Greenspan obnaża QE i „nagania” na złoto

Dożyliśmy czasów, gdy największy twórca baniek spekulacyjnych krytykuje skrajnie ekspansywną politykę monetarną Rezerwy Federalnej i rekomenduje zakupy złota. Tak oto Alan Greenspan potwierdza swój nawrót wiary w złoto.

(fot. Associated Press / EastNews)

Zdaniem Greenspana program skupu obligacji (quantitative easing –QE) skutecznie podniósł ceny aktywów finansowych i obniży stopy procentowe, co jednak nie zdziałało wiele dla realnej gospodarki.  „Efektywny popyt jest na dnie” – powiedział Alan Greenspan cytowany przez „Wall Street Journal”. Próba jego zwiększenia przez skup obligacji „się nie sprawdziła” – dodał „Maestro”.

Były szef Rezerwy Federalnej zwrócił uwagę, że banki centralne mogą przekłuć bańkę spekulacyjną tylko z wielkim kosztem dla gospodarki. Greenspan wie, co mówi: sam „nadmuchał” przynajmniej dwie wielkie bańki spekulacyjne (internetową i mieszkaniową) i nie odważył się z nimi walczyć. Po pęknięciu jednej, obniżał stopy i w ten sposób inicjował kolejną.

„Nie sądzę, aby dla Fedu było możliwe zakończenie polityki łatwego pieniądza w bezproblemowy sposób” – tak Greenspan skomentował zakończenie QE3. „Ostatnie epizody, gdy przedstawiciele Fedu sugerowali zmianą w stronę wyższych stóp procentowych, uwalniały znaczą zmienność na rynkach, więc nie widzę powodu, aby podejrzewać, że faktyczny proces podwyższania stóp będzie inny” – dodał Alan Greenspan.Swoje rozważania na temat normalizacji polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych pan Greenspan skonkludował, iż złoto jest dobrym miejscem na ulokowanie pieniędzy w obecnych czasach. To nie pierwsze takie stwierdzenie byłego szefa Fedu w ostatnich latach. Niespełna miesiąc temu Alan Greenspan napisał, że złoto jest „uniwersalnie akceptowalnym” pieniądzem i że tej funkcji nie spełniają współczesne waluty fiducjarne.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~shalom

Tak myślałem, że coś knuje i dziś złotko osiągnęło kolejny dołek z perspektywą przełamania w tym roku 980 usd za uncję. On zawsze był nieudacznikiem i krętaczem jak jego brat cioteczny Madoff.

! Odpowiedz
0 0 ~gggg

Ten Pan g.. wie

! Odpowiedz
0 0 ~piję_bo_lubię

Prawie go nie poznałem - na zdjęciu oczywiście... ;)

! Odpowiedz
0 1 ~plutarch

Linia Bankiera mnie zadziwia, nie są to fajne przemyślenia...

! Odpowiedz
0 8 ~noo

Może śmierć zagląda do niego i próbuje coś dobrego zrobić w ostatnich dniach.

! Odpowiedz
4 7 ~bankster

Alan Greenspan powinien siedzieć w więzieniu, a nie nawracać się. Ma wiele za "uszami" tj. destabilizując rynek finansowy pomimo wyraźnych sygnałów. Wiadomo CCC - Casa Czyni Cuda a takie rzeczy tylko na wolnym rynku w USA.

! Odpowiedz
3 11 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 4 ~Oz

Mają jeszcze sporo złota do sprzedania i grubych zysków do realizacji:http://stooq.pl/q/?s=xauusd&c=10y&t=c&a=lg&b=0

! Odpowiedz
0 12 ~and

Może jego mocodawcy zmienili aktywa, i teraz co innego ma drożeć...

! Odpowiedz
4 0 ~z_wolnego_wybiegu

Jakieś takie dziwne - żuł to ktoś? tego się chyba nie je? Wygląda fajnie ale na gołej skórze czy na futrze lepiej - piszcie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO -1,95% 1 700,20
2020-06-03 22:11:00
MIEDŹ -0,19% 5 510,25
2020-06-03 20:00:00
ROPA -0,53% 39,34
2020-06-03 22:16:00
SREBRO -2,45% 17,94
2020-06-03 22:15:00
PLATYNA -1,46% 858,00
2020-06-03 22:16:00

Znajdź profil