REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Greenspan obnaża QE i „nagania” na złoto

2014-10-30 12:08
publikacja
2014-10-30 12:08
Greenspan obnaża QE i „nagania” na złoto
Greenspan obnaża QE i „nagania” na złoto
fot. Associated Press / / EastNews

Dożyliśmy czasów, gdy największy twórca baniek spekulacyjnych krytykuje skrajnie ekspansywną politykę monetarną Rezerwy Federalnej i rekomenduje zakupy złota. Tak oto Alan Greenspan potwierdza swój nawrót wiary w złoto.

(fot. Associated Press / EastNews)

Zdaniem Greenspana program skupu obligacji (quantitative easing –QE) skutecznie podniósł ceny aktywów finansowych i obniży stopy procentowe, co jednak nie zdziałało wiele dla realnej gospodarki.  „Efektywny popyt jest na dnie” – powiedział Alan Greenspan cytowany przez „Wall Street Journal”. Próba jego zwiększenia przez skup obligacji „się nie sprawdziła” – dodał „Maestro”.

Były szef Rezerwy Federalnej zwrócił uwagę, że banki centralne mogą przekłuć bańkę spekulacyjną tylko z wielkim kosztem dla gospodarki. Greenspan wie, co mówi: sam „nadmuchał” przynajmniej dwie wielkie bańki spekulacyjne (internetową i mieszkaniową) i nie odważył się z nimi walczyć. Po pęknięciu jednej, obniżał stopy i w ten sposób inicjował kolejną.

„Nie sądzę, aby dla Fedu było możliwe zakończenie polityki łatwego pieniądza w bezproblemowy sposób” – tak Greenspan skomentował zakończenie QE3. „Ostatnie epizody, gdy przedstawiciele Fedu sugerowali zmianą w stronę wyższych stóp procentowych, uwalniały znaczą zmienność na rynkach, więc nie widzę powodu, aby podejrzewać, że faktyczny proces podwyższania stóp będzie inny” – dodał Alan Greenspan.Swoje rozważania na temat normalizacji polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych pan Greenspan skonkludował, iż złoto jest dobrym miejscem na ulokowanie pieniędzy w obecnych czasach. To nie pierwsze takie stwierdzenie byłego szefa Fedu w ostatnich latach. Niespełna miesiąc temu Alan Greenspan napisał, że złoto jest „uniwersalnie akceptowalnym” pieniądzem i że tej funkcji nie spełniają współczesne waluty fiducjarne.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~shalom
Tak myślałem, że coś knuje i dziś złotko osiągnęło kolejny dołek z perspektywą przełamania w tym roku 980 usd za uncję. On zawsze był nieudacznikiem i krętaczem jak jego brat cioteczny Madoff.
~piję_bo_lubię
Prawie go nie poznałem - na zdjęciu oczywiście... ;)
~plutarch
Linia Bankiera mnie zadziwia, nie są to fajne przemyślenia...
~noo
Może śmierć zagląda do niego i próbuje coś dobrego zrobić w ostatnich dniach.
~bankster
Alan Greenspan powinien siedzieć w więzieniu, a nie nawracać się. Ma wiele za "uszami" tj. destabilizując rynek finansowy pomimo wyraźnych sygnałów. Wiadomo CCC - Casa Czyni Cuda a takie rzeczy tylko na wolnym rynku w USA.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Oz
Mają jeszcze sporo złota do sprzedania i grubych zysków do realizacji:http://stooq.pl/q/?s=xauusd&c=10y&t=c&a=lg&b=0
~and
Może jego mocodawcy zmienili aktywa, i teraz co innego ma drożeć...
~z_wolnego_wybiegu
Jakieś takie dziwne - żuł to ktoś? tego się chyba nie je? Wygląda fajnie ale na gołej skórze czy na futrze lepiej - piszcie

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki