REKLAMA

Grecja z nadzieją o porozumieniu z pożyczkodawcami, Merkel ostrożna

2015-05-22 12:37
publikacja
2015-05-22 12:37
Grecja z nadzieją o porozumieniu z pożyczkodawcami, Merkel ostrożna
Grecja z nadzieją o porozumieniu z pożyczkodawcami, Merkel ostrożna
fot. EU/Athena/Splash News / / EastNews

Władze zadłużonej Grecji w piątek z optymizmem wypowiedziały się o szansie na szybkie porozumienie z wierzycielami. Tymczasem zdaniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel do wypracowania kompromisu potrzeba jeszcze "bardzo, bardzo intensywnej pracy".

Angela Merkel i Aleksis Cipras
Angela Merkel i Aleksis Cipras (fot. EU/Athena/Splash News / EastNews)


Merkel, prezydent Francji Francois Hollande i grecki premier Aleksis Cipras w czwartek przez ponad dwie godziny rozmawiali o możliwościach wyjścia z impasu podczas spotkania w Rydze na marginesie szczytu Partnerstwa Wschodniego.

Cipras powiedział w piątek w greckiej telewizji, że jest przekonany, iż "wkrótce będziemy w stanie wypracować stabilne i trwałe rozwiązanie, bez powtarzania wcześniejszych błędów".

Rzecznik greckiego rządu Gabriel Sakellaridis przyznał, że "obiektywnie patrząc, Grecja ma problemy z płynnością i gospodarką". "Wierzymy więc, że sytuacja dojrzała do osiągnięcia porozumienia w ciągu najbliższych 10 dni" - dodał.

Merkel powiedziała w piątek rano, że w Rydze wspólnie z francuskim prezydentem zaoferowała Ciprasowi pomoc i wsparcie. Zastrzegła jednak, że zakończenie negocjacji może nastąpić tylko po wykonaniu przez Ateny "bardzo, bardzo intensywnej pracy" i w porozumieniu z wierzycielami Grecji - Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym (EBC) i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW).

Rząd Grecji od czterech miesięcy nie może porozumieć się z pożyczkodawcami w sprawie warunków, jakie musi spełnić, by otrzymać zablokowane obecnie 7,2 mln euro z pakietu ratunkowego. Grecja, z racji gigantycznego zadłużenia de facto wykluczona z rynków finansowych, była dotąd w stanie obsługiwać swoje zadłużenie i unikać niewypłacalności tylko dzięki pomocy finansowej od międzynarodowych wierzycieli.

Aby uchronić się przed bankructwem, Grecja musi odzyskać dostęp do środków pomocowych przed 5 czerwca. Aby tak się stało, przed tym terminem muszą się spotkać ministrowie finansów państw strefy euro oraz przedstawiciele EBC i MFW, by zaakceptować warunki porozumienia z Atenami.

Według "dobrze poinformowanych źródeł", na które powołuje się niemiecka agencja dpa, zwołanie spotkania eurogrupy w przyszłym tygodniu uważa się za nieprawdopodobne.

Hollande powiedział w czwartek po rozmowie z Merkel i Ciprasem, że ministrowie finansów eurogrupy będą prowadzić decydujące rozmowy pod koniec maja lub na początku czerwca.(PAP)

akl/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~batavus

http://systemwkryzysie.blox.pl/2015/04/Bankructwo-Grecji-8211-Grecka-Bron-Masowego.html

Grecja jest finansowa bronia masowego rażenia, która zniszczy całą Unie Europejska
~satyryk
Kto uwierzy Niemcom??? Zydowskie rzady Francji i Anglii.? Zwykły obywatel nie moze sie nadziwic -jak produkt niemiecki moze byc tanszy i konkurency przy tak wysokich zarobkach Niemców.??? To niemozliwe .!!!! Maja nadwyzke w handlu ponad 300 mld.-które dodrukuje im Draghi aby pokryc... dopłaty fałszywych euro do tego "eksportu".Kto uwierzy Niemcom??? Zydowskie rzady Francji i Anglii.? Zwykły obywatel nie moze sie nadziwic -jak produkt niemiecki moze byc tanszy i konkurency przy tak wysokich zarobkach Niemców.??? To niemozliwe .!!!! Maja nadwyzke w handlu ponad 300 mld.-które dodrukuje im Draghi aby pokryc... dopłaty fałszywych euro do tego "eksportu".Ale zamykac stocznie polskie za dopłaty to mozna.Porządek z Niemcami trzeba zrobic przy pomocy amerykanskich ....wojsk okupacyjnych.
~satyryk
Dziwie sie portalowi ze drukuje takie gnioty.EBC nie daje kredytów prywatnym bankom.wiec nie bedzie zadnego wzrostu inwestycji. Natomiast Junkier ,Tusk ,Draghi wciska kit obywatelom całej unii.bez zadnych dementi ze strony ministrów finansów.
~plazowicz
Merkel hoduje sobie tę grecką pijawkę, tylko po co?
~mark7
Do 5 czerwca? Najpierw był termin do lutego, potem do marca, kwietnia, początek maja, koniec maja, a teraz czerwiec. Jaja sobie robią z ludzi?

Moim zdaniem te całe negocjacje to zwykła szopka, a pieniądze Grecji są cały czas przekazywane pod stołem. Z jakichś powodów nie wolno tylko o tym mówić głośno.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki