mab/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki