"Grecja nie spłaci kolejnej raty kredytu"

Grecja nie spłaci w przyszłym miesiącu kolejnej raty kredytu Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu - stwierdził grecki minister spraw wewnętrznych.

(fot. Wassilios Aswestopoulos/NurPhoto / EastNews)

Nikos Wucis mówił o tym w krajowej telewizji. Tłumaczył, że powodem jest brak pieniędzy.

"Cztery raty dla MFW w czerwcu wynoszą 1,6 miliarda euro. Te pieniądze nie zostaną przekazane i nie mamy ich do przekazania" - powiedział szef greckiego MSW.

Tymczasem, grecki minister finansów zapewniał w BBC, że jego kraj zrobił "ogromny postęp" w negocjacjach z międzynarodowymi przywódcami. Dzięki rozmowom, Grecja ma uniknąć bankructwa. Jak ocenił grecki polityk, zrobiono trzy czwarte drogi, pozostała jej jedynie ćwierć. "Przyszedł czas, by ten mały krok zrobiły instytucje" - mówił Yanis Varoufakis.

Grecki minister finansów ocenił też, że ewentualne opuszczenie strefy euro przez Grecję byłoby "katastrofą". Przewidywał, że oznaczałoby to - jak się wyraził - "początek końca projektu wspólnej waluty".


IAR/BBC/Reuters/vey/dj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~jjjj

Wyjście Grecji ze strefy euro byłoby może katastrofą dla Aten i radością dla Putina, ale też uzdrowieniem dla samego euro - jak wycięcie wyrostka robaczkowego. Zaufanie do waluty wreszcie by się odbudowało, gospodarka grecka urealniła (jak, nie przymierzając, nasza) - po momentalnym tąpnięciu błyskawicznie euro poszybowałoby w górę. I nikt więcej nie chciałby jej opuszczać.
Pytanie jest jedynie o grecką politykę i o to, czy będzie ona przystawać do polityki UE, jeżeli zabraknie euro-bata.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~polak2

Grecy jak dostaniemy pożyczkę 100 Euro to oddamy 50 Euro inaczej nie mamy kasy............

! Odpowiedz
1 3 ~dareko

SZCZERA PRAWDA jest taka, że są to pieniądze wyrzucone w błoto oraz nie do odzyskania. Grecki plan pomocowy to przykład NIEUDOLNOŚCI urzędników z Unii Europejskiej. Dług na poziomie 170 % PKB jest nie do spłacenia. Najgorsze jest to, że efekty pakietu ratunkowego w zamian za pakiet oszczędnościowy społeczeństwa greckiego są mizerne. Bezrobocie jest bardzo wysokie w stosunku do średniej UE, a standard życia Greków ciągle się pogarsza. Gorsze rezultaty przyniosła chyba tylko odbudowa i zaprowadzanie porządku w Iraku przez USA po 2 wojnie w Zatoce Perskiej. Bo Irak po obaleniu Husajna jest w totalnym chaosie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 3 ~Ryszard

Niemcy nie oddadzą Grecji to co z czego ich okradli podczas drugiej wojny światowej.Sądzę ,że po spłaceniu długów Grekom jeszcze zostanie - nie płaczmy tak za banksterami przecież pieniądz kreuję z powietrza,

! Odpowiedz
1 11 ~ola

I co z tego ? Bankruci a zarabiają więcej niż my.

! Odpowiedz
1 7 ~Adam222

Bo nas okrada mafia banksterów za zgodą PO.

! Odpowiedz
0 1 ~jjjj odpowiada ~Adam222

PO jest do bani, ale głupiś jak grecki sandał.
Grecja z powodów politycznych w swoim czasie została napompowana pieniędzmi, a potem przyjęta do euro, chociaż nie spełniała warunków. Teraz się to odbija. W Polsce nigdy nie było takich pieniędzy. "Banksterzy" zarabiają może dużo, ale w porównaniu z Zachodem, to grosze jak na zesłaniu. Prezesi banków rocznie tyle, ile tam menadżer średniego szczebla w formie premii. Nie ośmieszaj się, powtarzając brednie po żądnych władzy politykach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 ~KOKS

Kazdy kto zna prawo gospodarcze EU i prawo samej EU oraz zajmuje sie zawodowo ekonomią wie ze w tej wojnie...wygrani są sami Grecy
Nikt nie wygoni ich z Ojrozony bo nie ma takiego mechanizmu a jedynym możliwym środkiem wierzycieli na opór Greków jest mowienie.... nie dostanie nowego Ojro... z czego bedziecie zyc?

Przeanalizujcie gównych wierzycieli Grecji i sposób w jaki do tego doprowadzili.... a przeede wszystkim pomyslcie kto rozdaje karty w EBC i gdzie jest jego centrala :D
Reszta to proste jak ciupcianie

I nie wierzcie w brednie typu.... oni nie wiedzieli co się święci :D
Oni wlasnie wybrali Grecje dla tego dzialania.... inaczej Ojro było by za drogie w stosunku do USA a to zablokowalo by kluczowy mechanizm - Export :D

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~seth

grecy wygrani? wolne żarty!
grecy pójdą boso i z długami i to ma być wygrana

! Odpowiedz
1 2 ~jojo odpowiada ~seth

a co to jest dlug?
mowisz nie splacam i co zabiora im powietrze i jedzenie?
czlowiek w kajdanach dlugo - smiech na sali mowisz FUQ IT i co mi zrobicie
Grecy wlasnie tak zrobia

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil